Komisja Europejska zarzuca Valve i kilku wydawcom łamanie unijnego prawa

Małgorzata Trzyna
2019/04/05 17:24
4
0

Cena kluczy aktywacyjnych do gier w Polsce może wzrosnąć.

Komisja Europejska zarzuca Valve i kilku wydawcom łamanie unijnego prawa

Ceny towarów i usług różnią się w poszczególnych krajach, w zależności od średniej zarobków w danym regionie. Wydaje się to oczywistym rozwiązaniem. Jednak od grudnia ubiegłego roku na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, na terenie Unii zabronione jest geoblokowanie. Oznacza to, że we wszystkich państwach członkowskich konsumenci powinni mieć dostęp do tych samych towarów lub usług, w tych samych cenach. Komisja Europejska postanowiła zatem przyjrzeć się Valve, które ma umowy z takimi wydawcami, jak Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media i Zenimax. Dzięki wspomnianym umowom na Steam można kupić taniej gry w Polsce, Słowacji, Czechach, Litwie i na Węgrzech, natomiast we Francji, Włoszech i Niemczech te same tytuły są droższe.

Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji, podkreśla, że europejscy konsumenci powinni mieć prawo do kupowania gier wideo niezależnie od miejsca zamieszkania i nie można im zabraniać szukania najlepszych ofert oraz dokonywania zakupów w innym państwie członkowskim.

GramTV przedstawia:

Na razie nie wiadomo, czy Komisja Europejska i Valve dojdą do porozumienia. Być może Valve zostanie zmuszone do ujednolicenia cen we wszystkich regionach, co najprawdopodobniej będzie oznaczało, że ceny gier na Steam w Polsce wzrosną.

Więcej informacji znajdziecie w informacji prasowej na stronie europa.eu.

Komentarze
4
Usunięty
Usunięty
12/04/2019 21:00

Wolalbym, zeby autor tekstu lepiej kopiowal tekst pierowtny albo czytal ze zrozumieniem:

Wg podanego linka na koncu artykulu sprawa ma sie troszeczke inaczej (mniej taniej sensacji). Chodzi o geo blokowanie mozliwosci zakupow:

In particular, the Commission is concerned that:

  • Valve and the five PC video game publishers agreed, in breach of EU antitrust rules, to use geo-blocked activation keys to prevent cross-border sales, including in response to unsolicited consumer requests (so-called “passive sales”) of PC video games from several Member States (i.e. Czechia, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia, and in some cases Romania). This may have prevented consumers from buying cheaper games available in other Member States. (moje podkreslenie)
  • Bandai Namco, Focus Home, Koch Media and ZeniMax, broke EU antitrust rules by including contractual export restrictions in their agreements with a number of distributors other than Valve. These distributors were prevented from selling the relevant PC video games outside the allocated territories, which could cover one or more Member States. These practices may have prevented consumers from purchasing and playing PC video games sold by these distributors either on physical media, such as DVDs or through downloads.

... These business practices ultimately denied European consumers the benefits of the EU's Digital Single Market to shop around for the most attractive offer.

Co do komentarza ponizej, proponuje zasade - nie wiemy, nie mowimy. Albo tez nie wiemy, czytamy ze zrozumieniem i wtedy mowimy.

 

Illidian_Stormrage
Gramowicz
09/04/2019 20:13

Przecież UE niszczy każdy interes który nie jest na rękę Niemcom, nie rozumiem kiedy się w końcu ludzie obudzą i kraje wyjdą z tego postkomunistycznego tworu? Pierw ACTA, ustawa dla przewoźników która całe szczęście nie przeszła, ART 7, teraz zabierają się do Valve a najlepsze jest to że twórcy dalej myślą że UE i ich śmieszne dyrektywy działają dla twórców a nie przeciw nim.

Ne03
Gramowicz
09/04/2019 08:42

W takim bądź razie proszę ujednolicić wysokość zarobków na terenie krajów UE. Developer w Polsce zarabia kilka tysięcy zł a w Niemczech nawet kilkanaście tysięcy euro :).




Trwa Wczytywanie