Dlatego przygotowaliśmy dla was listę dziesięciu filmów i seriali, które pozwolą wam wejść w klimat Assassin’s Creed Valhalla i poznać życie prawdziwego wikinga. Kino nieczęsto sięgało po tę tematykę, dlatego niemal wszystkie zaprezentowane tytułu pochodzą z ostatnich dwudziestu lat. Wśród najnowszych produkcji o wikingach przeważają seriale, które znalazły swoją niszę w telewizji. Nie brakuje więc popularnych produkcji, jak i tych mniej oczywistych. Zobaczcie nasze propozycje, aby granie w Assassin’s Creed Valhalla było przyjemniejsze.
Wikingowie
Lata emisji: 2013-2020
Twórca: Michael Hirst
Oceny: Metacritic – 71, Rotten Tomatoes – 93%
Gdzie obejrzeć: Netflix
Rozpoczynamy od najbardziej znanej i cenionej produkcji, która przyczynił się do popularności wikingów w popkulturze. Serial Michaela Hirsta w pierwszych sezonach wiernie przedstawiał życie nordyckich plemion, społeczną strukturę i codzienne życie. W kolejnych sezonach Wikingowie postawili mocniejszy nacisk na fabułę i akcję, ale to pierwsze sezony w najlepszy możliwy sposób pokazywał codzienną rutynę mieszkańców północy.
Głównym bohaterem serialu jest Ragnar Lothbrok – jeden z najsłynniejszych władców Skandynawii. Wikingowie przedstawiają jego początki, zanim jeszcze doszedł do władzy, aż po podbój Anglii. W kolejnych sezonach władzę przejmują jego synowie, którzy toczą między sobą krwawe boje. Od samego początku ważnym wątkiem w serialu była Anglia i późniejsze sojusze z królami oraz toczone z nimi wojny. Wątek ten będzie główną osią fabularna w nowej części Assassin’s Creed.
Serial szybko zaczął zdobywać popularność dzięki wysokiej jakości produkcyjnej, trzymaniu się faktów historycznych oraz sporej dawki brutalności. Swego czasu Wikingowie byli nazywani nordycką wersją Gry o Tron, co dodatkowo przysłużyło się do zachęcenia widzów do sięgnięcia po tę produkcję. Ostatnie sezony nie są już tak udane, jak poprzednie, a serial zaczął być krytykowany za złe decyzje twórców, nudę i irytujące postacie. W grudniu serial powróci z ostatnimi odcinkami, ale w produkcji są już spin-offy, które realizowane są dla Netflixa.
Valhalla: Mroczny wojownik
Rok premiery: 2009
Reżyser: Nicolas Winding Refn
Oceny: Metacritic – 61, Rotten Tomatoes – 73%
Gdzie obejrzeć: Cineman, vod.pl
Jeden z najbardziej wyróżniających się filmów o wikingach. Za sprawą reżysera, który kilka lat później zasłynął Drive z Ryanem Goslingiem, Valhalla: Mroczny wojownik prezentuje nordycką kulturę i wierzenia w dosadny, niezwykle stylowy i angażujący sposób. Nicolas Winding Refn znany jest z dopieszczenia warstwy wizualnej swoich produkcji i nie inaczej było w jego wczesnych dziełach. Żaden film o wikingach nie może pochwalić się tak zniewalającymi krajobrazami, jak w produkcji Refna.
Valhalla: Mroczny wojownik opowiada o jednookim wojowniku, który od lat trzymany jest w klatce przez wrogie plemię. Mężczyzna zmuszany jest do krwawych walk. Kiedy udaje mu się uciec, na swej drodze spotyka chrześcijan. Namawiają go do udziału w krucjacie przeciwko wikingom i wyprawie do Jerozolimy. Wojownik decyduje się wyruszyć razem z nimi w stronę nieznanego świata. Nie wie jednak, że odzyskanie wolności nie będzie takie proste.
Film mógł pochwalić się świetnymi zdjęciami, mrocznym klimatem i enigmatycznym światem, którego Refn ożywił, aby wiernie przedstawić religijną wojnę między wikingami a chrześcijanami. Valhalla: Mroczny wojownik chwalony był również za dużą dawkę brutalności, która wiernie oddawała faktyczny styl walki mieszkańców północy.
Beowulf
Rok premiery: 2007
Reżyser: Robert Zemeckis
Oceny: Metacritic – 59, Rotten Tomatoes – 71%
Gdzie obejrzeć: iTunes, Rakuten, Chili
Robert Zemeckis miał pewien okres w swojej karierze, w którym zajął się animacjami. Poza produkcjami przeznaczonymi dla całej rodziny, jak Ekspres Polarny, nakręcił również film animowany na podstawie epickiego poematu heroicznego, będącego najstarszym dziełem literatury anglosaskiej.
