Wśród ważniejszych Blizzardowych zapowiedzi podczas tegorocznego BlizzConu znalazło się oczywiście nowe rozszerzenie do popularnej karcianki Hearthstone. Zatytułowane zostało Wejście Smoków i skupi się na tytułowych latających stworach, a szczególnie na jednym – Galakrondzie, praojcu wszystkich smoków, który zmarł dawno temu i teraz Liga Z.Ł.A., której dowodzi arcyzłoczyńca Rafaam, spróbuje go wskrzesić, a my natomiast, jako Liga Odkrywców, musimy ją powstrzymać. Tak w dużym skrócie. Szczegóły na temat Wejścia Smoków znajdziecie pod tym adresem. Równoległe z dodatkiem zapowiedziano również Ustawkę, czyli nowy tryb w Hearthstone. To właśnie na nim skupimy się w tej wiadomości, bowiem to całkiem ciekawa sprawa. Dziwaczna, ale ciekawa. Żeby Wam ułatwić, na samym początku powiemy, że Ustawka czerpie garściami z takich gier, jak Teamfight Tactics czy Dota Auto Chess. Jest to bowiem tryb auto-battler, który wprowadzi do karcianki świeżą, strategiczną rozgrywkę dla maksymalnie ośmiu graczy. Wcielimy się w jednego ze znanych nam już bohaterów, po czym będziemy rekrutować coraz to potężniejszych stronników, aby zmierzyć się oko w oko (prawie) z innymi graczami w dynamicznej serii pojedynków – walcząc tak długo, aż na polu walki zostanie tylko jeden uczestnik, którego wówczas gra okrzyknie zwycięzcą.
Twórcy postanowili głównie zadbać o to, abyśmy grając w Ustawkę, wciąż czuli, że w gruncie rzeczy gramy w Hearthstone’a – z tego względu w nowym trybie znajdziemy wszystkie elementy, które kochamy w Hearthstone, czyli na przykład znane rodzaje stronników, takie, jak Murloki, Mechy czy Demony, słowa kluczowe oraz karty – jednak będą one częścią rozgrywki, jakiej dotąd jeszcze nie mieliśmy okazji doświadczyć. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, faza wczesnego dostępu do Ustawki rozpocznie się 5 listopada bieżącego roku o godzinie 19:00 polskiego czasu i potrwa dokładnie tydzień. Wówczas do udziału w zamkniętych beta-testach dopuszczeni zostaną gracze, którzy zdecydowali się na zakupienie dowolnego zestawu Wejścia Smoków w przedsprzedaży, uczestnicy BlizzConu oraz posiadacze wirtualnego biletu na BlizzCon. Później, po zakończeniu wczesnego dostępu 12 listopada o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpoczną się faza otwartej bety – wszyscy zainteresowani otrzymają zaproszenie do Karczmy Boba, gdzie będą mogli przetestować nowy tryb Ustawki. Tryb został oczywiście wyposażony w stosowny samouczek, którego narratorem będzie wspomniany Bob. Dzięki niemu poznamy wszystkie niezbędne informacje do rozpoczęcia nowej przygody.
Jak czytamy w oficjalnym wpisie na stronie gry poświęconym Ustawce, po premierze trybu twórcy oddadzą nam do dyspozycji 24 bohaterów, z których każdy będzie dysponować unikalną mocą specjalną. Ta moc znacząco wpłynie na sposób, w jaki będziemy rekrutować naszych stronników, a także zadecyduje o przebiegu walki i opracowaniu odpowiedniej strategii. Już na samym początku będziemy musieli więc nieźle wytężyć myślenie, rozważyć wszelkie dostępne opcje, po czym niezwłocznie zacząć opracowywać plan, który pozwoli nam na jak najlepsze i najbardziej efektywne wykorzystanie mocy specjalnej wybranego przez nas bohatera. Za przykład podano tutaj wybór Niemiłki Gromiłło, dzięki której gracz zyska moc pasywną zapewniającą wszystkim Mechom +1/+1 do statystyk. Wówczas najrozsądniej będzie skupić się na dodatkowym wzmocnieniu Mech, co z kolei pozwoli maksymalnie wykorzystać umiejętność naszej bohaterki. Arthas natomiast daje nam możliwość wydania większej ilości waluty Karczmy, dzięki czemu stronnicy, którzy znajdują się po prawej stronie, dostają Odrodzenie. Dlatego tak ważne jest również strategiczne rozmieszczenie stronników.
