Najnowsze gamingowe laptopy na rynku będą teraz wyposażone w karty graficzne GeForce RTX 2070 SUPER i RTX 2080 SUPER. Pojawią się także modele z niskonapięciowymi odmianami tych chipów, czyli Max-Q.
W informacjach prasowych pojawiła się też informacja o nowym systemie automatycznego przetaktowania mobilnych chipów (Boost), który teraz ma działać znacznie dynamicznie i automatycznie balansować zasoby mocy pomiędzy procesorem a kartą graficzną. Powinno to przynieść znaczną poprawę zarówno w mniej procesorowych, a bardziej intensywnych graficznie grach, jak i w odwrotnej sytuacji.
Oprócz tego nowe mobilne karty graficzne od NVIDIA otrzymały usprawnioną technologię Advanced Optimus, która odpowiada za przełączanie się pomiędzy chipem od NVIDIA a zintegrowaną w procesor grafiką. To daje duże oszczędności prądowe, na które w nowej linii składają się także niskonapięciowe pamięci GDDR6. Ulepszeniu poddany został też regulator napięcia, ale nie wiadomo do końca na jakiej zasadzie.
Pierwsze laptopy z nowymi kartami graficznymi od NVIDIA trafią na półki 15 kwietnia, choć zdecydowanie większy wybór konstrukcji będzie w maju. Na rynku ma się pojawić ponad 100 jednostek, co zbiega się z zapowiedziami mobilnej 10. generacji od Intel. Tak zbliżone informacje mogą oznaczać, że seria SUPER może nie być łączona na premierę z procesorami od AMD, choć są to tylko moje domniemania.
Nie zdziwiłbym się, gdyby Intel i NVIDIA dobili targu, aby nie wpuścić AMD do wyższego segmentu w pierwszym rzucie takim właśnie ruchem. W końcu mówimy tu o sytuacji, w której marketing NVIDIA promowałby laptopy z procesorami od AMD na premierę własnych produktów. Takie drapanie po pleckach konkurencji w świecie wielkich korporacji jest nie do pomyślenia, chyba że wynika z ostatecznej potrzeby i kompletnego braku ruchu. Intel za to na swojej pozycji musi się dobrze okopać ze względu na dużą konkurencyjność procesorów od AMD.
W tym przypadku nie podejrzewam takiego scenariusza, bo nawet sama optymalizacja technologii Optimus działała lepiej w tandemie z procesorem Intel, a dzisiaj nie ma jeszcze informacji odnośnie kompatybilności z rozwiązaniami AMD. Przy akceleratorach w CPU od Czerwonych trzeba było pobawić się w konfiguracji sterownika. Czy integry AMD będą tym razem wsparte bez dodatkowych zabiegów? O tym dowiem się z redakcyjnych testów laptopów, na które w tym roku liczę na łamach tego portalu.
EDIT 02.04.2020 12:02
Pierwszym laptopem, obsługującym Advanced Optimus będzie Lenovo Legion 7. Ta technika będzie działać na laptopach z procesorami AMD.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!