Wicked – recenzja filmu. Ponad 2,5 godziny cierpienia

Radosław Krajewski
2024/11/29 21:00

Kultowy broadwayowski prequel Czarnoksiężnika z Krainy Oz doczekał się filmowej wersji. Oceniamy, czy to dobry musical.

Nastoletnia publiczność będzie zachwycona

Musicale powoli powracają do łask. Chociaż od zawsze stanowiły ważną niszę, to w ostatnich latach znów przebijają się do świadomości widzów. Tylko w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach na ekranach mogliśmy obejrzeć Wonkę, Mean Girls, Joker: Folie à Deux, Małą syrenkę, Emilię Perez, czy Kolor purpury, choć w Polsce dostępny tylko na streamingu. Teraz przyszedł czas na prawdziwie legendarny broadwayowski spektakl, który grany jest już od ponad dwudziestu lat. Ten prequel Czarnoksiężnika z Krainy Oz napisany przez Gregory’ego Maguire’a, wreszcie doczekał się filmowej adaptacji i to od razu dwuczęściowej. Ktoś najwidoczniej pozazdrościł sukcesu Diuny i postanowił go powtórzyć, ale kierując go do o wiele młodszej widowni. Już od pierwszych chwil czuć, że Wicked to produkcja stworzona dla nieletnich nastolatków, którzy kupią ten kolorowy świat i pozytywną dziewczęcą przyjaźń bez większych zastrzeżeń. I jest to całkowicie w porządku, dlatego już na wstępie uczciwie ostrzegam, że jeżeli nie jesteście fanami takich produkcji, to od tego musicalu lepiej trzymajcie się z daleka.

Wicked
Wicked

Elfaba (Cynthia Erivo) urodziła się zielona. Nie będąc kochana przez swoich rodziców, stała się introwertyczna i nieufna. Jedynie z młodszą siostrą Nessarose (Marissa Bode) mogła rozmawiać bez żadnych przeszkód. Gdy Nessarose udaje się do Akademii Shiz, Elfaba spotyka na swej drodze ulubienicę wszystkich, Galindę (Ariana Grande). Niedługo później dochodzi do magicznego incydentu, przez który wykładowczyni Madame Morrible (Michelle Yeoh) proponuje zielonej dziewczynie prywatne lekcje magii. Zazdrosna Galinda zostaje przypadkowo wciągnięta w pomoc Elfabie, która przeprowadza się do prywatnego loftu blond piękności. Choć początkowo nie pałają do siebie sympatią, w końcu odnajdują wspólny język, stając się najlepszymi przyjaciółkami. Podczas ich pierwszego semestru dochodzi do zatrważających zdarzeń – mówiące zwierzęta, wśród których są również profesorowie z Shiz, stają się obiektami prześladowań. Elfi postanawia nie stać z założonymi rękami i wyruszyć do Czarodzieja (Jeff Goldblum) mieszkającego w Szmaragdowym mieście. Ten zaprasza młodą czarownicę, mając w tym swój własny interes.

Kompletnie nie znam książkowego oryginału, ani też broadwayowskiego musicalu, ale filmowe Wicked jest niczym Czarownica od Disneya dla Śpiącej królewny. To Zła Czarownica z Zachodu, czyli przyszła Elfaba, staje się główną bohaterką tej historii, która ma wyjaśnić jej motywacje i odpowiedzieć na pytanie, co spowodowało, że stała się “nikczemna”. Jednak tam, gdzie aktorska produkcja Disneya zręcznie rewidowała antagonistkę kultowej animacji, tak w Wicked nikt nawet nie pozostawia żadnych złudzeń, że to Elfi jest jedną z nielicznych dobrych osób w całej Krainie Oz. Chociaż dziewczyna cierpi na społeczny ostracyzm z powodu swojego koloru skóry, to nie szuka z nikim zwady, za to ma sporo empatii dla innych, przede wszystkim zwierząt. Ich los od początku przejmuje Elfi, która nie chce pogodzić się z tak drastycznymi zmianami w świecie, w którym przyszło jej żyć. To połączenie kształtowania się osobowości Elfaby, a przy okazji jej mocy, wraz z wątkiem prześladowań zwierząt, w tym samych profesorów prestiżowej uczelni, co jest jednoznacznym odwołaniem do rasizmu, braku tolerancji, a idąc dalej i bardziej precyzyjnie, do antysemityzmu, jest najlepszym, co Wicked ma do zaoferowania.

