Altis z ArmA III, większa z dwóch wysp na których rozgrywa się akcja gry, jest w przeciwieństwie do fikcyjnej Stratis prawie dokładną kopią greckiej wyspy Lemnos, leżącej niedaleko brzegów Turcji na Morzu Egejskim. W starożytności poświęcona Hefajstosowi, który spadł na nią strącony z Olimpu przez Zeusa, w średniowieczu wenecka twierdza, potem wyspa była turecka aż do pierwszej wojny bałkańskiej w 1912 roku kiedy to odzyskali ją wreszcie Grecy. Aktualnie malownicza wyspa zamieszkana jest przez więcej żołnierzy niż faktycznych mieszkańców - Lemnos to jedna z najważniejszych greckich baz wojskowych na Morzu Egejskim. Jej militarny status nie oznacza jednak, że nie ma czego na niej zwiedzać i oglądać. Podobnie jest na Altis, "armowym" odpowiedniku Lemnos, który jest usiany ciekawymi, malowniczymi lokacjami, w większości przypadków odpowiadającymi tym autentycznym.
Zamek na górze Thronos
Najwyższe wzgórze na Altis liczy sobie 350 metrów i znajdują się na nim ruiny średniowiecznej twierdzy - akurat te jedne są zmyślone przez autorów gry i nie mają swojego realistycznego odpowiednika. Co wcale nie czyni ich mniej malowniczymi. Na kolejnym wzgórzu widać zabudowania wioski Oreokastro.
Pustynne wzgórza
Na wschód od Thronos i na północ od wioski Abdera znajduje się unikalny rezerwat przyrody, składający się z miniaturowej, ale pod wszystkimi względami jak najprawdziwszej pustyni. Wydmy Ammothines, rzeczywiście znajdujące się w północno-zachodniej części Lemnos, zostały bardzo wiernie oddane w ArmA III.
Kavala
Dalej na południe, na zachodnim wybrzeżu Altis, znajduje się największa na niej osada Kavala, odpowiadająca faktycznej Myrinie, miasteczku, które znajduje się w tym samym miejscu od starożytnych czasów.
Na wzgórzu górującym na portem w Kavali/Myrinie, znajdują się ruiny największej twierdzy na wyspach egejskich. Zbudowana w XIII wieku przez Wenecjan, potem obsadzona przez Turków, została zniszczona w 1770 roku w czasie oblężenia wyspy przez flotę księcia Orłowa.
Agnos Panaglotis
Na południe od Kavali, w zboczu wzgórza Agnos Panaglotis, w naturalnej pieczarze, znajduje się słynna kapliczka Agnos Panaglotis - czyli odpowiednik XIV-wiecznej kaplicy Panagia Kakaviotissa z Lemnos, pozostałości jednego z wielu bizantyjskich klasztorów, którymi kiedyś wyspa była usiana.
Zaros
A to już piękny kościółek w Zaros, zwanym przez mieszkańców Altis "Sosnowym miasteczkiem" z uwagi na to, że Zaros otoczone jest niskimi wzgórzami porośniętymi gęstym sosnowym lasem właśnie.
Lotnisko
Jadąc na północ od Zaros, wzdłuż zatoki przecinającej Altis (i Lemnos) na pół, trafimy na główny obiekt wojskowy na wyspie, czyli lotnisko. Ma ono swoją część cywilną w postaci terminalu, ale generalnie jest to przede wszystkim baza lotnicza. I to całkiem stara baza lotnicza, bo pierwsze pasy lądowiska aeroklubu utwardzono na Lemnos jeszcze przed I wojną światową.
Elektrownia słoneczna
Niedaleko lotniska, kilometr czy dwa na wschód od niego, znajduje się cud nowoczesnej techniki, czyli duża elektrownia słoneczna. Altis maksymalnie wykorzystuje odnawialne źródła energii - ma nie tylko tą tutaj elektrownię, ale też rozrzucone na całej wyspie mniejsze siłownie z panelami słonecznymi a także całe mnóstwo turbin wiatrowych, rozmieszczonych na północnym i południowym krańcu wyspy.
