Mythos - Crafting, czyli rzemiosło: poradnik dla początkujących

Michał Myszasty Nowicki
2011/05/06 19:00
2
0

Crafting, czyli – przekładając to na nasz rodzimy język – tworzenie nowych przedmiotów, jest jednym z najważniejszych elementów każdej gry MMO. Oczywiście nie mogło go zabraknąć także w Mythos, gdzie odgrywa naprawdę dużą rolę. Najpotężniejszych, dających największe bonusy przedmiotów nie kupimy bowiem u żadnego z kupców. Na ich zdobycie są tylko dwa sposoby. Jeden, to otrzymywanie ich jako nagród w zadaniach lub po pokonaniu najpotężniejszych bossów. Drugi, to właśnie rzemiosło.

Mythos - Crafting, czyli rzemiosło: poradnik dla początkujących

Crafting, czyli – przekładając to na nasz rodzimy język – tworzenie nowych przedmiotów, jest jednym z najważniejszych elementów każdej gry MMO. Oczywiście nie mogło go zabraknąć także w Mythos, gdzie odgrywa naprawdę dużą rolę. Najpotężniejszych, dających największe bonusy przedmiotów nie kupimy bowiem u żadnego z kupców. Na ich zdobycie są tylko dwa sposoby. Jeden, to otrzymywanie ich jako nagród w zadaniach lub po pokonaniu najpotężniejszych bossów. Drugi, to właśnie rzemiosło.

Oczywiście nie każdy gracz musi być rzemieślnikiem, wykonane przez innych przedmioty możemy bowiem zazwyczaj bez problemów nabyć na specjalnych aukcjach wewnątrz gry. W Mythos również zaimplementowano ten mechanizm, by osoby, które chcą skupić się wyłącznie na wykonywaniu zadań i walce, mogły cieszyć się dobrami stworzonymi przez ich kreatywnych kolegów i koleżanki. Ma to jednak dwie wady. Po pierwsze bowiem, musimy te przedmioty kupić za obowiązującą w danym świecie walutę, którą niełatwo przecież zdobyć. Po drugie zaś, najlepsze i najmocniejsze przedmioty – oprócz horrendalnych czasami cen – zazwyczaj zarezerwowane są dla członków gildii, chętnie rekrutujących najbardziej utalentowanych rzemieślników. Może warto więc zrobić coś... samodzielnie?

Naprawdę mocno rozbudowany crafting w Mythos opiera się na dwóch podstawowych filarach: surowcach i umiejętnościach. Nie stworzymy ani potężnego miecza, ani nawet najzwyklejszej mikstury, jeśli nie będziemy posiadali potrzebnych do tego materiałów. Z kolei posiadając nawet tonę składników, nie skleimy ich w nową, lepszą całość bez odpowiedniej umiejętności, wszak jak trzymać młotek, czy połączyć retorty wiedzieć trzeba. Zanim jednak zajmiemy się jakąś działalnością twórczą, musimy zdobyć odpowiednie...

Przepisy

Przepisy i wzorce, to podstawa craftingu. Nie jest to nic innego, jak opis składników potrzebnych do wykonania danego przedmiotu, czy mikstury. Raz zdobyty i przeczytany, na zawsze postanie w naszej księdze przepisów, gotowy do wykorzystania w dowolnej chwili. Oczywiście nie każdy z przepisów będziemy mogli od razu wykorzystać, te bardziej zaawansowane dodadzą się co prawda do naszej księgi, jednak brak odpowiedniego poziomu umiejętności może nam zablokować wykonanie przedmiotu. W Mythos interfejs craftingu posiada więc bardzo przydatną opcję ukrywania przepisów, których nie możemy wykorzystać.Przepisy, Mythos - Crafting, czyli rzemiosło: poradnik dla początkujących

Jak zdobywać nowe przepisy? Po pierwsze, możemy niekiedy natknąć się na nie podczas eksploracji, czy też po zabiciu niektórych potworów. Wtedy wystarczy takowy podnieść, wejść do ekwipunku i klikając na niego, przeczytać. Drugim sposobem jest udanie się do jednego ze specjalnych bohaterów niezależnych, posiadających tego typu przepisy i zakupienie go. Czasami niektóre ze wzorców dostaniemy także jako nagrody za wykonanie jakiegoś zadania. W obydwu przypadkach otrzymany przepis automatycznie doda się do naszej księgi. Kiedy będziemy już mieć przepis, trzeba zaopatrzyć się w...

