LEGO Jurassic World - recenzja

Adam "Harpen" Berlik
2015/06/25 15:00

LEGO Jurassic World, choć nie oferuje niczego odkrywczego w stosunku poprzedniczek, jest pozycją obowiązkową dla miłośników kultowych filmów oraz duńskich klocków.

LEGO Jurassic World - recenzja

To nie mogło się nie udać. I udało się - połączenie mechaniki doskonale znanej z wcześniejszych gier TT Games i świata znanego z Parku Jurajskiego, który tym razem przedstawiono za pomocą klocków LEGO, okazało się strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak zaczniecie czytać dalej, chciałbym zaznaczyć, że jeśli zamierzacie grać w LEGO Jurassic World, zaproście do zabawy drugą osobę. Gra ewidentnie nastawiona jest na rozgrywkę w kooperacji na jednej kanapie i to właśnie w duecie sprawia najwięcej frajdy. Dla formalności dodam, że podobnie, jak inne odsłony serii zawiera także możliwość współpracowania ze sztuczną inteligencją i przełączania się między postaciami. W tym przypadku jednak zabawa może znużyć już po kilkudziesięciu minutach.

LEGO Jurassic World zadebiutowało w sprzedaży w okolicach premiery filmu pod tym samym tytułem. Nie dziwota, wszak ile to już razy mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Tutaj jednak ewidentnie nikt nie poszedł na łatwiznę, wypuszczając grę wspólnie z obrazem kinowym, by zarobić więcej pieniędzy. Gra składa się przede wszystkim z czterech całkiem sporych rozdziałów (każdy z nich to jeden film), więc bazuje nie tylko na wspomnianym LEGO Jurassic World, ale także kultowej trylogii Stevena Spielberga. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie wszystkie części Parku Jurajskiego, tym razem w innej formie.

LEGO Jurassic World nie robi nic jednak połowicznie, autorzy nie idą na żadne kompromisy i nie stosują półśrodków. Nie mamy tutaj wrażenia, że twórcy nie przyłożyli się do swojej pracy. Co powiecie na to, że podczas oglądania przerywników filmowych słyszymy dialogi z filmów? To nie wszystko - przeniesiono także ścieżkę dźwiękową! Można również trafić na nawiązanie do filmu E.T. - słynny kosmita leci na tle księżyca w trakcie filmiku z The Lost World: Jurassic Park.

Co ciekawe jednak, w przypadku filmów z serii Park Jurajski nie zawsze mieliśmy do czynienia ze scenami adresowanymi stricte do najmłodszych widzów. Na ekranie nie brakowało scen przemocy. W LEGO Jurassic World postarano się o dokładne odwzorowanie wspomnianych obrazów z pominięciem bardziej krwawych momentów. Autorzy pokusili się o ich sparodiowanie czy też ośmieszenie. Kiedy w filmie dinozaur wciąga człowieka do klatki za nogę, w grze szarpie się z nim o kiełbaskę. Generalnie wtrącono mnóstwo zabawnych scen wszędzie tam, gdzie było to możliwe.

Poza wspomnianymi czterema rozdziałami, w LEGO Jurassic World pojawia się także możliwość rozgrywki w trybie swobodnym. Jeśli chcecie dotrzeć do napisów końcowych w każdym filmie, powinniście ukończyć całą grę w nieco ponad dziesięć godzin. Jeśli natomiast zamierzacie przejść ją na sto procent, może okazać się, że trzeba spędzić w wirtualnym świecie znacznie, ale to znacznie więcej czasu.

LEGO Jurassic World ewidentnie adresowane jest nie tylko do miłośników rozgrywki w trybie kooperacji, ale i mniej wprawionych graczy (lub nawet tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z grami). Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek porażce w trakcie zabawy - gra przebiega bardzo płynnie i pozwala na popełnianie pomyłek w nieskończoność. Kiedy na przykład nie wciśniemy odpowiedniego przycisku podczas znienawidzonych przeze mnie sekwencji Quick Time Event w walce z bossem w trybie fabularnym, nie poniesiemy żadnych konsekwencji (stracimy jedynie trochę zebranych monet, ale odzyskamy je bardzo szybko) - będziemy mogli próbować do skutku. Kiedy w walce z dinozaurem przegramy, natychmiast odrodzimy się w tym samym miejscu. Może okazać się również, że pradawny gad widząc naszą nieporadność, przestanie atakować!

Warto wspomnieć o tym, że zdecydowana większość rozgrywki w LEGO Jurassic World polega na rozwiązywaniu zagadek. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystywanie zdolności poszczególnych postaci, których jest tu wręcz zastrzęsienie. Wśród ciekawszych umiejętności bohaterów warto wymienić dziewczynkę, która krzykiem rozbija szyby i niszczy przedmioty, możliwość strzelania z pistoletu czy też... kopanie w kupie - może to robić konkretna postać, bowiem inne brzydzą się grzebać w odchodach!

