Sprawdzamy, który z dostępnych w ofercie Lenovo tabletów jest idealny dla polskiego ucznia.
Sprawdzamy, który z dostępnych w ofercie Lenovo tabletów jest idealny dla polskiego ucznia.
Zacznę od tabletu, który mnie osobiście zachwycił. Jest to Lenovo TAB, z którego korzystałam najchętniej i najczęściej przez ostatnie kilka dni. Powód był jeden – to niezwykle lekki i poręczny tablet, który zawiera w sobie sporo „mocy”. Wygląd jest dosyć przyjemny dla oka. Mamy tutaj do czynienia ze sztucznym tworzywem pokrywającym „plecy”, tak więc nie widać na nich tak mało pożądanych odcisków palców. Tył zajmuje również lekko wystający aparat. Z prawej strony tabletu znajdziemy dwa przyciski – jeden do regulacji głośności, drugi do wyłączania urządzenia lub jego blokowania. Pod specjalną klapką znajdują się 2 sloty: jeden na kartę microSIM i drugi na kartę microSD. Na górnej krawędzi znajdziemy gniazdo słuchawkowe, w dolnej – gniazdo do podłączenia kabla microUSB. U góry i dołu ekranu umiejscowiono dwa głośniki. Całość wygląda tutaj bardzo schludnie i przystępnie. Zdecydowanie największą zaletą są tutaj wymiary i waga urządzenia. Mam drobne ręce, a tablet wpasowuje się w nie idealnie, przy czym jest tak lekki, że łatwo obsługuje się go nawet jedną dłonią.
Standardem przy tabletach z tej półki cenowej jest 1280 x 800 pikseli. Lenovo natomiast naprawdę postarało się, by wpasować jak największą moc pod niewielką „maską”. Znajdziemy tutaj świetny 8-calowy ekran Infinity o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, więc TAB ma się czym pochwalić. Dlatego też filmy oglądane na tablecie czy czytane przez nas treści wyglądają tutaj naprawdę schludnie. Gołym okiem nie widać tutaj poszczególnych pikseli. Wyświetlacz pozwala na przeglądanie treści pod każdym kątem, nawet przy dość intensywnym słońcu.
Z tyłu znajdziemy aparat o matrycy 8Mpix. Z przodu natomiast znajduje się kamerka o matrycy 1,6 Mpix. Tylny aparat jest dodatkowo wspomagany diodą LED. Sama jakość zdjęć nie jest powalająca, ale fotki wyglądają bardzo dobrze.
Jak na tak cienkie urządzenie tablet ten może pochwalić się całkiem niezłą baterią o pojemności 4290 mAh, pozwalającą na granie w Asphalt 8: Airborne przez ponad 5 godzin. Przy mniejszym obciążeniu (np. przeglądaniu stron internetowych) tablet wytrzyma ponad 8 godzin. Pełne ładowanie baterii zajmuje natomiast około 3 godziny.
Tablet jest również szybki. Zasługę należy przypisać 2GB pamięci operacyjnej RAM i czterordzeniowemu procesorowi Intel Atom Z3745 działającymi pod skrzydłami Androida 4.4.2. Świetną opcją są tutaj dwa przednie głośniki. Działają bardzo dobrze, a emitowany dźwięk jest świetnej jakości. Przy okazji głośniki wspierane są przez technologię Dolby Audio, która dodatkowo podbija dźwięk.
Lenovo TAB polecałabym każdemu, kto lubi mieć przy sobie świetny sprzęt, ale niekoniecznie przepada za dźwiganiem gratów. Tablet nadaje się praktycznie do wszystkiego. Oglądanie filmów nawet w 1080p i 60fps nie jest dla tego sprzętu zbyt wymagającym zadaniem. Tak samo sprawa ma się w przypadku przeglądania stron internetowych. Ostro zarysowane czcionki są przyjemne dla oka, a tablet nie „dławi” się nawet przy kilkunastu otwartych kartach. Świetnie się na nim również gra. Testowany przeze mnie Asphalt 8: Airborne działał bez najmniejszych problemów na najwyższych detalach, choć w krótkim czasie tablet mocno się nagrzewał. Świetna opcja na zimę...
Jak już wspomniałam, tablet ten ze względu na swoją wagę byłby najlepszy dla uczniów/studentów/nauczycieli (niepotrzebne skreślić), którzy lubią być w stałym kontakcie z notatkami, internetem czy innymi pomocami naukowymi, ale nie chcą nosić zbyt wiele. Lenovo TAB jest niewiele cięższy niż standardowy zeszyt, a można z nim zdziałać znacznie więcej.
