Czasem zachowanie ciągłości pracy jest kluczowe, szczególnie gdy system i aplikacje wymagają czasochłonnych konfiguracji.
Przenośny dysk SSD może otoczyć Twój komputerowy porządek niczym łza bursztynu, chroniąc go przed działaniem czynników zewnętrznych.
Co chronić w ramach backup na szybkim dysku SSD?
Wyobraź sobie, że Twój komputer ulega nagłej awarii wszelkich nośników, podczas której tracisz wszystkie dane.
Jeżeli w Twoim oku pojawiła się łezka, spowodowana perspektywą trudnego/niemożliwego powrotu do przeszłości, możemy przejść do dalszych części materiału.
W nich przedstawię Ci stopień wyrafinowania, do jakiego mogły dojść kopie zapasowe dzięki szybkim, przenośnym dyskom SSD.
Jaki powinien być przenośny dysk SSD do kopii zapasowej?
Kopia zapasowa z założenia powinna trafiać w bezpieczne miejsce, by miała jakikolwiek sens.
W związku z tym warto dorzucić parę złotych do mocniejszej obudowy, której nie straszne są upadki.
Nie mówię, że trzeba od razu iść w pełną wodoszczelność, ale taka podstawowa sztywność jest moim zdaniem wskazana przy czymś, co traktujemy jako zabezpieczenie.
Drugim aspektem jest żywotność kości pamięci, które znalazły się w przenośnym dysku SSD.
Duży wpływ na nią mają temperatury pracy, szczególnie te w obciążeniu, więc obecność radiatora byłaby wskazana, o czym doświadczeni producenci już wiedzą.
Klasa kości też nie może być za niska, bo wraz z jej spadkiem obniża się też współczynnik wytrzymałości komórek na ponowne zapisy.
Przy założeniu, że szybkie dyski traktujemy jako bezpieczny backup, nie możemy pozwolić sobie na niską żywotność.
Ostatnim elementem układanki jest dostosowanie prędkości i ceny do Twoich potrzeb.
W końcu szukasz przenośnego SSD dla siebie, więc już pewnie wiesz, ile mniej więcej jesteś w stanie zapłacić za jeden gigabajt.
Następne sekcje przedstawią Ci trzy propozycje, które dobrze obrazują główne klasy produktów, dostępnych na polskim rynku.
Przenośny dysk z Thunderbolt 3 – Samsung Portable SSD X5
Po niezawodne dyski SSD na system często sięgamy do portfolio Samsunga, więc przy takich pod backup tym bardziej nie ma sensu tego nawyku zmieniać.
Dobre opinie konsumentów o modelu 970 Evo, wynikające z przebiegów, jakie nie są mu straszne, utorowały mu w końcu drogę do flagowej konstrukcji przenośnej.
Dysk zewnętrzny Samsung Portable SSD X5 na cześć sprawdzonego 970 Evo ma w swoich podwojach pokaźny radiator, którego zadaniem jest odbiór ciepła od rozgrzanych kości pamięci i kontrolera podczas niestrudzonej pracy.
Za połączenie dysku w standardzie PCI z interfejsem Thunderbolt 3 odpowiada mostek Alpine Bridge (40 Gb/s), więc nominalne wartości transferowe nie będą nim ograniczone. (do 2800/2300 MB/s)
Płyta główna, na której zrealizowano ten zamysł, została zamknięta w odpornym na upadki korpusie, wzmocnionym stopem magnezu, co dało finalną wagę produktu w okolicy 150 g w zależności od pojemności.
Jeżeli chodzi o szyfrowanie sprzętowe, w opcji jest AES 256 bit, realizowane przez aplikację Samsunga, którego w tych czasach nie da się złamać.
Jest tym samym zdatne do zabezpieczania najwyższych wartości intelektualnych i danych poufnych, przynajmniej w XXI w.
Przechodząc do możliwości dysku przenośnego Samsung Portable SSD X5, wspomniane wyżej do 2800 MB/s odczytu i 2300 MB/s zapisu pozwalają przesłać wideo UHD 4K wielkości 20 GB z PC na X5 w zaledwie 12 sekund.
Warto przy tym nadmienić, że aby uzyskać taki wynik, dysk w stacjonarce też musi być odpowiednio szybki.
Na szczęście odczyt przeważnie przerasta zapis w specyfikacjach, więc jeżeli ktoś zdecyduje się na instalację Samsung 970 Evo w swoim komputerze, może liczyć na bardzo przyjemne działanie w tandemie z X5.
Chcąc być kompletnie bezpiecznym, można sobie postawić chroniony system na dysku zewnętrznym 1 TB i codziennie rano przy skutecznym uruchomieniu kopiować jego lustrzane odbicie na przenośny dysk SSD.
