Gigabyte B850 Aorus Elite WiFi7 ICE – AM5 w bieli

Artykuł sponsorowany
2025/03/29 10:45
0
0

Jeżeli planujesz jasny motyw przewodni w swoim PC, ta płyta jest dla Ciebie!

#reklama

Gigabyte B850 Aorus Elite WiFi7 ICE to całkiem niezły pomysł na początek długiej relacji z gniazdem AM5.

Mocna sekcja zasilania w połączeniu z efektywnymi energetycznie procesorami od AMD może posłużyć długie lata, nawet po ich podkręcaniu.

Biała płyta główna na AM5 do 1000 zł

Wydatek rzędu tysiąca złotych na wejście w platformę AM5 ma w moim odczuciu sporo sensu, bo można już liczyć na ciekawe stylistycznie płyty główne z obsługą WiFi 7.

Biała płyta główna na AM5 do 1000 zł, Gigabyte B850 Aorus Elite WiFi7 ICE – AM5 w bieli

Era procesorów X3D dopiero nabiera rumieńców, więc jest spora szansa, że na przestrzeni czasu użytkowania tej płyty wiele może się zmienić.

Co prawda większość z Was swoje stacjonarki podepnie do sieci przewodem, jednak i tutaj jest przyzwoicie, bo czeka na Was port 2,5Gb.

Z ciekawostek mamy port HDMI, umiejscowiony obok tego od zasilania płyty, który służy do podpięcia dodatkowego ekranu.

Na tym można wyświetlić choćby bieżące parametry pracy komputera, co ostatnio jest coraz bardziej w modzie.

Z ułatwień dla budujących swoje PCty we własnym zakresie mamy też beznarzędziowy system montażu dysków M.2.

Dzięki niemu praktycznie nie potrzeba śrubokręta, gdy płyta trafi już do obudowy, więc dokładanie pamięci nie będzie wyzwaniem.

Projektowana ze wsparciem Ai od PCB po BIOS

Prowadzenie ścieżek po płycie głównej to nie lada wyzwanie. W końcu czystość sygnałów definiuje nie tylko jakość działania komponentów na niej osadzonych, ale i ich potencjał do podkręcania.

Projektowana ze wsparciem Ai od PCB po BIOS, Gigabyte B850 Aorus Elite WiFi7 ICE – AM5 w bieli

W przypadku opisywanego tu modelu do opracowania połączeń wsparto się choćby technologią AI-ViaFusion™, która znacznie ograniczyła zakłócenia w przesyle między warstwami płyty.

GramTV przedstawia:

Zarówno sama koncepcja rozwiązania jak i weryfikacja jego działania odbywały się ze wsparciem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, co pokazuje ducha obecnych czasów.

BIOS również doczekał się HyperTune, który pozwala na znaczne podbicie taktowania pamięci oraz procesora. Oddzielny tryb został przewidziany dla jednostek z dopiskiem X3D, które ze względu na dodatkowy cache wymagają specjalnego traktowania.

Maksymalizacja wydajności odbywa się poprzez ciągłe doświadczenia, prowadzone w trakcie pracy płyty. Optymalizacja siły sygnału sięga swą dokładnością 95%, więc proces jest praktycznie pozbawiony ryzyka.

Sam układ BIOS jest intuicyjny, mamy parę motywów oraz wyszukiwarkę funkcji, a wszystkie podstawowe funkcje do maksymalizacji wydajności znajdują się na pierwszej stronie.

Dobrze schłodzona, mocna sekcja zasilania na lata

Żywotność większości komponentów elektronicznych zależy od dwóch czynników, temperatury pracy i jakości lutowania.

W przypadku opisywanego B850 od Gigabyte otrzymujemy sekcję zasilania w podwojonym układzie 14(7*2) + 2 + 2 ze sporym radiatorem.

Odbiór ciepła jest znacznie ułatwiony za sprawą otworów w maskownicy portów na tyle, którymi cieple powietrze swobodnie opuszcza obudowę.

Bez nich istniałaby spora szansa na uwięzienie go u góry obudowy, co podniosłoby temperaturę na komponentach sekcji zasilania.

Podsumowanie

Gigabyte B850 Aorus Elite WiFi7 ICE to sensownie zaprojektowana płyta, która daje sporo opcji zarówno ulepszenia procesora, jak i rozbudowania komputera o ciekawe komponenty jak mały ekran diagnostyczny.

To w połączeniu ze zdecydowaną stylistyką i wieloma ułatwieniami przy montażu komponentów czyni z opisywanego modelu przyzwoitą opcję, szczególnie dla poszukujących komponentów PC w bieli.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!