Plusy:
Minusy
Cena: od 670 zł
Teraz nieco o tabletach Yoga. Jeśli nie spotkaliście się jeszcze z tymi urządzeniami, musimy na początek zaznaczyć, że są to sprzęty wysokiej jakości wykonania. Mamy tu zatem do czynienia z plecami wykonanymi z metalu. Sama powłoka jest koloru srebrnego nieco się „palcuje” przy dotyku, ale z drugiej strony nie jest trudno ją wyczyścić. Z tyłu tabletu znajduje się przycisk, po którego wciśnięciu wysuwa się podstawka. Dzięki niej tablet możemy postawić w kilku pozycjach, a nawet powiesić go na ścianie. Na lewej krawędzi znajdziemy przycisk do wyłączania tabletu i jego blokowania, a także przycisk do zmiany głośności, gniazdo słuchawkowe i miejsce na podłączenie kabla microUSB. Podobnie jak w przypadku innych tabletów z tej serii, Lenovo Yoga Tablet 2 Pro wyróżnia cylindryczny kształt podstawki umiejscowionej w bocznej krawędzi tabletu kryjącej w sobie pojemną baterię oraz projektor, czyli element, który zdecydowanie wyróżnia go spośród innych tabletów.
Z przodu tabletu umieszczono aparat o matrycy 1,6 Mpix. Drugi aparat znajduje się z tyłu, obok przycisku pozwalającego na wysunięcie podstawki. Ma on matrycę 8 Mpix. Oba aparaty pozwalają na zrobienie zdjęć w zadowalającej rozdzielczości. Kolorystycznie również wyglądają bardzo dobrze.
Jeśli chodzi o dźwięk, Lenovo Yoga Tablet 2 Pro posiada 2 przednie głośniki z dużymi komorami oraz subwoofer JBL, bazujące na technologii przetwarzania dźwięku Wolfson Master HiFi oraz dźwięku przestrzennego Dolby. Nie jest to standard w tabletach i stanowi ogromną zaletę zwłaszcza przy funkcji projektora.
Bateria o pojemności 9600 mAh daje również całkiem zadowalające wyniki, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość tabletu i projektor, który pobiera dużo energii. Z racji tego, że w zasadzie działanie tego tabletu należałoby podzielić pomiędzy zwykłe użytkowanie, a korzystanie z projektora, tak też zrobiłam podczas testów. Przy pierwszym teście postanowiłam oglądać jedynie filmy, korzystać z przeglądarki i przeróżnych aplikacji oraz gier. Tablet pozwolił mi na zabawę przez kilka godzin. Jednak podczas testów z projektorem czas pracy na baterii skrócił się niemalże o połowę.
Jeśli chodzi o procesor, mamy tutaj do czynienia ponownie z Intel Z3745 wspomaganym przez 2GB pamięci operacyjnej RAM i działającymi pod Androidem 4.4.2. Tablet działa zatem sprawnie i szybko i nie zacina się nawet podczas intensywnego użytkowania.
Elementem, który mnie najbardziej zafascynował był zdecydowanie projektor, który nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach spisywał się całkiem dobrze. Sprzęt pozwala na wyświetlanie obrazu na ścianie w rozdzielczości 854 x 480 pikseli co spokojnie wystarczało do wyświetlania filmów czy prezentacji.
Pewnie zastanawiacie się po co komu przyda się taki tablet. Jest na to prosta odpowiedź – dla dobra nauki, proszę Państwa! To produkt wprost idealny dla każdego nauczyciela, wielbiciela filmów, studenta czy biznesmena (pamiętacie jeszcze prezentacje, prawda?). Oczywiście, nie będzie miał takich wyników, jak zwykłe, masywne projektory, jednak nie wymaga podłączania setek kabli i ustawiania sprzętu. Wystarczy, że taki tablet ustawimy w odpowiednim miejscu, wysuniemy podstawkę i voila! Prezentacja gotowa. Można się uczyć. Albo oglądać filmy. Jak kto woli.
Wielkim plusem jest też możliwość powieszenia tabletu czy postawienia go w kilku możliwych pozycjach. Umożliwia to chociażby podłączenie klawiatury i pracę jak przy komputerze. A jeśli o klawiaturach mowa…
Plusy:
Minusy:
Cena: od 1799 zł
Jeśli chodzi o jakość wykonania, Lenovo Yoga Tablet 2 niewiele różni się od opisywanego chwilę temu Yoga 2. Mamy tu jednak do czynienia z nieco mniejszym 10.1- calowym ekranem. Podobnie jak w opisywanym wcześniej modelu znajdziemy tu podstawkę. Wysuwa się ona jednak nieco inaczej – nie ma tu żadnego przycisku, a wysuwamy ją ręką sami. Na lewej krawędzi znajdziemy gniazdo na podłączenie kabla microUSB, a także przycisk do wyłączenia tabletu lub jego zablokowania, jak również przycisk do regulacji głośności i gniazdo słuchawkowe. Na prawej krawędzi znajduje się wyjście microHDMI. Pod ekranem znajdziemy również baterię umieszczoną w cylindrycznej komorze. Ze względu na swoje rozmiary i brak projektora tablet ten jest dużo lżejszy niż wspominany wcześniej Yoga 2.