Wicked
Wicked

Szkoda tylko, że ten wątek jest ledwo zarysowany i chociaż stanowi ważny punkt zwrotny w fabule i w samej głównej bohaterce, to film nie poświęca temu zbyt wiele czasu. Niestety twórcy Wicked woleli tracić kolejne minuty na nieznośne budowanie relacji między Elfi a Galindą. Pierwszy zgrzyt pojawia się już ze względu na samą specyfikę filmu, który ma swoją docelową grupę odbiorców, do której wszystko, włącznie z dialogami, zostało dostosowane. Przez to na ekranie widzimy aktorów po trzydziestce, którzy zachowują się jak uczniowie pierwszej klasy liceum. Ciężko nie poczuć tu pewnego dysonansu, który dodatkowo wzmacniany jest przez zbędne wstawki musicalowe, które ani nie są ciekawie zainscenizowane, ani też specjalnie ciekawe, czy służące bohaterom i historii. Szczególnie w drugiej połowie mamy kilka dłuższych momentów, w których nie usłyszymy żadnej piosenki. I paradoksalnie gdy te w końcu się zaczynają, widz zdaje sobie sprawę, że Wicked lepiej wypada jako zwykły film, a nie musical.

She-Hulk

Nie rozumiem również decyzji, poza rzecz jasna biznesową, żeby podzielić film na dwie części. Już z pierwszej spokojnie można byłoby wyciąć połowę materiału, zyskując na tempie akcji i narracyjnej dynamice. Gdyby tylko relacje między Elfabą a Galindą były lepiej zbudowane, do tego doszłyby pomniejsze wątki pobocznych postaci, miałoby to wszystko sens. Ale Wicked jest za długie, zbyt męczące i w wielu miejscach zwyczajnie nieciekawe, nawet nie próbując zagłębić się w wątki społecznych uprzedzeń, prześladowań słabszych, czy bardziej politycznych motywach, które pojawiają się pod koniec. Nie brakuje tu ciekawych tematów, ale zamiast tego twórcy skupiają się tylko na dwójce głównych bohaterek, z czego jedna jest na tyle irytująca, mdła i rozczarowująco stereotypowa, że ma się jej dosyć już na początku filmu. I wcale nie mowa tu o Elfi, która jako centralna postać daje radę.

Wicked
Wicked

GramTV przedstawia:

W Wicked brakuje również magii. I to nawet dosłownie, bo scen z wykorzystaniem czarów mamy zaledwie garstkę. Chociaż Elfaba uczy się u słynnej Madame Morrible, to na jej zajęciach dziewczynę widzimy ze dwa razy. Dlaczego Elfi wzbudza w niej aż taką fascynację? Czy dziewczyna zdołała opanować swoją chwieją magię? W końcu dlaczego wykładowczyni uważa, że to ona może wszystko zmienić w Oz? Tego niestety się nie dowiadujemy, a zamiast tego przeskakujemy do poszczególnych segmentów historii, w których dzieją się rzeczy, ale bez żadnej podbudowy, czy wcześniejszego położenia solidnych fundamentów. Jest to zaskakujące, ale w niektórych wątkach Wicked jest pośpieszne i skrótowe, a mowa o ponad dwuipółgodzinnym filmie, gdzie znalazło się miejsce na wiele scen, które aż skręcają z żenady.

Cynthia Erivo dostarczyła bardzo dobrą rolę, stając się drugim najjaśniejszym punktem filmu. Przemiana jej bohaterki właśnie ze względu na grę Erivo staje się wiarygodna, ale niestety między nią a Arianą Grande nie ma za grosz chemii. Obie aktorki zdają się grać zupełnie w innych filmach i gdy Erivo prezentuje dramatyczny wachlarz, tak Grande bardziej pcha swoją bohaterkę w stylistykę komedii dla młodzieży. Obie nie mogą się ze sobą zgrać, co jeszcze bardziej psuje odbiór ich wspólnych scen. Kuriozalnie wypada również Jonathan Bailey jako książę Fiyero, który z założenia miał być schematycznym następcą tronu, którego bardziej interesuje bycie playboyem, niż władza, ale Bailey odgrywa tę postać bardziej w stylu parodii.

