Poznajmy czyhające na amerykańskich obywateli zagrożenie oraz ludzi, którzy wyjdą mu naprzeciw. |UWAGA - artykuł zawiera potencjalne spoilery dotyczące fabuły Splinter Cell: Blacklist|
Poznajmy czyhające na amerykańskich obywateli zagrożenie oraz ludzi, którzy wyjdą mu naprzeciw. |UWAGA - artykuł zawiera potencjalne spoilery dotyczące fabuły Splinter Cell: Blacklist|
W wyniku eksplozji śmigłowiec Paladin 9 ląduje awaryjnie (innymi słowy - rozbija się) w pobliżu bazy. Fisher i Coste opanowuą sytuację po ewakuacji terrorystów, wyłączając pozostawiony zagłuszacz sygnału. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Coste ratuje Fishera przed wybuchem zbłąkanego granatu, przyjmując na siebie fale uderzeniową. Uchodzi z życiem, ale - jak to po zasłanianiu grantu własnym ciałem bywa - jest w stanie krytycznym. Sprawy nabierają osobistego charakteru.
Do ataku przyznają się Inżynierowie, czyli grupa 12 terrorystów z jednym postulatem - amerykańskie wojska mają wycofać się z wszystkich konfliktów, opuszczając okupowane terytoria. Atak na bazę Anderson, czyli największa agresja na amerykańską instalację wojskową od czasów Pearl Harbor, to dopiero pierwszy z sześciu zaplanowanych zamachów. Kolejne cele znajdują się już na terenie Stanów Zjednoczonych i reprezentują najważniejsze wartości nacji. Pozycje na Czarnej Liście to Amerykańska Siła (osłabiona na wyspie Guam), Amerykańska Konsumpcja, Amerykańska Wolność, Amerykańskie Paliwo, Amerykańska Krew i Amerykański Pył.
W obliczu zagrożenia prezydent Caldwell powołuje do życia Czwarty Eszelon, jego dowódcą mianując Sama Fishera. Do zespołu dołączają Anna Grimsdottir, polecony przez nią Isaac Briggs oraz pracujący dla Fishera w Paladin 9 Charlie Rose. Od tego momentu ataki mają się powtarzać co tydzień.
Powstrzymać je może tylko Czwarty Eszelon.
Niewielu żołnierzy potrafi dotrzymać kroku Samowi Fisherowi, Briggs jest jednym z nich. Pochodzi z dobrze sytuowanej i poważanej waszyngtońskiej rodziny. Wychowywał się w otoczeniu dzieci wysoko postawionych urzędników, dyplomatów oraz wojskowych oficjeli. Po drodze było mu z tymi ostatnimi, więc podjął naukę w prestiżowej Akademii Wojskowej West Point. Po opuszczeniu murów szkoły został oficerem w Armii Stanów Zjednoczonych, gdzie w randze oficera służył w różnych jednostkach specjalnych, by z czasem wstąpić w szeregi CIA. Gdy Czarna Lista stała się realnym zagrożeniem, asystował w śledztwie jako jeden z nielicznych pracowników agencji. Dzięki rekomendacji Anny Grimsdottir został zaproszony do udziału w programie Czwarty Eszelon. Jest partnerem Sama Fishera w misjach wymagających udziału dwóch agentów. Duet łączy szorstka, męska relacja.
Jedyny i zarazem najlepszy przyjaciel Fishera. Uratował mu życie co najmniej dwa razy. Po raz pierwszy podczas operacji Pustynna Burza, gdy dowodzony przez Sama oddział wpadł w zasadzkę irackiej Gwardii Republikańskiej. Dowódca został uprowadzony na przesłuchanie, a Victor zostawiony na pewną śmierć. Miał jednak inny plany. Wbrew rozkazom zdobył broń i postanowił odbić Fishera z rąk napastników, cementując ich dozgonną przyjaźń. Po raz drugi wykazał się w trakcie wydarzeń ze Splinter Cell: Conviction. Naprowadził Sama na ślad spisku, pomagając uratować jego córkę oraz ojczyznę, służąc niezbędnym zaopatrzeniem i informacjami. Po obaleniu Trzeciego Eszelonu połączył z Fisherem siły w najemniczej agencji Paladin 9. Kolejną okazję do uratowania przyjaciela dostaje przy pierwszym ataku Czarnej Listy.
