7. Take-Two Interactive - 1,36 mld
Arabia Saudyjska ma swoje udziały również w Take-Two Interactive, a więc będzie partycypować w niemalże pewnym, ogromnym sukcesie GTA VI. Pierwsze zakupy zaczęły się w 2022 roku, kiedy Public Investment Fund nabył 5,3% udziałów w holdingu. Kolejne transakcje miały miejsce na początku tego roku. Wtedy Saudyjczycy zwiększyli swoje zaangażowanie do poziomu 6,8%. Mimo drobnych spadków w ostatnim czasie od początku zeszłego roku kurs akcji Take-Two Interactive jest w trendzie wzrostowym i obecnie pakiet należący do Saudyjczyków wart jest 1,6 mld dolarów. Perspektywy na kolejne lata, zwłaszcza wobec premiery GTA VI, zapowiadają się obiecująco.

6. ESL i FACEIT - 1,5 mld
Na liście swoich inwestycji Saudyjczycy muszą mieć też spółki związane z e-sportem. Do takiej transakcji doszło półtorej roku temu. Najpierw Savvy Group (o nim więcej przy okazji największej inwestycji PIF) kupił za miliard dolarów ESL Group, spółkę zajmującą się organizacją popularnych turniejów e-sportowych m.in. w CS: GO czy DOTA2 (w tym odbywający się od lat w Katowicach IEM) czy prowadzącą ligę ESL Pro League. Jednocześnie Saudyjczycy posiadali już kupione za pół miliarda FACEIT, organizację organizującą turnieje w League of Legends, Rocket League czy CS: GO. Wymieniam obie transakcje, ponieważ ich konsekwencją było połączeniu spółek, w wyniku czego powstało ESL FACEIT Group. Jak więc widać, Arabia Saudyjska jest obecnie kluczowym graczem na rynku e-sportu.

5. Nexon - 1,8 mld
Pozostajemy przy koreańskich inwestycjach. Kolejne zakupy Public Investment Fund miały miejsce w Japonii, gdzie notowany jest Nexon, producent gier sieciowych, w tym MapleStory czy Dungeon&Fighter. To też do tej południowokoreańskiej spółki należy studio, które w tym roku podbiło Steama grą Dave the Diver. Saudyjczycy zainwestowali w Nexon aż 883 mln dolarów, przejmując tym samym 5,02% udziałów. Jak to jednak było w wielu innych opisanych w tym tekście przypadkach, po pierwszych zakupach przychodziły kolejne. Ostatnie miały miejsce w czerwcu, kiedy PIF zwiększył swoje zaangażowanie o jeden punkt procentowy, osiągając tym samym udziały na poziomie aż 10,23%. W ten sposób początkowa kwota inwestycja zwiększyła się do aż 1,8 mld dolarów.

4. Electronic Arts - 2,98 mld
Przez ostatnie 3 lata na kursie akcji Electronic Arts nie dzieje się nic ciekawego (tzw. trend boczny), ale Saudowie i tak chętnie zainwestowali ogromne pieniądze w tego wydawcę. Podobnie jak było w przypadku Take-Two Interactive, pierwsze zakupy zaczęły się w 2022 roku. Wtedy Public Investment Fund nabył 5,1% udziałów. Kolejne zakupy miały miejsce, tak samo jak u twórców GTA, na początku tego roku. Finalnie do dzisiaj udało się dojść do poziomu 9,1%, dzięki czemu PIF jest obecnie największym udziałowcem EA, a jego pakiet wart jest, przy obecnym kursie, nieco ponad 3 mld dolarów.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!