Nie miałem żadnych oczekiwań wobec Wicked, więc nie mogę stwierdzić, że jestem rozczarowany. Mimo to nie sądziłem, że film aż tak mnie wymęczy. Chociaż wiedziałem na co się piszę, to miałem nadzieję, że przynajmniej piosenki dostarczą mi trochę rozrywki, a te okazały się jednym z najgorszych elementów tego musicalu. Drugą część raczej więc odpuszczam, bo ewidentnie nie jestem targetem tej produkcji. To pozycja stworzona dla „współczesnego odbiorcy” z pokolenia TikToka, który doceni film za wiele elementów, ale niekoniecznie tych, które świadczą o wielkości takich dzieł. Obawiam się jednak, że chociaż na chwilę Wicked stanie się klasykiem.

3,0
Kraina Oz okazała się nieprzyjazna, a sama podróż męcząca. Na drugą wycieczkę za rok raczej się nie wybiorę.
Plusy
  • Wątek prześladowania zwierząt jest obiecujący
  • Cynthia Erivo daje radę w głównej roli
  • Miejscami widać przepych w realizacji, a efekty specjalne są całkiem niezłe
Minusy
  • Bzdurna historia o złej narracji i niewłaściwym środku ciężkości
  • Okropne dialogi napisane dla nastoletnich bohaterów, a nie trzydziestokilkuletnich aktorów
  • Nieudane próby budowania relacji między dwiema głównymi bohaterkami
  • Szybko wkradająca się nuda
  • Zaskakujący pośpiech i skrótowość w niektórych wątkach
  • W większości zbędne piosenki, których inscenizacja rozczarowuje
  • Zdecydowanie za długi – można byłoby skrócić metraż o połowę
Komentarze
15
Kraju
Redaktor
Autor
04/12/2024 14:41
voagar napisał:

Wygląda to tak jakby twórcy portalu po recenzji drugiego sezonu "Arcane" zobaczyli, że gdy wrzucą kontrowersyjną - bo bardzo krytyczną - opinię na temat powszechnie chwalonego przez krytyków (ale i publiczność) dzieła, to generują w ten sposób duży ruch pod tekstem. A przecież to jest najważniejsze.

PS. "Już od pierwszych chwil czuć, że Wicked to produkcja stworzona dla nieletnich nastolatków" Nieletni nastolatkowie? Po pierwsze, "nieletni" to pojęcia z prawa karnego, a po drugie jak już poruszamy się w konwencji kryminalnej to "nieletni" oznacza właśnie nastolatka (konkretnie takiego, który nie ukończył 17 roku życia), więc masło maślane :D

Recenzje Arcane i Wicked pisały różne osoby, więc to zwykłe zrządzenie losu, że tak docenione i chwalone dzieła, akurat otrzymały u nas niskie oceny i to praktycznie po sobie. Wystarczy jednak spojrzeć na inne nasze recenzje, żeby zobaczyć, że nie było to zamierzone i niejednokrotnie ocenialiśmy filmy, seriale, czy gry znacznie wyżej lub niżej od średniej, która widnieje na Metacritic lub Rotten Tomatoes.

W określeniu "nieletni nastolatkowie" chodziło mi określenie grupy wiekowej 11-17 lat, stąd padło "nastolatkowie", żeby wykluczyć osoby do 10 doku życia, jak i "nieletni", żeby wskazać, że chodzi o osoby do 17 roku życia włącznie. Mam nadzieję, że tym wyjaśniłem tę nieścisłość.

Kraju
Redaktor
Autor
04/12/2024 14:37
Alex93 napisał:

Zacznę od tego, że nie piszę tego by jakkolwiek zranić autora, jednak muszę powiedzieć to na głos - to naprawdę zła recenzja, pełna ignoracji, arogancji z delkatną posypką narcyzmu, pełna bardzo "niepopularnych opinii". Większość dostępnych recenzji jest bardzo pozytywna, dodatkowo film jest sukcesem jesli chodzi o box office w pierwszych dniach.