Laboratoria wojskowe
Niecałe trzy kilometry na wschód od elektrowni znajduje się najbardziej tajemniczy obiekt na wyspie - charakterystyczna, świetnie strzeżona baza wojskowa. Nie wiadomo do czego służy, ale wygląda groźnie.
Pyrgos
Podążając dalej brzegiem zatoki i przenosząc się na wschodnią część wyspy trafimy do drugiej dużej osady, będącej jednocześnie stolicą fikcyjnej Republiki Altis. Pyrgos, bo tam nazywa się miasteczko, znajduje się na miejscu, które na prawdziwej Lemnos okupuje portowa Maroula.
Aktonarki
Na wschód od Pyrgos, na wschodnim wybrzeżu Altis, znaleźć można, tuż przy plaży, najważniejsze stanowisko archeologiczne na całej wyspie. Aktonarki z gry to kopia ruin Poliochne z Lemnos, jednego z najstarszych miast w całej Europie, starszego nawet niż legendarna Troja. Jego korzenie sięgają neolitu i 3000 roku przed naszą erą.
Zatoka Thelos
Idąc od Aktonarki na północ brzegiem morza trafimy za skalistym cyplem na piękną zatokę Thelos. Urokliwa plaża to jej niewątpliwy atut, ale przede wszystkim słynie ona z niesamowitych fal, które ściągają na Altis miłośników surfingu z całej Europy i nie tylko. Fale owe są wynikiem zmian klimatycznych, które zaszły w najbliższej przyszłości i są jak najbardziej fikcyjne - ale rzeczywista Lemnos posiada nie tylko wspaniałe plaże ale także kilka miejsc obleganych przez windsurferów.
Limni
Przez zatokę Thelos z morzem łączy się sieć malowniczych bagnistych słonych kałuż zwanych jeziorem Limni.
Na Lemnos w tym samym miejscu znajduje się wyschnięte słone jezioro Chortarolimni, będące rezerwatem przyrody - to jedno z niewielu miejsc w Europie, do którego przylatują na zimę stada flamingów z Afryki.
Almyra
Na północ od Limni znajduje się drugie ze znanych słonych jezior Altis, Almyra. To jezioro, będące odpowiednikiem jeziora Aliki, jest już faktycznie wyschnięte na wiór i wygląda jak wielka, słona pustynia.
Iraklia
Na północny-zachód od jeziora Almyra znajdują się ruiny starożytnego miejsca kultu. Tajemne obrządki Kavirian, bo tak się nazywa ta świątynia na prawdziwym Lemnos, było to tak zwane porfiria, czyli święta związane z odkryciem przez ludzi ognia, co według legendy nastąpiło właśnie tu, na Lemnos.
Hephaistia
Naprzeciwko Iraklii, po drugiej stronie zatoki, można znaleźć najbardziej chyba imponującą pozostalość starożytną na całej wyspie. Przepiękny amfiteatr to pozostałość drugiego z najstarszych (po Kavali, czy też Myrinie) miast, Hephaistii - jak sama nazwa wskazuje, było to święte miasto boskiego patrona Lemnos, Hefajstosa.
Kalithea
I kończąc naszą wycieczkę po Altis trafiamy na leżącą niedaleko od ruin amfiteatru kapliczkę z posągiem ludowej bohaterki Altis, Kalithei. W tym samym miejscu na Lemnos znajduje się pomnik Marouli, greckiej dziewicy, która poprowadziła do zwycięskiego boju siły greckie i weneckie w 1478 roku gdy Turcy próbowali zawładnąć wyspą. Zwycięstwo nie zdało się na wiele niestety, rok później traktat pokojowy przyznał wyspę Turkom aż do jej odzyskania przez Greków w 1912 roku, ale Maroula nadal jest pamiętana na Lemnos podobnie jak Kalithea na Altis.
I tym historyczno-wojennym akcentem kończymy nasz Tydzień z ArmA III, mając nadzieję, że udało nam się w jego ramach przybliżyć nieco tę wyjątkową grę.
Tydzień z ArmA III jest wspólną akcją promocyjną firm cdp.pl i gram.pl.