Zamiast tworzenia talii, w trybie Ustawka będziemy rozmieszczać naszych stronników na planszy podczas wizyt w Karczmie Boba na początku meczu, a także pomiędzy kolejnymi rundami walki. W trakcie trwania samego meczu będziemy natomiast zdobywać pieniądze, które później możemy wydawać na wszelkiego rodzaju ulepszenia oraz modyfikację planszy. Waluta w grze została określona jako po prostu monety – większość czynności dostępnych w Karczmie będzie można w ten sposób wykupić. Po każdym wejściu do Karczmy Bob zaprezentuje nam nową grupę stronników, którzy czekają na rekrutację. Jeżeli jakiś stronnik nam się spodoba, wystarczy wówczas sypnąć groszem, aby ten znalazł się w naszej drużynie. Rekrutowanie stronnika kosztuje 3 monety. W sytuacji, gdy nie podobają nam się potencjalni rekruci możemy również odświeżyć zestaw za jedną monetę. Ponadto istnieje opcja zwolnienia danego stronnika, jeżeli nie sprawdza się w drużynie lub po prostu chcemy go zamienić na innego – po zwolnieniu otrzymamy jedną monetę. (W zasadzie wszystko przypomina Teamfight Tactics, tylko nie wyglądem.) Kiedy natomiast w nowym zestawie pojawi się ktoś, kto nas zainteresuje, ale jest na ten moment za drogi, istnieje opcja zamrożenia zestawu za darmo – po tym, podczas następnej wizyty w Karczmie, zobaczymy ten sam skład, co przed wizytą. Ponadto możemy ulepszać samą Karczmę – jej poziom określa siłę oraz liczbę stronników proponowanych przez Boba, jak również bazową ilość obrażeń zadawanych wrogom. Im więc wyższy poziom Karczmy, tym lepiej dla nas, bo stronnicy do wyboru będą znacznie potężniejsi. (Czyli Karczma w Ustawce to jakby mała legenda w Teamfight Tactics.) Koszt ulepszenia Karczmy rośnie więc z każdym poziomem – jeżeli je pominiemy, jego koszt spadnie o 1 przy następnej wizycie w Karczmie.
Podobnie jak w Teamfight Tactics, w przypadku Ustawki zrekrutowanie trzech takich samych stronników automatycznie połączy ich w pojedynczą jednostkę, tyle że złotą i dużo silniejszą z wyższymi statystykami oraz mocniejszymi efektami. Co ciekawe, kiedy uda nam się zdobyć trójkowego rekruta i umieścimy go na polu bitwy, dostaniemy wówczas do ręki kartę-nagrodę – ta pozwoli nam na odkrycie darmowego stronnika z wyższego poziomu Karczmy. Kiedy już zaś nasza drużyna osiągnie maksymalną wielkość, należy zwrócić uwagę na rozstawienie stronników – pomiędzy walką możemy zmieniać pozycje tych, którzy znajdują się na planszy oraz wystawiać nowych z dostępnych kart. Podczas walki natomiast wszyscy stronnicy znajdujący się po lewej stronie zaatakują jako pierwsi, zaś cele ich ataków będą losowe – chyba że jeden z wrogich stronników ma Prowokację.
Po podjęciu wszystkich niezbędnych decyzji w Karczmie rozpocznie się starcie. Podczas fazy walki zmierzymy się oczywiście z losowo wybranym przeciwnikiem, a nasi stronnicy zawalczą na śmierć i życie (kilkakrotnie wprawdzie, ale wciąż brzmi poważnie). Słowa kluczowe w Ustawce działają tak samo, jak w przypadku normalnej partii Hearthstone. Po zakończeniu pojedynku powrócimy do Boba, aby powtórzyć fazę Karczmy i wprowadzić stosowne zmiany na planszy. I tak w kółko, aż do momentu, kiedy skończą się nasze punkty życia lub zostaniemy ostatnim bossem w danej Ustawce. Ustalenie naszej pozycji w Ustawce zależy od bieżącej rangi, którą posiadamy – jest ona widoczna przed rozpoczęciem meczu i zmienia się po jego zakończeniu w zależności od tego, jak nam poszło. Liczba uzyskanych (lub straconych) punktów ustalana jest na podstawie miejsca, które zajęliśmy przy wypadnięciu z gry oraz na podstawie rang przeciwników. Ukończenie danej bitwy w pierwszej czwórce podniesie naszą rangę, miejsce w dolnej czwórce z kolei ją obniży.
Kiedy już tryb Ustawka oficjalnie zadebiutuje, będziemy mogli go uruchomić z poziomu ekranu głównego w Hearthstone, gdzie po prostu pojawi się wówczas nowy przycisk o nazwie Tryby – tam również trafi Arena. Każdy gracz posiadający konto w Hearthstone będzie mógł zagrać w Ustawkę całkowicie za darmo. Gracze, którzy zdobyli pakiety z najnowszego rozszerzenia dostępnego w danym momencie (czy to poprzez zadania, czy kupione za złoto, w zestawie, czy w ramach wydarzenia) otrzymają dostęp do dodatkowej zawartości. Po zdobyciu 10 pakietów będziemy mieć wgląd w rozbudowane statystyki dotyczące naszych gier w Ustawce. Po zdobyciu 20 pakietów otrzymamy do wyboru trzech zamiast dwóch bohaterów na początku każdego meczu, a po zdobyciu 30 pakietów odblokujemy wyjątkowe emotki, które będą widoczne dla wszystkich uczestników.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!