Surowce i składniki

Nie stworzymy przedmiotu z powietrza. Aby skorzystać z posiadanej receptury, musimy posiadać wymienione na niej składniki w odpowiedniej liczbie. Najczęściej bowiem do wykonania przedmiotu zgromadzić będziemy musieli więcej niż jeden składnik. Jak to zrobić? Sposobów jest przynajmniej kilka:

  • Zabijanie potworów – Zabijając praktycznie każde stworzenie występujące w Mythos mamy szansę na to, że wypadnie z niego – poza innymi przedmiotami – jakiś pożądany przez nas lub innych rzemieślników, podstawowy składnik. I tak z nieumarłych pozyskamy różnego typu kości, czy pyły, robale obdarzą nas swoimi pancerzami, a zwierzęta kłami.
  • Zakupy w sklepie i na aukcji – Większość podstawowych składników możemy także nabyć w sklepie lub wewnętrznej aukcji. Oczywiście oznacza to drenaż naszej kieszeni.
  • Rozbijanie przedmiotów – Cześć składników pozyskamy wyłącznie rozbijając znalezione przedmioty. Im rzadszy przedmiot, tym większa szansa na mocniejszy składnik. Służy do tego specjalny młotek, który otrzymamy na samym początku naszej przygody. Jako, że ekwipunek nie grzeszy zbyt wielkim rozmiarem (bez konta Premium), a za większość przedmiotów nie uzyskamy zbyt wielu pieniędzy, jest to mocno polecana metoda.
  • Eksploracja – Część składników, między innymi wszelakie rudy, możemy również znaleźć podczas eksploracji podziemi. Mają one postać leżących na podłodze brył, z których pozyskujemy małe ilości surowca.
  • Gildia – Jeśli należymy do gildii, warto złożyć u innych jej członków zamówienie na konkretne materiały i poprosić o ich odkładanie do skarbca. W ten sposób zapewnimy sobie stałą dostawę podstawowych surowców zawsze gotowych do naszej dyspozycji, w zamian rewanżując się swoimi produktami. Często gildie narzucają również swoim członkom obowiązkową, okresowa kontrybucję w postaci waluty lub właśnie środków produkcyjnych. Warto z nich skorzystać.

Surowce i składniki, Mythos - Crafting, czyli rzemiosło: poradnik dla początkujących

Niektórych nie musimy jednak zdobywać w taki sposób. Cześć odczynników, drewna, płócien, skór, stopów metali i drutu musimy wykonać sami. Oczywiście wciąż potrzebujemy do tego kilku składników podstawowych i odpowiedniej receptury, jednak nie musimy uganiać się za konkretnymi potworami, czy wydawać pieniędzy. Tym bardziej, że podstawowe składniki są znacznie tańsze, czy też znacznie częściej pozostawiane są przez zabitych wrogów.

Są one niezbędne przy znakomitej większości bardziej zaawansowanych przedmiotów, dlatego warto zwrócić na ten aspekt craftingu baczną uwagę. Tworzymy je na zasadach analogicznych do pozostałych przedmiotów, co omówione zostanie za chwilę. Mając bowiem przepis i odpowiednie składniki i tak nie zrobimy nic bez właściwych...

Umiejętności

Bez nich nie zrobimy praktycznie nic. Wchodząc na kolejne poziomy doświadczenia, oprócz punktów na rozwój współczynników postaci, otrzymujemy również 2 punkty rzemiosła. Możemy je dowolnie spożytkować na dowolnym z trzech podstawowych drzewek umiejętności:

  • Tworzywo – miecze, pancerze
  • Biomateria – broń strzelecka
  • Metafizyka – różdżki, szaty

GramTV przedstawia:

Podane przedmioty, to oczywiście tylko przykłady, nie ma w tym poradniku dla początkujących sensu opisywać wszystkich możliwych ścieżek rozwoju. Tym bardziej, że wybór specjalizacji zależy przede wszystkim od Was. No właśnie, specjalizacji. Wąska specjalizacja, to w przypadku craftingu podstawa. Punktów jest zbyt mało, by stać się mistrzem wszystkich dziedzin rzemiosła, a warte uwagi wyniki osiągniemy tylko maksymalnie rozwijając interesujące nas umiejętności.

Dlatego warto od samego początku dokładnie przemyśleć sobie kim chcemy zostać i jakie przedmioty wykonywać. Czy planujemy dołączenie się gildii lub w niej jesteśmy? Jest to o tyle ważne, że często dublowanie specjalizacji w ramach jednej gildii mija się z celem i ostatecznie zmusi ją do szukania innych specjalistów lub robienia zakupów. Poza tym lepiej, gdy gildia ma jednego doskonałego alchemika robiącego mikstury, niż kilkunastu znających tylko podstawowe przepisy.Umiejętności, Mythos - Crafting, czyli rzemiosło: poradnik dla początkujących

Skupienie się na jednej lub dwóch dziedzinach pozwoli nam ponadto na szybkie osiągnięcie w nich poziomu, dającego dostęp do bardziej zaawansowanych przepisów i przedmiotów. Dzięki temu na wczesnym etapie będziemy w stanie tworzyć przedmioty pożądane przez innych graczy i przydatne w gildii. Na szczęście Mythos pozwala również zresetować drzewka umiejętności rzemieślniczych, nie musimy więc panikować, gdy popełnimy jakiś błąd. O ile jednak na niskich poziomach jest to darmowe, później każdy reset kosztuje sporo gotówki.

