Serial 1899 to najnowsza produkcja Barana bo Odara i Jantje Friese, czyli twórców Dark dla Netflixa. Ich najświeższy serial czerpie pełnymi garściami z poprzedniego tytułu, więc widzowie mogą liczyć na wiele zagadek, tajemnic i zwrotów akcji. Okazuje się, że produkcja mogła zostać „zainspirowana” również komiksem autorstwa brazylijskiej twórczyni Mary Cagnin. Podobieństw jest tak wiele, że autorka zarzuciła nowemu serialowi Netflixa plagiat.
1899 to plagiat brazylijskiego komiksu Black Silence?
Na swoim Twitterze Mary Cagnin napisała serię postów o rzekomej kradzieży pomysłów z jej komiksu zatytułowanego Black Silence. Autorka wskazuje, że serial 1899 jest identyczny z jej pracą, która została wydana w 2016 roku. Zarówno elementy scenografii, jak umiejscowienie akcji serialu na statku, a także Czarna Piramida, czy nawet symbole w oczach bohaterów, pochodzą z jej komiksu.
Wczytywanie ramki mediów.
W 2017 roku Mary Cagnin została zaproszona przez ambasadę Brazylii w Szwecji do wzięcia udziału w Targach Książki w Goteborgu, prestiżowych międzynarodowych targach w Europie. Autorka brała udział w panelach i próbowała sprzedać licencje do wydania Black Silence wielu wydawcom i ludziom z branży. Dostarczyła nie tylko fizyczne wydanie komiksu, ale również udostępniła przetłumaczoną na język angielski wersję, która dostępna jest za darmo pod tym adresem.
Autorka ma świadomość, że jej komiks jest krótki i twórcy 1899 musieli wiele elementów sami stworzyć, ale przyznała, że esencja jej pracy została zawarta w serialu Netflixa, z którym nie miała nic wspólnego. Cagnin teraz prosi chętne osoby, aby pomogły jej w zebraniu wszelkich podobieństw i nagłośnieniu sprawy w mediach.
Dużo płakałam. Moim marzeniem zawsze było uznanie za moją pracę w kraju i za granicą. A patrzenie, jak coś takiego się dzieje, naprawdę łamie mi serce. Wiemy, że w Brazylii mamy niewiele okazji do pokazania naszej pracy i zdobycia za nią uznania.
Wczytywanie ramki mediów.
Proszę każdego, kto oglądał serial i czytał mój komiks i może pomóc w zebraniu podobieństw, bardzo by mi to pomogło. Później będę prosiła, żeby ta sprawa trafiła do mediów.
Wczytywanie ramki mediów.
Nie możemy myśleć, że tylko dlatego, że jesteśmy Brazylijczykami, powinniśmy akceptować tego rodzaju pogardę i obojętność. Mamy niezliczone przypadki kopiowania nas przez obcokrajowców w filmach, serialach i piosenkach. Jak w przypadku filmu „Przygody Pi”, który został skopiowany z brazylijskiej książki.
Jestem zmęczona płaczem. Dziękuję wszystkim, którzy dotarli do tego miejsca i wszystkim moim czytelnikom za całe wsparcie, które otrzymuję. Niezliczone osoby w skrzynce odbiorczej na Instagramie komentują podobieństwa. Zobaczę procedury, które powinnam zastosować. Jeśli jest coś, co można zrobić.
Wczytywanie ramki mediów.
GramTV przedstawia:
Jak dotąd Netflix, ani twórcy serialu nie odnieśli się do sprawy.
Kolejny nieznany ludzik próbuje się wybić na czymś wielkim. Nie wiem jak wy ale ja nawet poświęciłem te 20 minut i przeczytałem ten komiksik. I nie ma on absolutnie NIC wspólnego z serialem 1899, poza tym, że jest w nim piramida. Rozumiem, że twórcy dokumentów o egipcie też powinni pozwać twórców 1899 za plagiat? XD
Komiksik opowiada o eksploratorach kosmosu którzy lądują na planecie i zostają zindoktrynowani do samobójstwa przez piramidę. Jednej udaje się uciec w kapsule i komiks się kończy. Koniec.
Co to ma wspólnego z symulacją statku z 1899 odtwarzaną w głowach pasażerów stacji kosmicznej w 2099? Absolutnie nic! Poza tym, że jedna ze scen symulacji była na pustyni przy piramidzie.
Silverburg
Gramowicz
21/11/2022 14:03
BestWishForYou napisał:
wow, ale akcja. Rzeczywiście wygląda to jak plagiat.
I podobnie, jak z kradzieżami Activision, w tym przypadku też rozejdzie się po kościach.
BestWishForYou
Gramowicz
21/11/2022 13:04
wow, ale akcja. Rzeczywiście wygląda to jak plagiat.