Dziś premiera – doskonale wiecie więc, dlaczego zebraliśmy dla was wszystkie najważniejsze informacje dotyczące gry Green Hell w jedno miejsce.
Rozpoczął się wrzesień – jeden z najbogatszych premierowo miesięcy tego roku, przynajmniej jeśli chodzi o gry komputerowe. Zresztą, sierpień wcale nie był takim złym kandydatem. Za nami premiera ciepło przyjętego Age of Wonders: Planetfall, Remnant: From the Ashes, wyczekiwanego Control, a także World of Warcraft: Classic. Na sam koniec ubiegłego miesiąca gracze mieli również okazję pogłaskać psa w Blair Witchoraz postrzelać w innym wymiarze w Astral Chain. Przed nami jednak dużo, dużo więcej. Pozwólcie więc, że zaczniemy od czegoś odrobinę mniejszego (w dodatku polskiego!), tak na początek. Poznajcie więc Green Hell.
Podstawowe informacje
Green Hell jest grą survivalową, a jej opracowaniem zajęło się niezależne polskie studio Creepy Jar. Co ciekawe, w skład zespołu wchodzą osoby, które w przeszłości pracowały między innymi nad takimi tytułami, jak Dying Light czy gry z serii Dead Island. Począwszy od 29 sierpnia 2018 roku, gra znajdowała się w fazie wczesnego dostępu aż do teraz. Premiera Green Hell ma bowiem miejsce dzisiaj, czyli 5 września 2019 roku. Gra dostępna jest wyłącznie na komputery osobiste. Pierwsza zapowiedź pojawiła się w internecie w maju ubiegłego roku – wówczas dostaliśmy pierwszy zwiastun, informacje dotyczące zawartości oraz dwadzieścia minut rozgrywki, opublikowane przez serwis IGN. Wszystko znajdziecie w sekcji z materiałami promocyjnymi.
Fabuła Green Hell definitywnie nie należy do najbardziej rozbudowanych. Wcielamy się w pewnego nieszczęśnika pozostawionego na pastwę losu w samym sercu amazońskiej dżungli. Chcąc z oczywistych powodów przetrwać, uczymy się podstawowych zasad obowiązujących w naszej sytuacji. Na samym początku nie posiadamy oczywiście żadnych narzędzi, ani na pewno jedzenia – jedyne, co mamy, to radio, z którego przemawia do nas ukochana.
Mechanika rozgrywki
Zdarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej. Nasze zmagania rozpoczną się od takich czynności, jak nauka rozpalania ognia czy pozyskiwania pożywienia poprzez łowienie ryb oraz polowanie na bardziej ambitne cele. W następnej kolejności będziemy musieli zdobyć niezbędne surowce, z których wytworzymy równie przydatne przedmioty, w tym przede wszystkim broń. Nauczymy się zastawiać pułapki, a nawet uprawiać rośliny i budować własne schronienia, co znacznie zwiększy nasze szanse na przeżycie. Gorzej, kiedy nasz bohater padnie ofiarą jakiejś egzotycznej choroby albo w jego ciele zagnieżdżą się pasożyty, czy też najzwyczajniej w świecie zostanie ranny. Wówczas na horyzoncie pojawia się problem – negatywny wpływ tego typu sytuacji na stan psychiki naszej postaci, ostatecznie mogących nawet doprowadzić bohatera do szaleństwa. Z tego względu warto obserwować zarówno jego kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Możemy przy tym korzystać z tak zwanego trybu “kontroli ciała” (“body inspection”) – wówczas możemy nie tylko zdiagnozować swój problem, ale również się z nim uporać.Twórcy twierdzą, że podołali zadaniu i udało im się stworzyć realistyczną (a przynajmniej wystarczająco wiarygodną) symulację amazońskiej dżungli. Na swojej drodze spotkamy więc różnorodną roślinność, a także zamieszkujące dzikie tereny zwierzęta – począwszy od oczywiście ssaków, wśród których znajdą się niemalże śmiertelnie niebezpieczne osobniki, poprzez dziwaczne gady czy insekty, a skończywszy na bogatym gatunkowo ptactwie. Zwierzęta mają również zachowywać się w sposób możliwie jak najbardziej realistyczny, na przykład reagując na zmienne warunki pogodowe (w tym porę dnia), a środowisko w żadnym wypadku nie ma być stałe i będzie zmieniać się nieustannie między innymi pod wpływem naszych działań. Wiemy – to wszystko brzmi tak bardzo ambitnie, że brzmi aż za bardzo ambitnie. O tym, że ostatecznie nie mamy wielu powodów do zmartwień, będzie za chwilę.
Minimalne wymagania sprzętowe
SYSTEM OPERACYJNY: Windows 7/8/10 64-bitowy
PROCESOR: dwurdzeniowy układ o taktowaniu 3.2 GHz
KARTA GRAFICZNA: Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon RX 460 (min. 2 GB RAM)
DIRECTX: wersja 11
PAMIĘĆ: 4 GB RAM
DYSK TWARDY: 8 GB wolnego miejsca
Rekomendowane wymagania sprzętowe
SYSTEM OPERACYJNY: Windows 7/8/10 64-bitowy
PROCESOR: dwurdzeniowy układ o taktowaniu 3.2 GHz
KARTA GRAFICZNA: Nvidia GeForce GTX 970 lub AMD Radeon RX 580 (min. 4 GB RAM)
DIRECTX: wersja 11
PAMIĘĆ: 8 GB RAM
DYSK TWARDY: 8 GB wolnego miejsca
Wyniki podczas wczesnego dostępu
Jak zostało powiedziane na początku, 29 sierpnia 2018 rokuGreen Hell pojawiło się w fazie wczesnego dostępu. Po niecałych sześciu tygodniach twórcy poinformowali, że ich gra sprzedała się w około 93 tysiącach egzemplarzy. Tym sposobem udało im się zwrócić zarówno koszty produkcji, jak i całego marketingu tytułu – tak oto od tamtej pory Green Hell oficjalnie zaczęło na siebie zarabiać. Jakby tego było mało, w ciągu czterech miesięcy od premiery we wczesnym dostępie gra przyniosła aż 2,3 mln złotych zysku netto. Niektóre źródła donosiły, że wówczas Green Hell znalazło się w rękach około 96 tysięcy graczy. Inne źródła twierdziły natomiast, że w tytuł potrafiło bawić się jednocześnie od 200 do 300 osób. Całkiem nieźle, jak na early access.
GramTV przedstawia:
Pod koniec maja bieżącego roku deweloperzy ze studia Creepy Jar opublikowali w sieci roczny raport finansowy. W tamtym momencie od chwili premiery Green Hell znalazło aż 179 tysięcy nabywców, sprzedaż zapewniła przychody netto na poziomie 4,7 mln złotych – przy nakładach wynoszących zaledwie 1,2 mln złotych. To jednak nie wszystko. Do tego dochodziły jeszcze recenzje użytkowników, które w znacznej większości były bardzo pozytywne. Nie ma więc raczej wątpliwości co do tego, że dziś fazę wczesnego dostępu opuści świetna produkcja.
Redaktor serwisu Gram.pl od lipca 2019 roku i student groznawstwa. Na co dzień zajmuję się newsami, ale czasem napiszę coś dłuższego. Jestem absolutnie uzależniony od kawy, muzyki i dobrych RPG-ów!