Planując swoją rzemieślniczą przyszłość i chcąc inwestować punkty w więcej, niż jedno drzewko, warto także dobrze poznać wszelakie zależności między składnikami i receptami. Znacznie ułatwimy sobie życie, gdy oprócz umiejętności wytwarzania przedmiotu, posiądziemy wiedzę dotycząca na przykład najczęściej wykorzystywanych w nich, zaawansowanych składników. Nie jest łatwo całkowicie wyzwolić się od uzależnienia od innych graczy, jednak warto to zminimalizować, co zmniejszy także drastycznie nasze koszty, a tym samym da większy profit za produkt końcowy.

Samych umiejętności tego typu jest wMythos ponad 100, będziecie więc mieli z czego wybierać. Dodatkowo warto pamiętać o specjalizacjach i sześciu sferach, które pozwolą nam na nałożenie na przedmiot aury, która znacznie wzmocni jego właściwości.

Co jeszcze?

System rzemiosła w Mythos jest tak rozbudowany, że chcąc napisać kompletny poradnik, musielibyśmy poświęcić mu chyba cały „tydzień z...”. Dlatego jedynie zaznaczę w tym miejscu kilka kolejnych elementów, które składają się na obraz wyjątkowo ciekawego systemu rzemiosła zaimplementowanego w tej grze. Wszelkie eksperymenty pozostawiając już Wam, drodzy gracze.

Jednym z takich elementów są bez wątpienia pieczęcie, czyli specjalna forma zaklęcia przedmiotu, dająca mu dodatkowe właściwości. Są to głownie tak zwane buffy, czyli moce zwiększające zdolności, czy współczynniki bohatera. Aby jednak móc użyć na przedmiocie pieczęci, musi on być do tego specjalnie przygotowany, posiadając odpowiedni slot. To oczywiście również wymaga rozwijania odpowiednich umiejętności.Co jeszcze?, Mythos - Crafting, czyli rzemiosło: poradnik dla początkujących

Ponadto ekran craftingu pozwala nam na zwiększanie mocy przedmiotów, czy choćby wspomnianych pieczęci. Jest to jednak dość ryzykowne, bo przesuwając suwaki podbijające statystyki przedmiotu, jednocześnie zwiększamy ryzyko zakończenia całej operacji fiaskiem. Potężne wzmocnienie bardzo kusi, za przedmiot taki na pewno uzyskamy dobrą cenę, jednak na szali stawiamy dosłownie cała naszą pracę. Porażka nie oznacza bowiem jedynie braku możliwości stworzenia przedmiotu, stracimy także wszystkie użyte do procesu składniki. Kto powiedział, że crafting musi być nudny i pozbawiony dreszczyku emocji?

Mam nadzieję, że osobom, które dopiero zaczynają swa przygodę z grami MMO ten krótki poradnik wyjaśnił podstawowe zasady tworzenia przedmiotów w Mythos i tym samym zachęcił do spróbowania swych sił w tej dziedzinie. Tutaj jest to system bardzo rozbudowany i pełen zależności, jednak wygląda tak przerażająco jedynie na początku. Tym bardziej, że wykonując misje rzemieślnicze dla mistrzów, dość szybko nauczymy się podstaw, cała reszta to po prostu kwestia przemyślanego buildu postaci i odrobiny cierpliwości. Nagroda jest poważanie u innych graczy i zawsze pełna sakiewka. Chyba warto spróbować?

Materiały do Tygodnia z grą Mythos powstają, jako część wspólnej akcji promocyjnej Frogster i gram.pl.

Komentarze
2
Usunięty
Usunięty
07/05/2011 12:59

Dokładnie. W grze jest pełno łuków i kusz ale... są bezużyteczne, gdyż nie ma klas, które mogłyby wykorzystać cały ich potencjał. Może jest to tylko robienie sobie pola dla przyszłych klas, ale zbieranie tych gratów mija się póki co z celem. Co do bugów to nie wszystkie umiejętności działają tak jak powinny, np. mój strzelec nie zadaje obrażeń od szybkiego strzału w trybie autofire (przytrzymanie LPM), muszę klikać jak szalony, wtedy wrogom schodzi życie :/ Poza tym od 15-16lvl zaczyna brakować zadań i trzeba grindować pedeki na pół levela.... trochę to jednak nudzi.

Usunięty
Usunięty
07/05/2011 09:25

A dlaczego nic nie piszecie o tym że rzemiosło jest absolutnie niedopracowane i zbugowane? Tak samo jak cała gra, dziwie się, że w ogolę wyszła poza fazę beta.Grając w nią co chwila napotyka się na niedziałające funkcje, umiejętności, przedmioty których nikt nie może używać, przedmioty które są bezużyteczne bo nie ma żadnych umiejętności dla nich...Dziwię się że prowadzicie taką akcję promocyjną.