Lenovo w tym przypadku postawiło na 10.1-calowy ekran o rozdzielczości Full HD. I tym razem mamy tu do czynienia z wyrazistymi kolorami. Kąty widzenia też są szerokie dzięki technologii IPS.
Jeśli chodzi o aparaty tutaj sytuacja ma się podobnie jak w przypadku Yoga 2, z przodu tabletu, w bocznej, lewej jego części znajdziemy aparat z matrycą 1,6 Mpix. Z tyłu natomiast, w bocznej części tabletu, znajdziemy drugi aparat o matrycy 8 Mpix, który pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p. Zdjęcia robione Yoga Tablet 2 są bardzo dobrej jakości. Technologia przetwarzania dźwięku Wolfson Master HiFi oraz dźwięk przestrzenny Dolby zapewniający zdecydowanie lepszy dźwięk niż większość tabletów na rynku.
Muszę przyznać, że zaimponowała mi długość działania tabletu. Bateria o pojemności 9600 mAh pozwala na intensywne używanie urządzenia przez 11 do 12 godzin. Przez ten czas oglądałam filmy, przeglądałam strony internetowe, grałam i pisałam teksty.
Jeśli chodzi o procesor, ponownie mamy tutaj do czynienia z Intel Atom Z3745 wspomaganym przez 2GB RAMu. Dzięki niemu oglądanie filmów w pełnej rozdzielczości czy nawet mocno intensywne używanie sprzętu do grania nie obciąża tabletu i pozwala na sprawną jego pracę.
Do Lenovo Yoga Tablet 2 dołączona jest zawsze klawiatura, która jest niezwykłym plusem całego sprzętu, choć w sumie można ją podłączyć do każdego opisywanego tutaj urządzenia. Klawiatura z tabletem Yoga Tablet 2 pasują do siebie się idealnie. Szczególnie jeśli idzie z tym system Windows. Klawiaturę można podłączyć zarówno bezpośrednio do tabletu, jak i odłączyć ją i pisać siedząc w dużej odległości od urządzenia.
Jeśli zastanawialiście się, dla kogo dokładnie mógłby posłużyć tablet Lenovo Yoga Tablet 2 , na to pytanie odpowiedziała kilka dni temu moja znajoma, która stwierdziła, że jej laptop jest zbyt ciężki, by chodzić z nim na wykłady, więc... zakupiła opisywany tu tablet. I dla takich użytkowników Lenovo Yoga Tablet 2 będzie najlepsze – tych, którzy są w ciągłym biegu, ale zawsze mają dużo pracy. Dlaczego akurat ten tablet? Odpowiedź jest prosta – Windows 8.1. W przypadku dwóch poprzednich opisywanych przeze mnie sprzętów Lenovo przyzwyczaiło nas do interfejsu podobnego to tego, z którym mamy do czynienia w przypadku iPadów czy iPhone'ów. Jeśli chodzi o Windowsa – ci, którzy przesiadają się z pecetów z systemem Microsoftu nie będą mieli problemu w odnalezieniu się w tym tablecie. Yoga Tablet 2 przypomina miniaturę mojego laptopa, z którym pracuję na co dzień. Jest jednak lżejszy i wygodniejszy i ma wydajniejszą baterię. W ideę „mobilnego laptopa” wpisuje się również fakt, iż do zestawu dołączana jest roczna licencja na Office 365, czyli narzędzie do pracy dla każdego studenta, ucznia, itp.
Plusy:
Minusy:
Cena: od 1399 zł
Z racji tego, że Lenovo Yoga Tablet 2 jest w zasadzie nieco mniejszą wersją Yoga Tablet 2 z klawiaturą o tym tablecie nie będę się zbyt wiele rozpisywać. Wersja 8-calowa wyglądem również przypomina wersję z ekranem 10.1-calowym. Z tą różnicą, że na prawej krawędzi zamiast wyjścia micro-HDMI znajdziemy przycisk menu. Tablet ma również taką samą, wysuwaną ręcznie podstawkę, dzięki której można sprzęt ustawić w kilku różnych pozycjach, a nawet go powiesić. Ze względu na swoje rozmiary jest też lżejszy od opisywanego poprzednio tabletu.
Podobnie jak w przypadku Yoga Tablet 2 z klawiaturą tutaj również mamy do czynienia z ekranem o rozdzielczości Full HD Dlatego też w zwykłym użytkowaniu nie będziemy widzieli poszczególnych pikseli. Ujrzymy je dopiero w mocniejszym przybliżeniu i skupieniu wzroku. Zatem dźwięk wygenerowany przez ten sprzęt również jest tu wysokiej jakości ze względu na obecność technologii dwóch przednich głośników z komorami rezonancyjnymi. Technologia przetwarzania dźwięku Wolfson Master HiFi oraz dźwięk przestrzenny Dolby również ma w tym swoją zasługę.