Komentowanie fimowej ADAPTACJI bez najmniejszej znajomości treści źródłowej i narzekanie na główne wątki mimo że we wszystkich wersjach jest to absolutny trzon historii (praca nad zaakceptowaniem siebie, ROZWÓJ PRZYJAŹNI między dwoma głównymi bohaterkami...oraz to jak zbudowane jest uniwersum Shiz wraz z ilością magii) jest....bardzo słabe. Autor narzeka na to że filmowcy trzymali się oryginalnej historii(?) To jest adaptacja! Nie prequel czy sequel, nie reimaginacja, żeby zmieniać wątki, budowę historii czy kompozycję.

Obydwie główne aktorki naprawdę wykonały świetną robotę i potwierdza to cała masa recenzji. Jedyna osoba która zagrała nieco poniżej swoich możliwości to Michelle (tu w recenzji jest błąd, tej roli NIE GRA Ariana).

Ostatnia rzecz którą jeszcze mam siłę napisać - opinia którą autor się dzieli to, że jest za mało magii, za male skupienie na poważnych tematach (które są wyjątkowo uniwersalne i mówimy o nich bardzo często: brak tolerancji i fobie społeczne czy bezpodstawna nienawiść), i że 30-letnie aktorki mowią jak nastolatki - tyle, że NIE JESTEŚMY W NASZYM WSZECHŚWIECIE, a postaci uczęszczają na uniwersyteckie zajęcia. Mówimy o miejscu, gdzie zwierzęta mówią ludzkim głosem, gdzie człowiek może urodzić się z magiczną mocą czy jaskrawo zieloną skórą, więc skąd myśl, że inne rzeczy, jak nawyki w komunikacji, zachowanie, wiek robienia takich a nie innych rzeczy musi być taki sam jak znamy my? Eh...

Pozdrowienia dla komentujących! ❤️🩷

Dziękuję za wyczerpujący komentarz. Odnosząc się do zarzutów od samej góry:

- To, że większość recenzji jest pozytywnych, nie znaczy, że wszystkie takie muszą być. Na tym to polega, aby pojawiały się różne głosy, a mój jest akurat negatywny.

- Absolutnie nie trzeba znać oryginału, żeby recenzować jego adaptację/ekranizację. Po to powstaje nowa wersja, aby mogła stać na własnych nogach, bez potrzeby zagłębiania się w książkę, czy broadwayowski musical.

- Błąd z Michelle Yeoh poprawiony. Przypadkowo wkleiła mi się Ariana Grandę, ale po Twoim komentarzu to zmieniłem. Dzięki za zwrócenie na to uwagi.

- Z tego powodu, że świat Shiz i Krainy Oz oparty jest na podobnych zasadach świata, do naszego. Nie można wszystkiego tłumaczyć fantastyczną stylistyką i że jest to fantasy, to wszystko wolno. Na tym polega światotwórstwo, aby było ono spójne i wiarygodne. W mojej opinii w Wicked takie nie jest.

Kraju
Redaktor
Autor
04/12/2024 14:31
Bao napisał:

​​Obejrzyj film będący musicalem i kręć nosem na to, że to musical i ma za dużo piosenek. Czy autor w ogóle zaznajomił się z pierwowzorem, żeby mieć chociaż cień pojęcia, o czym pisze? Wicked jest dokładnie tym, czym miało być - ekranizacją musicalu sprzed ponad 20 lat, a wiele widzów idzie do kina właśnie dla tych "zbędnych" piosenek. Nie wyobrażam sobie, żeby którąkolwiek z nich pominąć. ​​

Nigdzie nie napisałem, że forma musicalu mi przeszkadza, wręcz przeciwnie, uwielbiam musicale, a tegoroczne Mean Girls jest tego najlepszym przykładem. Problemem nie jest także ilość piosenek, ale ich inscenizacja, która według mnie pozostawia wiele do życzenia. Dlatego lepiej bawiłem się na fragmentach, które nie zawierały piosenek.




Trwa Wczytywanie