W Beowulfie poznaliśmy historię Danii z roku 507. W królestwie rządzonym przez Hrothgara mieszkańców nawiedza pół-demon Grendel, z zimną krwią pozbawiający ich życia. Na miejsce przybywa osławiony wojownik Beowulf, niemający sobie równych w walce z bestiami. Przyjmuje on zlecenie na zabicie potwora, aby zakończyć klątwą wiszącą nad królem. Wraz ze swoją armią pokonuje Grendela, za co zostaje sowicie wynagrodzony. Tej samej nocy matka zabitego demona mści się na mieszkańcach królestwa, bez opamiętania ich zabijając. Beowulf znów musi stawić czoła potężnemu zagrożeniu. Od pojedynku tego starcia zależą losy całego królestwa.
Film mocno podzielił publiczność. Jedni byli zachwyceni oprawą wizualną produkcji, w której wykorzystano technologię performance capture, zaś inni krytykowali dzieło Zemeckisa za mało angażujące i nudne. Beowulf jak żaden inny film przedstawia nie tylko nordyckie wierzenia, ale również mitologiczne potwory, których na próżno szukać w innych dziełach. Poza jednym.
Thor - seria
Lata premier: 2011, 2013, 2017
Reżyser: Kenneth Branagh, Alan Taylor, Taika Waititi
Oceny: Metacritic – 57, 54, 74, Rotten Tomatoes – 77%, 66%, 93%
Gdzie obejrzeć: iTunes, Rakuten, Chili, Player, vod.pl, Canal+
Pomimo tego, że filmowa trylogia Thora ma więcej wspólnego z kinem fantasy niż innymi produkcjami na tej liście, to ciężko pominąć tak ważny dla popkultury tytuł. Szczególnie że trzy części Thora pokazują panteon nordyckich bogów w efektowny i intrygujący sposób.
Mamy więc tytułowego boga piorunów, jego ojca Odyna, brata Lokiego, do tego dochodzą lodowi olbrzymi w Jötunnheim oraz mroczne elfy w Nilfheimie. Twórcy trzech filmów z uniwersum Marvela dosyć luźno podeszli do przedstawiania mitologii, ale cała trylogia pozwoli wam poznać najważniejsze nordyckie bóstwa i kilka z dziewięciu krain, nad którymi góruje Asgard.
Paradoksalnie to druga, najgorzej oceniana część, jest tą, w której twórcom udało się zawrzeć najwięcej postaci i światów znanych z mitologii. Najgorzej pod tym względem wypada Thor: Ragnarok, który zabiera nas na inną planetę, a cały film jest utrzymany w kosmicznej stylistyce. Ta część ma jednak Helę i osławiony Ragnarok, czyli koniec panowania nordyckich bogów na świecie.
Trzynasty wojownik
Rok premiery: 1999
Reżyser: Michael Crichton, John McTiernan
Oceny: Metacritic – 42, Rotten Tomatoes – 33%
Gdzie obejrzeć: Brak na VOD
Jeden z najniżej ocenianych filmów przez recenzentów na liście. Nie oznacza to jednak, że należy trzymać się od tego filmu z daleka, bo widzowie są dużo łagodniejsi w krytyce tej produkcji. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak zdecydowania twórców co do skali swojego filmu. Trzynasty wojownik chce być wielkim filmem przygodowym, o czym świadczy budżet wynoszący aż 160 mln dolarów, ale podczas kręcenia wyraźnie coś nie poszło po myśli producentów i ostatecznie film wygląda na dużo tańszy, niż jest w rzeczywistości.
Film opowiada o młodym i bogatym arabskim poecie z X wieku naszej ery. Agmen Ibn Fahdlan zakochuje się w niewłaściwej kobiecie, przez co ściąga na siebie poważne kłopoty. Zostaje mianowany ambasadorem i wysłany z misją dyplomatyczną na drugi kraniec świata. Podróżując po Europie, spotyka grupę dwunastu wojowników z odległej krainy. Wikingowie z królestwa Hrothgara poszukują legendarnego trzynastego wojownika, który pomoże im wygrać wojnę z plemieniem kanibali, które od dawna atakuje ich ziemie. Agmen postanawia pomóc nowym przyjaciołom, nie wiedząc, że to on jest osobą, która odmieni losy wszystkich mieszkańców północy.
