CES 09: Philips Cinema 21:9 - pierwszy taki telewizor na świecie

Adam Woźny
2009/01/18 11:32

Na targach CES 2009, Philips zaprezentował telewizor Cinema, który, jako pierwszy na świecie, wyświetla obraz w proporcjach 21:9.

W ofercie znanego producenta, firmy Philips, pojawił się telewizor typu LCD, który na pierwszy rzut oka wydaje się być urządzeniem, jakich wiele na rynku. Jednak na tle innych wyróżniają go proporcje, w jakich wyświetlany jest obraz - zamiast 16:9, w tym przypadku mamy do czynienia z 21:9. Jest to niewątpliwie ukłon w stronę osób, których irytuje czarne paski na ekranie, w sytuacji, gdy na ekranie LCD odtwarzamy film zapisany w formacie 16:9. W przypadku 21:9 obraz wyświetlany jest na całym TV. CES 09: Philips Cinema 21:9 - pierwszy taki telewizor na świecie

Philips Cinema generuje obraz w rozdzielczości 2560 na 1080 pikseli i charakteryzuje się 56-calową przekątną ekranu. Autorzy postanowili zaimplementować w tym telewizorze diody typu LED (mamy do czynienia z trójstronnym podświetleniem) składające się na system Ambilight Spectra 3.

Warto dodać, że wychodząc naprzeciw fanom kina domowego, w urządzeniu wykorzystana została technologia HD Perfect Pixel poprawiającą jakość obrazu. Niezależnie od tego, w jakim formacie jest zapisany film (High Definition, Full HD czy nawet PAL), system automatycznie wyświetli obraz na całym ekranie.

Opcją jest także możliwość skorzystania z trybu panoramicznego, czyli 16:9, zamiast 21:9. Jest to niewątpliwie przemyślane rozwiązanie, gdyż wielu użytkowników, mimo irytacji, przyzwyczaiło się do czarnych pasków. ;-)

GramTV przedstawia:

Jedyną wadą opisywanego Philipsa Cinema może być brak głośników. Wydaje się jednak, że jest to zabieg celowy, gdyż tym samym producent jednocześnie zachęca do zakupu zestawu kina domowego (odtwarzacz płyt Blu-Ray, amplituner oraz właśnie zestaw głośników).

Zarówno wspomniane kino domowe, oczywiście kompatybilne z telewizorami wyświetlającymi obraz w formacie 21:9, jak również Philips Cinema mają ujrzeć światło dzienne w drugim kwartale bieżącego roku.

Komentarze
33
Olamagato
Gramowicz
18/01/2009 23:11
Dnia 18.01.2009 o 21:22, maniak18 napisał:

a czemu na telewizorach lub monitorach w formacie 16 na 9 dalej są paski?

Dlatego, że wiele filmów panoramicznych (w tym te na DVD) jest w formacie 2.35:1, co mniej więcej odpowiada 21:9. Największszy syf i bajzel w formatach stworzyli własnie "specjaliści" filmowcy i od RTV. Komputery próbują naprawić ten bajzel, ale ponieważ popieprzona technika audio- i cinemafilów wciąż ma się dobrze, to trudno coś z tym zrobić. Oprócz proporcji problem wziął się również stąd, że piksele w TV inaczej niż na komputerach często były prostokątne (lub owalne) zamiast kwadratowych.W każdym razie dla mnie jeżeli dowolny wyświetlacz (pies drapał czy tv czy monitor) nie ma możliwości żelaznego trzymania proporcji (czyli tworzenia tzw. pasków), to dla mnie nie istnieje. Osobiście zawsze miałem powyżej uszu poszerzanego/zwężanego dziadostwa na tv - tylko po to, żeby na siłę zapełnić ekran. Podstawową funkcjonalnością powinno też być powiększanie z utrzymaniem proporcji (z obcinaniem wystających brzegów - z boków lub z góry/dołu). Niestety to ostatnie mają nieliczne wyświetlacze.

Usunięty
Usunięty
18/01/2009 21:22

a czemu na telewizorach lub monitorach w formacie 16 na 9 dalej są paski? myślałem że tego już niema, co za dziadostwo po co ktoś takie filmy robi, to nie mogli już dawno robić filmów np na dvd tak żeby na cały ekran były tylko po tylu latach dopiero?

czaczi87
Gramowicz
18/01/2009 21:11

Ps. Ja film "Constantine" na blu-rayu mam w formacie 21:9, ale inne już nie.




Trwa Wczytywanie