Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

Paweł Rudy
2021/06/30 23:00
2
0

Nooby, dzisiaj dowiecie się o tym, jak zbudować komputer stacjonarny od podstaw. Na tym etapie nie ma głupich pytań, zapraszam z nimi w komentarze!

Budowa komputera jest często porównywana do klocków Lego, które wymagają tylko trochę więcej uwagi od dziecięcej zabawy.

Mam wrażenie, że to zjawisko analogiczne z tym, kiedy ludzie w jakimś reality jedzą robaki i mówią, że smakuje im to jak kurczak.

Jest parę momentów, w których warto mieć trochę więcej uwagi, na przykład podczas instalacji procesora w płytę główną.

Klocki Lego swą beztroskę czerpią z tego, że podczas zabawy mogą spaść z jednego metra na podłogę i dalej pełnić swoje funkcje.

O procesorze, wychodzącym cało z takiego scenariusza, słyszało niewielu.

Jak zbudować komputer – 12 praktycznych kroków

Przejdźmy teraz do meritum, a więc 12 prostych kroków za pomocą których zbudujesz sobie komputer. Zakładam przy tym, że poradzisz sobie z instrukcją, którą dołączył producent obudowy.

Przygotowanie

W fazie przygotowania wyciągasz wszystkie śrubki z zestawu, który znajduje się z obudową, i odkładasz je na bok. Zakładam, że masz odpowiedni śrubokręt, najlepiej z długą szyjką.
Możesz też wyciągnąć system chłodzenia procesora i przyjrzeć się sposobowi jego montażu. Wraz z nim też będą specjalne śrubki i ramki, które warto trzymać w oddzieleniu od śrub obudowy.

Przygotowanie, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

W przypadku chłodzenia wodnego jak MSI CoreLiquid 280R bywa tak, że trzeba je przed montażem przystosować do platformy, na przykład poprzez zmianę osprzętu montażowego na głowicy.
Wykonanie tej czynności na samym początku wydaje się logicznym ruchem.

Jaka płyta główna?

Wielkość Twojej płyty głównej wpływa na to, których otworów montażowych w tacce obudowy komputerowej będziesz używał.
Format ATX, jak przy MSI B560 Tomahawk, potrzebuje innego rozstawu, niż mATX, choć niektóre jego elementy są wspólne.Jaka płyta główna?, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów
W zestawie śrubek powinny znaleźć się dodatkowe, nagwintowane trzpienie, dokładnie takie same, jak te już zainstalowane.
Wystarczy położyć płytę główną na jej pudełku obok obudowy i przearanżować trzpienie tak, by były zgodne z jej otworami montażowymi.

Producenci najczęściej dokładają specjalną nakrętkę do trzpieni, więc przeważnie nie potrzeba dodatkowego narzędzia, niż wspomniany śrubokręt, by je przearanżować.

Instalacja płyty głównej

Po montażu odpowiednich trzpieni należy przejść do wmontowania maskownicy portów, która jest w zestawie z płytą główną.

Maskownice bywają też zintegrowane. To eleganckie rozwiązanie trafia jednak do wyższych modeli, jak choćby wspomniany B560 Tomahawk od MSI.

Instalacja płyty głównej, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

Gdy maskownica jest na swoim miejscu, można przystąpić do układania płyty głównej, by zweryfikować, czy po jej przykręceniu wystarczy miejsca na przeprowadzenie przewodu 8 pin (4+4) z zasilacza.

Przewód powinien bez problemu sięgać do swojego portu, usadowionego przeważnie przy jej lewej, górnej krawędzi płyty.

Jeżeli okaże się, że jest ciasno, przejdź do montażu zasilacza, wyprowadź ten przewód przed przykręcaniem płyty głównej i przypnij go sobie wygodnie, by potem nie musieć walczyć.

Zasilacz można równie dobrze montować przed płytą główną, jednak ja lubię mieć więcej miejsca przy podłączaniu zworek do frontowego panelu, o których w następnej sekcji.

Łączenie obudowy z płytą główną

Czas na ten etap budowy komputera, przed którym wiele osób ma spore obawy.

Łączenie obudowy z płytą główną, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

Podłączenie przedniego audio, USB 3.2 czy USB-C nie jest trudne, bo kształty portów są jasnymi wskazówkami montażu, jak w MSI MPG GUNGNIR 110R.

Gorzej jest, gdy w ręku ma się garść indywidualnych kabelków, takich nie za dużych, które służą do obsługi panelu włącznika.

Na szczęście rozkład JFP1 jest zawsze dobrze opisany w instrukcji obsługi, a często też na samej płycie. W razie większych problemów można pomóc sobie tutaj lupą.