GramTV przedstawia:

Grając w LEGO Jurassic World ponad dziesięć godzin można zacząć odczuwać pewien schemat powtarzalności zadań. Nie jest to raczej duża wada, bo na tę niedogodność cierpi wielu przedstawicieli gatunku, a twórcy wciąż żonglują tymi samymi pomysłami. Tutaj robią to umiejętnie, więc dzieci nie będą się nudzić. A na czym polegają same zadania? Przykładowo mamy tu odkopywanie i budowanie trampoliny z klocków (dzięki niej będziemy mogli zobaczyć, co znajduje się na górze) czy leczenie dinozaura za pomocą banana, loda i np. jabłka (uleczony gad pomoże nam i rozbije pień tarasujący przejście).

Podczas zabawy w trybie fabularnym natrafimy również na zagadki, które może rozwiązać jedynie postać, jakiej aktualnie nie posiadamy w swojej kolekcji. To znak, żeby wrócić do określonej lokacji w trybie rozgrywki swobodnej (wtedy mamy dostęp do wszystkich bohaterów, których odblokowaliśmy). Odblokowywać można nie tylko postacie, ale również dinozaury. Jednymi i drugimi możemy kierować w trakcie zabawy. Dostępne są ponadto rozmaite pojazdy.

Tryb rozgrywki swobodnej w LEGO Jurassic World to jednak nie tylko czysta eksploracja, ale i szereg dodatkowych aktywności. Mieliście kiedyś okazję wziąć udział w wyścigu dinozaurów? Teraz nadarzy się ku temu idealna szansa. Czasem warto również zapomnieć o trybie fabularnym, by skorzystać z bogatego w możliwości kreatora i zaprojektować własnego dinozaura (np. triceratorexa w niebieskie gwiazdki) czy też wydać zebrane monety na zakup ulepszeń (np. zdolność przyciągania monet) lub zupełnie nowych bohaterów (wśród nich znajduje się chociażby reżyser filmu LEGO Jurassic World).

LEGO Jurassic World w trybie kooperacji w rozgrywce swobodnej oferuje możliwość zabawy na ekranie podzielonym na pół. W przypadku trybu fabularnego sytuacja wygląda nieco inaczej. Kiedy postacie dwóch graczy oddalą się nieznacznie od siebie, obraz zostanie przedzielony tak, by każdy mógł zobaczyć jak najwięcej (jeśli ludziki znów się spotkają, podział zniknie). Natomiast gdy bohaterowie są zupełnie gdzie indziej, mamy do czynienia z typowym split-screenem.

Jak już wspomniałem na początku, LEGO Jurassic World to idealna propozycja dla fanów Parku Jurajskiego i duńskich klocków. To również gra, którą można z czystym sumieniem polecić miłośnikom zabawy w kooperacji, którzy chcieliby spędzić miłe chwile w wirtualnym świecie u boku swojej pociechy. Nie jest to jednak produkcja, która znacznie różni się od poprzedniczek i wprowadza powiew świeżości do gatunku. To co natomiast oferuje wystarcza, by zapewnić kilkanaście godzin przyjemnej zabawy.

8,0
Gra marzenie dla miłośników Parku Jurajskiego i LEGO
Plusy
  • rozbudowany świat (w zasadzie cztery światy)
  • mnóstwo postaci do wyboru (nawet dinozaury)
  • wierność fabułom filmów
Minusy
  • zbyt daleko idące uproszczenia w rozgrywce (nie da się przegrać)
  • brak nowości w stosunku do poprzedniczek
  • szybko się nudzi jeśli nie gramy w kooperacji
Komentarze
11
Usunięty
Usunięty
26/06/2015 07:33

Dabing. Hmm.. Żywcem głosy wycięte z filmu. Nijak to się ma do klockowych bohaterów, Kompletnie nie pasuje. Ogólnie gra jest ciekawa.

czaki222
Gramowicz
25/06/2015 21:33
Dnia 25.06.2015 o 20:50, Dared00 napisał:

LEGO Dimensions może być? ;D https://en.wikipedia.org/wiki/Lego_Dimensions

Patrz jak szybko podłapali mój pomysł :P Dzięki za info.

PokerMorda
Gramowicz
25/06/2015 20:57

Trylogia STALLONE''A?! To kultowy Rambo zaliczył wizytę w Parku Jurajskim?! Muszę nadrobić te filmy!




Trwa Wczytywanie