Podkręcanie przy standardowym chłodzeniu wodnym nie wchodziło w grę przy tak wymagającym procesorze, więc zamiast tego szukałem najniższej wartości napięcia, przy której mogłem liczyć na stabilną pracę wszystkich rdzeni.
Nie uniknąłem tym samym ograniczenia taktowania na jednym z rdzeni przez dobijanie do 100 stopni Celsjusza, choć tutaj Intel przygotował w procesorze specjalny podsystem, który redukuje taktowanie jedynie na nim, więc straty w całej wydajności nie były drastyczne.
Sekcja zasilania w płycie głównej Gigabyte Z790 UD AX nie miała też kłopotu z utrzymaniem napięcia na poziomie 1.320 V, a taka wartość przeważnie pozwalała na utrzymanie stabilnego działania.
ENDORFY Navis F360 ARGB zamontowany na froncie Regnum 400 ARGB utrzymał stały pobór na poziomie 250 W bez większych problemów, bo główną barierą dla jego potencjału była sama krzywizna procesora, którą potęguje standardowy system montażowy płyty głównej.
Testy w grach przeprowadzono w rozdzielczości 2560x1440 px. i ustawieniach Ultra lub im bliskich. Przy RX 7900 XTX takie podejście wydaje się realistycznym scenariuszem.
Przechodząc do pamięci operacyjnej, w zestawie pojawiły się dwie kości po 16 GB Kingstona z taktowaniem na poziomie 6000 MHz. Z790 dobrze sobie z nimi radzi, a ich stosunek ceny do wydajności jest całkiem przyjemny.
Standardowo 14. generacja z odblokowanym mnożnikiem gwarantuje obsługę 5600 MHz, ale ceny tych RAMów nie są o tyle niższe, żeby po nie sięgać.
Można śmiało powiedzieć, że 14. generacja nie jest przełomem, a jedynie odświeżeniem, jednak przynosi parę małych detali, które pomagają okiełznać jej wysokie temperatury pracy.
#reklama
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!