Najważniejszym przewodem jest dla mnie Power SW, który odpowiada za włączanie PC. Jeżeli masz zapędy na podkręcanie, w drugiej kolejności znajdź Reset SW, tylko nie podpinaj go w jego prawowite miejsce.

Przyda Ci się bardziej jako czyszczenie BIOS, którego aktywacja również odbywa się przez zworkę. Efekt tradycyjnego Reset można uzyskać przez długie przytrzymanie włącznika, więc po co dublować.

GramTV przedstawia:

Jeżeli chodzi o przewody do diody włącznika i HDD, te mają oddzielnie “plus” i “minus”, co oznacza, że trzeba odwzorować ten porządek na JFP.

Inaczej efekty świetlne będą odwrócone, a więc włącznik będzie świecił, gdy komputer jest wyłączony, by się gasić, gdy go uruchomisz.

Instalacja zasilacza

Zanim podejdziesz do instalacji zasilacza warto zastanowić się nad tym, które przewody będą Ci potrzebne.

Jeżeli posiadasz konstrukcję modularną, jak MSI A650GF, możesz podpiąć tylko te, które będą miały zastosowanie, co zniweluje niepotrzebną plątaninę do minimum. Na tym etapie już wiesz, ile złącz ma Twoja grafika i jakie dyski planujesz zainstalować.

Instalacja zasilacza, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

Wydaje mi się, że warto doinwestować w tak prostą funkcjonalność, szczególnie że dzisiaj to już nie są wielkie różnice w cenie, jak kiedyś.

Po tym należy sprawdzić, jak producent obudowy rozwiązał montaż zasilacza.

Najczęściej wprowadza się go od boku piwnicy, jednak zdarzają się także ramki, które wprowadzają całość od tyłu.

W tym momencie warto zadbać o to, aby nie powyrywać przewodów, które łączą funkcje obudowy z płytą główną.

Gdy wsuwa się taki zasilacz, każdy opór ze środka powinien dawać Ci jasny sygnał, że dalej nie można, o ile nie wykluczy się jego przyczyny.

Najczęściej wystarczy podtrzymanie przewodów frontowych niech wyżej, by łatwo wsunąć pod nie zasilacz.

Łączenie zasilacza z płytą główną

Łączenie zasilacza z płytą główną opiera się przeważnie na podłączeniu dużego przewodu 24-pinowego na jej prawym boku oraz jednego lub dwóch EPS przy lewym górnym rogu.
Tak jak już wspominałem, te ostatnie potrafią mieć wokół siebie mało miejsca, więc warto się z nimi rozprawić przed przykręcaniem płyty głównej, gdy ma się więcej miejsca.

Montaż dysku M.2

Montaż dysku M.2 proponuje przeprowadzić przed instalacją karty graficznej, bo zdarzają się sytuacje, w których GPU kompletnie zasłania jego slot.

Montaż dysku M.2, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

Płyty z wyższych segmentów, jak prezentowany tu Tomahawk, czy nawet Mortar oferują dodatkowo radiatory dla dysków M.2, by utrzymać ich temperatury w ryzach.

To dobre rozwiązanie, które zwiększa żywotność pamięci. Mam nadzieję, że szybko przeniknie do najniższych segmentów.

Podobnie grafiki potrafią zasłaniać baterię BIOS, co jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że do jego resetowania powinno się dzisiaj prowadzić przewód z obudowy, którym kiedyś resetowaliśmy całego PC.
Co do magazynu danych, zwykły dysk SATA zainstalować można w każdym momencie, więc nie będę się nad nim specjalnie rozwodził. Jego lokalizację podpowie Ci instrukcja montażu od Twojej obudowy.
Od biedy możesz go nawet wrzucić luzem, albo przykleić gdzieś na taśmą dwustronną, komputera się przecież nie kopie.

System montażowy chłodzenia

Zanim podejdziesz do instalacji procesora zapoznaj się z tym, jak będzie wyglądał montaż jego chłodzenia.
Może okazać się, że standardowe plastiki trzeba zastąpić dystansami, płozami i dłuższymi śrubkami.
Takie przygotowanie lepiej robić bez procesora w gnieździe, na wszelki wypadek, no chyba że elementy haczyłyby o dźwignie i uniemożliwiały tym zablokowanie CPU po ich instalacji.

Instalacja pamięci RAM

Instalację pamięci RAM warto przeprowadzić przed montowaniem chłodzenia, szczególnie gdy to zachodzi na pamięci.
Niektóre bardziej rozbudowane konstrukcje, jak Dark Rock Pro 4, inaczej nie dopuszczą do umieszczenia kości w slotach, szczególnie gdy planujesz zająć wszystkie.
Przy chłodzeniu wodnym, jak wspomniany wyżej MSI Coreliquid 280R, tego problemu nie ma, więc RAM można zamontować równie dobrze na końcu, przed pierwszym uruchomieniem.