Trzynasty wojownik celuje w epickie widowisko, zapierające dech bitwy oraz trzymającą w napięciu historię. Ostatecznie filmowi wychodzi to z różnym skutkiem, ale to produkcja, która wiernie ukazuje życie wikingów i ich walkę o przetrwanie. Warto docenić również pomysł na zetknięcie dwóch tak odległych kolebek cywilizacji, jak mroźna północ i gorący bliski wschód.
Norsemen
Lata emisji: 2016-2021
Twórca: Jon Iver Helgaker, Jonas Torgersen
Oceny: Brak danych
Gdzie obejrzeć: Netflix
Wikingowie też mogą być zabawni, co udowadnia ten norweski serial. Norsemen to tacy Wikingowie, tylko na wesoło. Od momentu pojawienia się serialu na Netflixie, produkcja zyskuje coraz większą popularność. Norsemen chwalony jest za unikatowy, absurdalny humor i ukazanie codziennego życia mieszkańcy północy w krzywym zwierciadle.
Norsemen opowiada o Ormie, zniewieściałym bracie wodza wikingów, przejmującym władzę nad osadą Norheim. Z pomocą rzymskiego niewolnika Rufusa zamierza niewielką osadę zamienić w stolicę kultury. Ambitne plany niweczy mu najazd jarla Varga, który rości sobie prawa do mapy, pokazującej niedawno odkryty szlak żeglugowy na Zachód. Jego odkrycie sprowadza na wikingów serię najróżniejszych nieszczęść.
Serial liczy już trzy sezony po sześć odcinków w każdym. Norsemen ogląda się więc błyskawicznie, szczególnie że odcinki trwają po około trzydziestu minut i to odpowiednia dawka na tak głupkowaty, ale jednocześnie groteskowy i celnie trafiający humor. Czwarty, finałowy sezon już jest w produkcji i pojawi się w przyszłym roku.
Tropiciel
Rok premiery: 2007
Reżyser: Marcus Nispel
Oceny: Metacritic – 29, Rotten Tomatoes – 10%
Gdzie obejrzeć: iTunes, Chili
Tym razem produkcja, którą obejrzycie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Dlaczego więc o niej warto wspomnieć? Wszystkie wymienione na liście produkcje przedstawiają wikingów w lepszym bądź trochę gorszym świetle, ale w każdej z nich są oni głównymi bohaterami. Tropiciel jako jedyny pokazuje ciemniejszą stronę wikingów i ich podbojów, którzy brutalną siłą odbierali życia swoim wrogom.
Film ukazuje nam dzieje Ameryki Północnej na 500 lat przed odkryciem kontynentu przez Kolumba. U wybrzeża nieznanego lądu dobija statek wikingów. Zatrważająca siła rdzennych mieszkańców dziesiątkuje wikingów. Jedynym ocalałym członkiem załogi jest dziesięcioletni chłopiec, który zostaje przygarnięty przez indiańskie plemię. Dziecko uczy się nowego życia, przyjmując imię Duch. Gdy kilkanaście lat później wikingowie powracają na kontynent, dokonując masakry w wiosce chłopca, Duch postanawia samotnie rozprawić się z najeźdźcami.
Wikingowie znani są ze swojej brutalności, a przynajmniej przez długie lata taki obraz mieszkańców północy przedstawiała nam popkultura. Nordyccy wojownicy kojarzyli się z barbarzyństwem, a ich osławione najazdy nigdy nie kończyły się braniem jeńców. Tropiciel dosadnie pokazuje, że wikingowie to nie tylko chęć walki do ostatniej kropli krwi, zdolni taktycy i niezwykli jak na swoje czasy żeglarze, ale również niepohamowana siła, która niszczyła wszystko na swojej drodze.
Jak wytresować smoka - seria
Lata premier: 2010, 2014, 2019
Reżyser: Dean DeBlois, Chris Sanders
Oceny: Metacritic – 75, 76, 71, Rotten Tomatoes – 99%, 91%, 90%
Gdzie obejrzeć: Netflix, iTunes, Rakuten, Chili, Player
Zaskakująca pozycja na liście, ale jedna z najlepszych, dlatego grzechem byłoby ją pominąć. Jak wytresować smoka pokazuje życie wikingów od nieco innej strony. Nie tylko dlatego, że trylogia skierowana jest również dla najmłodszych odbiorców, ale również dlatego, że to pokrzepiająca i wzruszająca opowieść o dorastaniu w trudnym środowisku, które stawiało na siłę, dyscyplinę i odwagę.