Dekonstrukcja międzynarodowej siatki terrorystów w XXI wieku bez hakera na pokładzie jest jak walka z wiatrakami. Nadworny spec od komputerów (i nie tylko, to także zręczny wynalazca) Czwartego Eszelonu to Charlie Cole - gadatliwy, nie słynący ze zdrowego rozsądku geniusz z żyłką do wpadania w tarapaty. Daleko mu jednak do stereotypowego informatyka w poplamionej, flanelowej koszuli i okularach z denek od butelek. Charlie radzi sobie z kobietami, prowadzi aktywne życie towarzyskie i potrafi wykaraskać się z każdej opresji. Przed wstąpieniem do Czwartego Eszelonu pracował z Fisherem w prywatnej firmie wojskowej Paladin 9.
Pierwsza kobieta na fotelu Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Do Białego Domu trafiła dzięki bezprecedensowemu porozumieniu dwóch najważniejszych partii politycznych w kraju. Zastępowała Davida Bowersa w trudnym historycznie momencie. USA były wplątane w liczne konflikty zagraniczne, a od środka kraj toczył skandal wokół planowanego przez Trzeci Eszelon przewrotu stanu. W świetle tych wydarzeń Caldwell podejmuje decyzję o rozwiązaniu Trzeciego Eszelonu jako inicjatywy zagrażającej bezpieczeństwu narodu. W jego miejsce powołała do życia Czwarty Eszelon z zaufanym Samem Fisherem na czele. Podległa jej agencja ma być ostatnim bastionem chroniącym przed zagrożeniami z zewnątrz, jak i wewnątrz kraju. Jej dziewicza misja to rozprawienie się z Inżynierami.
Urodzona w Bostonie Amerykanka pochodzenia islandzkiego. Geniusz informatyczny. Mimo, że nigdy nie ukończyła college'u, naturalny talent zapewnił jej pracę w NSA, gdzie szybko zrobiła zawrotną karierę. Jeszcze przed przekroczeniem trzydziestki została główną programistką Trzeciego Eszelonu oraz operatorem agentów programu Splinter Cell. Wielokrotnie sprawdziła się w kryzysowej sytuacji, nie poddając w wątpliwość motywacji i poczynań Fishera. Gdy Sam opuścił Trzeci Eszelon została podwójnym agentem pracującym na zlecenie prezydent Caldwell. Z Fisherem łączy ją najeżona słownymi utarczkami, na pozór chłodna relacja. Choć nie brakuje zgrzytów oraz początkowej niechęci do wspólnej pracy po wydarzeniach z poprzedniej gry, Grimsdottir szybko trafia z powrotem do grona jego zaufanych współpracowników. Po uformowaniu Czwartego Eszelonu zarządza technologicznymi operacjami organizacji.
Na pozór zdolny do wszystkiego psychopata. W rzeczywistości to przebiegły biznesmen podejmujący się każdego gwarantującego zyski procederu. Jeden z głównych antagonistów w Splinter Cell: Conviction, który z czasem okazuje się jedynie trybikiem skomplikowanej machiny. Stacjonujący na Malcie gangster był według informacji Sama bezpośrednio odpowiedzialny za zabójstwo Sary Fisher. Jego rola nie skończyła się jednak wraz z pokrzyżowaniem planów zamachu na prezydent Caldwell. Kobin stanie się jednym z kluczowych sposobów na dotarcie do stojących za Czarną Listą Inżynierów.
Mózg Inżynierów, główny antagonista, zło wcielone. Dlaczego nienawidzi Ameryki? Co pchnęło go do bezwzględnych aktów terroru? Czy przypadną sobie z Fisherem do gustu? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w grze.
Doświadczony (zarówno na polu walki, jak i przez życie) żołnierz. W swojej bogatej karierze służył między innym w jednostce Navy Seals oraz działał jako agent polowy CIA Pełen dorobek Sama Fishera poznacie w pierwszym artykule cyklu Tydzień ze Splinter Cell: Blacklist.
Tydzień ze Splinter Cell: Blacklist jest wspólną akcją promocyjną firm Ubisoft Polska oraz gram.pl.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!