Podobnie sprawa ma się z baterią. Choć ma mniejszą pojemność (6400 mAh), wytrzymała 10 godzin przeglądania internetu, oglądania filmów, a także grania w Asphalt 8: Airborne. Nie inaczej jest też z procesorem (ponownie Intel Atom Z3745 wspomagany przez 2GB RAMu). Dlatego też tablet działa szybko i nie zacina się przy wymagających grach czy filmach w wysokiej rozdzielczości.
Jeśli spodobał Wam się Lenovo Yoga Tablet 2, ale czasami lubicie używać tabletu jedną ręką, a Yoga Tablet 2 z klawiaturą wydaje się dla Was zbyt ciężki i duży, zawsze możecie skorzystać jego wersji „mini”. 8-calowy tablet pozwala na wszystko to, co możemy wykonać wersją 10.1-calową. Jest jedynie mniejszy i bardziej poręczny, więc nada się chociażby do uczniowskiego plecaka. Poza tym jest to pierwszy na rynku tablet z technologią AnyPen. Dzięki niej możemy obsługiwać tablet nie tylko z pomocą palców czy specjalnego rysika, ale również ołówkiem, długopisem, a nawet patykiem. Nada się w zasadzie wszystko.
Plusy:
Minusy:
Cena – od 799 zł
A teraz coś z nieco innej beczki – Lenovo TAB 2. Jest to model 10.1-calowy, bez podstawki, który wygląda nieco inaczej niż poprzednie tablety tutaj opisywane. „Plecy” tabletu są wykonane z tworzywa sztucznego, który, niestety, łapie nieco zabrudzeń i odcisków, jednak można to Lenovo wybaczyć, bowiem tył prezentuje się naprawdę dobrze, szczególnie w wersji granatowej, jaką tutaj opisujemy. Lewą krawędzi tabletu zajmuje przycisk do blokady i wyłączania tabletu, u góry znajduje się natomiast gniazdo słuchawkowe. Z tyłu tabletu w całej górnej części znajduje się potężny głośnik. Chociaż TAB 2 ma całkiem spory ekran, nie oznacza to, że jest ciężki. Wręcz przeciwnie. Korzysta się z niego naprawdę przyjemnie.
W Lenovo TAB 2 znajdziemy ekran o przekątnej 10.1 cala i rozdzielczością Full HD, Kolory wyświetlane na ekranie są intensywne, a pikseli nie widać podczas normalnego użytkowania. Kąty widzenia są szerokie, tak więc obraz wyświetlany na ekranie jest widoczny z wielu pozycji. Korzystania z tabletu nie utrudniają też mocno słoneczne dni.
Na „plecach” tabletu znajdziemy aparat o matrycy 8 Mpix, więc jeśli patrzeć na opisywane poprzednio sprzęty, to standard dla wysokiej jakości tabletów firmy Lenovo. Z przodu jednak znajdziemy aparat nie o matrycy 1,6 Mpix, jak w przypadku reszty sprzętów z serii Yoga, ale 5 Mpix. Oba aparaty umożliwiają robienie zdjęć stosunkowo wysokiej jakości.
Najbardziej jednak zaimponował mi tutaj dźwięk. Głośnik z tyłu generuje bowiem dźwięk wysokiej jak na możliwości tabletu jakości. Dodatkowo, obecna tu technologia Dolby Atmos i system głośników Sound Bar dodatkowo podbijają dźwięk, który brzmi niezwykle, a filmy czy muzyka robią fantastyczne wrażenie.
W środku znajdziemy wydajny czterordzeniowy procesorem MediaTek MT8165 w wersji Wi-Fi o taktowaniu 1,7 GHz wspomagany 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Podczas testów tabletu działał on bardzo szybko i sprawnie, nie zawieszał się nawet przy odpalaniu najbardziej wymagających gier, takich jak Asphalt 8: Airborne.
Bateria o pojemności 7000 mAh pozwala na ponad 10 godzin intensywnego użytkowania. Odnosi się to między innymi do oglądania filmów, przeglądania stron internetowych, a także ogólnego użytkowania.
Lenovo TAB 2 to tablet, który idealnie pasuje do wszelkiego rodzaju filmów. To również opcja dla tych uczniów czy studentów, którzy poszukują wydajnego, w miarę lekkiego tabletu z dużym ekranem, którego mogliby bez problemu wsadzić do teczki czy plecaka.
Plusy:
Tekst jest wspólną akcją Lenovo oraz gram.pl.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!