W serii śledzimy losy młodego wikinga Czkawki, syna wodza wioski, któremu daleko do ojca będącego wzorem dla innych mieszkańców wioski. Chłopak nie radzi sobie najlepiej w walce, a dodatkowych zmartwień przysparza mu surowy ojciec. Gdy Czkawka napotyka na swojej drodze tajemniczego smoka, jego los oraz reszty wikingów odmieni się na zawsze.
Mieszkańcy północy nie są znani ze swojego przywiązania do zwierząt. Raczej nie wykorzystywali ich w walce, a nawet podczas polowań mieszkańcy północy radzili sobie bez psich pomocników. Jak wytresować smoka proponuje inną koncepcję, pokazując stosunek wikingów do zwierząt, a w tym przypadku konkretnie do stworzeń znanych z legend i baśni, w zupełnie innym świetle. Jeżeli szukacie czegoś na sam początek przygody z odkrywaniem pasjonującego życia wikingów, trylogia Jak wytresować smoka będzie do tego najlepsza.
Upadek królestwa
Lata emisji: 2015-2021
Twórca: Chrissy Skinns
Oceny: Metacritic – 78, Rotten Tomatoes – 91%
Gdzie obejrzeć: Netflix, Canal+
Następca Wikingów, który zdaniem wielu już dawno prezentuje dużo wyższy poziom od serialu Michaela Hirsta. Niestety Upadek królestwa nie jest tak popularną produkcją, pomimo zaistnienia na Netflixie przy okazji premiery trzeciego sezonu. Jeżeli po zakończeniu Wikingów wciąż będzie mało wam tytułów w podobnym klimacie, to Upadek królestwa najlepiej wypełni lukę.
Serial opowiada o podzielonej na samodzielne królestwa Wielkiej Brytanii w roku 872, która zmaga się z najazdem Duńczyków. Podczas jednej z bitew przez wikingów zostaje porwany Uhtred, syn sakońskiego szlachcica, który zostaje wychowany przez Duńczyków na wojownika. Mężczyzna będzie musiał wybrać między własną ojczyzną a ludziom, którzy go wychowali. Na każdym kroku poddawany jest próbom lojalności, w których musi udowodnić, komu chce służyć. Pomimo wewnętrznego konfliktu dołącza do armii króla Alfreda Wielkiego, władającego królestwem Wessex. Jedynym królestwem, które skutecznie przeciwstawia się najazdom wikingów.
Upadek królestwa chwalony jest przede wszystkim na postawienie większego nacisku na realizm niż Wikingowie, ale przy jednocześnie skromniejszym rozmachu i mniejszej komercjalizacja. Nie jest to więc produkcja dla wszystkich, bo próg wejścia może wiele osób zniechęcić, ale jeżeli dacie się przekonać, będzie na was czekał pasjonująca serial, który z każdym kolejnym sezonem staje się coraz lepszy. Dzięki takim serialom wikingowie mają się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej w popkulturze.
Saga Wikingów
Rok premiery: 2014
Reżyser: Claudio Fäh
Oceny: Metacritic – 50
Gdzie obejrzeć: Chili, vod.pl, cda premium
Nietypowa produkcja, bo pochodząca z Niemiec, Szwajcarii i Południowej Afryki. Saga Wikingów zdecydowanie nie jest ulubieńcem widzów, ale to kolejny warty uwagi film, prezentujący podboje ludów północy.
Film opowiada o wygnanych z ojczyzny wikingów, którzy pod wodzą nieustraszonego Asbjörna wyruszają do Brytanii, aby zrabować złoto z jednego z klasztorów. Złoto posłuży im do wykupienia swojej wolności i powrotu do kraju. Gdy ich podróż przerywa sztorm, jedyną szansą na przetrwanie staje się wyprawa do rządzonej przez wikingów osady Danelaw. Po drodze napadają na zbrojny konwój, który przewozi Lady Inghean, córkę króla Szkotów, Dunchaida. Zrozpaczony władca wzywa na pomoc Wilcze Stado – oddział okrytych złą sławą najemników, którzy dowodzeni są przez parę bezlitosnych morderców – Hjorra i Bovarra. Wikingowie zdobywają niespodziewanego sojusznika. Dołącza do nich tajemniczy mnich Conall, który zna lokalizację Ścieżki Węża, zagubionego traktatu wiodącego do wioski.
W przeciwieństwie do wielu innych tytułów na tej liście, Saga Wikingów nie stawia nacisk na realizm, a na nieskrępowaną i efektowną rozrywkę. Produkcja prezentuje raczej stereotypowe i schematyczne podejście do ukazywaniu nordyckich wojowników. Mimo to film potrafi dostarczyć sporo zabawy.