Montaż CPU, nałożenie pasty i chłodzenia

Po systemie montażowym czas na sam procesor i nałożenie pasty termoprzewodzącej.
W przypadku Inteli do podniesienia jest zapadka, która blokuje ramkę, trzymającą procesor. Przy AMD mamy jedynie dźwigienkę, która nieco rozsuwa socket.Montaż CPU, nałożenie pasty i chłodzenia, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów
O sam sposób aplikacji pasty kłóci się wielu, niemniej ja uważam, że najprostszym do przekazania jest “na ziarnko grochu”.
Oznacza to, że masz na centrum procesora wycisnąć z tubki mniej więcej takiej wielkości bobek z pasty, który rozprowadzi się sam pod naciskiem dokręcanego chłodzenia.
Sposób montażu coolera powinien być już Ci znany z jego instrukcji obsługi, więc tutaj uniwersalnej porady dla Ciebie nie mam, bo każdy jest trochę inny.

Pamiętaj o tym, aby podpiąć wentylator/y od chłodzenia pod port CPU_FAN dla łatwiejszej kontroli. Miejsce do podłączenia pompy jest przeważnie tuż obok.

Montaż karty graficznej

Zanim przystąpisz do montażu kraty graficznej zrób na nią miejsce w obudowie. Rozumiem przez to usunięcie zaślepek w odpowiednich miejscach wraz z ich śrubkami.
Czasem do usunięcia jest oprócz tego jakaś maskownica, której montaż warto podejrzeć w instrukcji, by niepotrzebnie się nie szarpać.
Montaż karty graficznej, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów
Potem przychodzi czas na wsunięcie karty graficznej w główny slot PCI-E w płycie głównej oraz przykręcenie jej śrubkami, o których wspominałem.

Na sam koniec wypada podpiąć przewody zasilające do karty graficznej. Pamiętaj, żeby dobrze je docisnąć.

Podpięcie wentylatorów obudowy

Na sam koniec zostawiam podpięcie wentylatorów obudowy. Porty dla nich oznaczono jako SYS_FAN i w większości płyt głównych jest ich od jednego do pięciu.

Podpięcie wentylatorów obudowy, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

Na szczęście ich duża ilość nie jest już tak potrzebna, bo za pomocą jednego można napędzić nawet pięć wentylatorów, spiętych ze sobą szeregowo.
Ich sterowaniem można zająć się zarówno z poziomu BIOS, jak i aplikacji producenta, dostępnej w sklepie Microsoft.

12 kroków i PC gotowy

Po przejściu tych dwunastu kroków czas na pierwsze uruchomienie komputera. Co, gdy nie zadziała? Wtedy przechodzi się do następnego etapu, czyli diagnozy błędów BIOS, o których napiszę w następnym poradniku PC.

12 kroków i PC gotowy, Jak zbudować komputer w 12 krokach? Poradnik dla noobów

Może nawet pokuszę się o artykuł wokół aranżacji przewodów w obudowie oraz kolorowych przedłużek, które aż proszą się o użycie w niektórych zestawach. Poczytacie, zobaczymy.

Komentarze
2
Headbangerr
Gramowicz
01/07/2021 19:34

Ogólnych porad nigdy za wiele. Jednak jeśli chodzi o sam proces składania, wideo instruktażowe sprawdza się o wiele lepiej, niż tekst. Poza tym manuale obecnie dołączane do podzespołów są tak przejrzyste i dokładne, że nawet dziecko je zrozumie. Pod warunkiem, że zna angielski ;).

Wicket_Boomber
Gramowicz
01/07/2021 19:07

Budowa kompa jest banalna , pierwszego kompa ktorego sam zbudowalem , to byl 486 66mhz , 8 mb ram + vga , lato 1997 mialem 13 lat a wszystko to zrobilem z podrecznikow i z nudow , po tym jak poraz enty moje "przerobione" playstation "spalilo" laser i nie maialem w co grac , a na tym sprzecie uruchomilem jakos gta i tomb raidera hodzilo ... a raczej pelzalo , ale przynajmniej sie nie nudzilem , pozniej byl 1999 P3 600 + 32 mp ram +  riva tnt , duron 800 + 64 mb + geforce 2 mx400 , athlon xp2400 + 1.5gb ram , 6200tc/6600gt i mnustwo innego sprzentu , i tak co kilka miesecy skladam PCTA , dla mnie , rodziny czy przyjaciol , a z wujkim googlowatym nic nie jest niewykonalne.