Takim sposobem ma się pod ręką zawsze coś, czym można zbootować swój działający jeszcze rano system i kontynuować pracę tak, jakby nic się nie stało.
Czasem to znacznie szybsze niż cofanie niechcianej aktualizacji, szczególnie gdy ma się zobowiązania terminowe w ciągu dnia.
Co by nie mówić o Windows 10, to w kwestii migracji na inny sprzęt ten radzi sobie bardzo dobrze i potrafi się sterownikowo “otrząsnąć” już za drugim odpaleniem.
Zakładając posiadanie Samsung Portable SSD X5, lustrzane odbicie 1 TB danych z PC nie powinno w takim scenariuszu potrwać dłużej niż kwadrans.
To jest stopień wygody i elastyczności, za który płaci się najwyższe ceny, jednak wymaga sprzętu kompatybilnego z Thunderbolt 3.
Ten przeważnie też do najtańszych nie należy, choć myślę, że jeżeli celujesz w X5, to jesteś tego świadom.
Mały i szybki dysk na USB-C – Samsung Portable SSD T7
Przenośny dysk SSD nie musi być duży i ciężki, aby być pojemnym magazynem na dane.
Niespełna 60-gramowy Samsung Portable SSD T7 z gabarytami zbliżonymi do pękatej karty kredytowej zmieści w swych podwojach nawet 2 TB, jeżeli spojrzymy na najdroższą wersję. Są też wersje dysku zewnętrznego 1TB i 500GB.
To wszystko w akompaniamencie USB 3.2 Gen2, które za pomocą interfejsu USB-C może przekazywać dane z prędkościami ponad 1000 MB/s w obie strony.
Podobnie jak w przypadku modelu X5 i tutaj pojawia się przemyślany system odbierania ciepła od podzespołów wraz z układem Dynamic Thermal Guard, który dba o utrzymanie optymalnej temperatury podczas obciążenia.
Mamy jednak różne wersje kolorystyczne, choć odporność na wstrząsy i szyfrowanie znów pozostają te same.
T7 wydaje się być spokojniejszym dyskiem przenośnym do torebki czy garnituru, podczas gdy X5 utrzymuje stylistykę i specyfikację kierowaną do prosumenta.
Taka segmentacja jest oczywista, jednak i w jej obrębie Samsung wprowadził element zamieszania.
Przenośny dysk SSD na odcisk palca – Samsung Portable SSD T7 Touch
Można śmiało powiedzieć, że kopia zapasowa Twojego całego komputera zawiera dane wrażliwe.
Pośród sposobów ich zabezpieczenia popularność zyskuje ostatnio biometria, która w przypadku omawianego tu dysku SSD od Samsung objawiła się skanerem linii papilarnych.
Waga, wymiary oraz osiągi pozostały takie same, jak w klasycznym T7, jednak na obudowie pojawił się podświetlony kwadrat, znaczący obszar sensora, który przy okazji informuje o statusie dysku.
Wydaje się, że to rozwiązanie jest znacznie przyjaźniejsze dla użytkownika, bo nie wymaga ciągłego wpisywania długiego hasła, a pozwala utrzymać pełną ochronę danych.
Mały i uniwersalny SSD na USB-C – Samsung Portable SSD T5
Samsung Portable SSD T5 schodzi z wagą do 51 gram, będąc jednym z najmniejszych, zewnętrznych dysków SSD w swojej klasie
Jego prędkość odczytu opiewa na 540 MB/s, co w przypadku poszukiwań szybkiego dysku na bezpieczny backup idealnie zgrywa się z możliwościami typowego, systemowego SSDka.
Przy dyskach z niskimi transferami warto zacząć wspominać o kompatybilności wstecznej. W przypadku T5 zejść można nawet do USB 2.0, zaś górną granicą jest USB 3.1 Gen2, a więc 10 Gb/s.
Podobnie jak wszystkie opisane tu przenośne dyski i ten posiada szyfrowanie sprzętowe AES 256 bit oraz 3-letnią gwarancję producenta.
Podsumowanie
Za pośrednictwem przenośnych dysków SSD od Samsung zaprezentowałem Ci trzy główne segmenty, po których będziesz się poruszał, szukając modelu pod swój backup.
Aby dobrać go mądrze wystarczy zastanowić się nad tym, jaki dysk masz w swoim PC i które porty są dla Ciebie dostępne.
Większość osób bez problemu zabezpieczy się modelem T5 na długie lata, jednak istnieją użytkownicy, którzy wymagają czegoś szybszego.
Tutaj pojawia się T7 z dwa razy wyższymi transferami i odsłoną biometryczną w niewiele większych wymiarach.
Sięgnięcie po model X5 może być przez część osób uznawany za fanaberię, jednak moim zdaniem to jeden z solidniejszych i wszechstronniejszych dysków przenośnych na rynku.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!