Astronomiczne budżety kolejnych odsłon Call of Duty. A sprzedaż coraz gorsza

Radosław Krajewski
2025/01/07 11:00
1
0

Call of Duty: Black Ops - Cold War to jedna z najdroższych gier w historii, której sprzedaż mocno rozczarowała Activision.

Produkcja kolejnych gier z serii Call of Duty nigdy nie była tania. Activision wydawało mnóstwo pieniędzy na stworzenie następnych gier, ale doskonale zdając sobie sprawę, że przyniesie im to zyski, zarówno ze sprzedaży samej gry, jak i najróżniejszych mikropłatności. Jeżeli zawsze zastanawialiście się, ile trzeba przeznaczyć budżetu na stworzenie Call of Duty, to serwis GameFile przychodzi z pomocą. Strona ujawniła koszty produkcji, a także sprzedaż niektórych gier z serii. Dane zostały ujawnione w procesie sądowym przez Patricka Kelly’ego, obecnego dyrektora kreatywnego franczyzy.

Call of Duty
Call of Duty

Call of Duty: Black Ops - Cold War najdroższą grą z serii z rozczarowującą sprzedażą

Według tych danych wydany w 2015 roku Black Ops 3 kosztował aż 430 milionów dolarów, a gra sprzedała się w 43 milionach egzemplarzy. Zaledwie cztery lata później zadebiutowała pierwsza część rebootu Modern Warfare, która pochłonęła aż 640 mln dolarów, a sprzedała się w 41 mln sztuk. Ze znanych nam informacji obecnym rekordzistą jest chłodno przyjęty Black Ops – Cold War z 2020 roku, który kosztował aż 700 mln dolarów, co na ówczesne czasy było najdroższą grą w historii. Niedługo później ten wynik przebił Genshin Impact z 900 mln dolarów. Sprzedaż Black Ops- Cold War wyniosła „zaledwie” 30 mln egzemplarzy, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem, ale wyraźna jest tendencja spadkowa dla serii.

GramTV przedstawia:

Nie znamy danych dotyczących budżetów i sprzedaży ostatnich odsłon Call of Duty. Możliwe, że Black Ops 6 kosztował jeszcze więcej, nawet przebijając wyniki Genshin Impact. Warto jednak zauważyć, że nawet pomimo tak ogromnych budżetów Activision wciąż mogło zarabiać na swoich grach. Chociaż sprzedaż egzemplarzy spadała, to firma zaliczała coraz większe przychody z mikrotransakcji. Nie tylko ze swoich płatnych gier, ale również darmowego Call of Duty: Warzone.

Niedawno kwestie mikropłatności wywołały wśród graczy Call of Duty sporą krytykę. W związku z uruchomieniem wydarzenia ze Squid Game, do gry trafiła nowa płatna przepustka bojowa, która oferowała mniej nagród, a kosztowała tyle samo, co tradycyjny karnet. Do sprawy odniósł się nawet znany insider CharlieIntel, który wyliczył, ile naprawdę kosztuje granie w Call of Duty, jeżeli chciałoby się odblokować całą zawartość.

Komentarze
1
Vansil
Gramowicz
Wczoraj 12:08

900 milionów Genshin Impact? Pan redaktor chyba coś pomylił jeśli mówimy o kosztach produkcji a nie produkcji i utrzymania gry i rozwoju gry przez lata od premiery