Christopher Nolan wybrał swój ulubiony film 2024 roku. Wielu widzów się z nim nie zgodzi

Radosław Krajewski
2024/12/19 20:00
0
0

Brytyjski reżyser zaskoczył wyborem swojego ulubionego filmu tego roku. Raczej nikt nie spodziewał się, że postawi właśnie na tę produkcję.

W serwisie Variety pojawił się artykuł, w którym znani i cenieni reżyserzy wybrali i krótko ocenili swoje ulubione filmy 2024 roku. Udział wzięły takie osobistości, jak Alexander Payne, który wybrał Konklawe, Alfonso Cuaron, który wskazał na I’m Still Here, Barry Jenkins, który poleca Nickel Boys, zaś J.J. Abrams Dziewczynę i morze. Nie zabrakło również Christophera Nolana, którego wybór ulubionego filmu 2024 może zaskoczyć wiele osób. Brytyjski reżyser, który w ubiegłym roku święcił triumfy Oppenheimerem, wskazał na najnowszy film Ridleya Scotta, czyli Gladiatora 2.

Gladiator 2
Gladiator 2

Gladiator 2 ulubionym filmem Christophera Nolana

Nolan określił kontynuację Gladiatora jako „mistrzowską”. Reżyser docenił wiele elementów dzieła Ridleya Scotta, począwszy od historii, przez bohaterów, aż po wielkie i widowiskowe walki, które mogliśmy zobaczyć na arenie Koloseum. Brytyjski filmowiec nazwał nawet Scotta geniuszem.

W pierwszym Gladiatorze Ridleya Scotta Maximus pyta nas: „Czy dobrze się bawicie?” i stajemy twarzą w twarz z tym, co prawdziwe, dlatego zwiedzamy Koloseum przez cały film. Scott wie, że nie jesteśmy tam po to, by poznać rzymską kulturę, ale jesteśmy tam, aby doświadczyć naszych własnych mrocznych pragnień z wygodnego fotela. Jest jednak zbyt doświadczonym reżyserem, by dać się przyłapać na metaforach do naszych obecnych czasów. Pozwala światu Gladiatora 2 mówić za siebie, po raz kolejny pokazując nam, kim jesteśmy, po prostu zapraszając nas do cieszenia się szaloną przejażdżką. Dlaczego w Koloseum są rekiny? Bo my ich żądamy, a Scott po mistrzowsku nam je daje. Kiedy ujawnia, w jaki sposób mechanizmy wykorzystywane są do manipulowania opinią publiczną, nie możemy powstrzymać się od widoku naszych własnych cieni rzucanych na piasek.

Podobnie jak najlepsze długo oczekiwane kontynuacje, Gladiator 2 musi być jednocześnie remakiem i sequelem, a dowodem geniuszu Scotta jest to, że udaje mu się zrównoważyć indywidualny patos oryginału z ekspansjonistycznymi wymaganiami dotyczącego głównego wątku kontynuacji, poprzez wieloletnie doświadczenie w kontrolowaniu tonu. Scott podnosi poprzeczkę poprzez inscenizację akcji — jego niesamowita, niezwykle uważna mise-en-scène* z użyciem wielu kamer (tak odmienna od oryginału) po mistrzowsku łączy akcję w wyraźną i oszałamiającą sekwencję po sekwencji. Efektem jest nie tylko rozrywka, ale także zwrócenie uwagi na tematykę filmu. Niewielu twórców filmowych pracowało tak niewidocznie na wielu poziomach. W filmach od Łowcy androidów, przez Thelmę i Louise po Gladiatora 2 gęstość wizualna twórczości Scotta służy jako folia dla podstawowej przejrzystości tematycznej.

Pomimo całego jego sukcesu wkład Scotta w ewolucję kinowego opowiadania historii nigdy nie został należycie doceniony. Wizualne innowacje, które on i inni reżyserzy z brytyjskiego Adlandu w latach 70. wprowadzili do kina, często były odrzucane jako powierzchowne, ale ówcześni krytycy nie mieli racji – bogate zdjęcia i skrupulatny projekt nadały nową głębię wizualnemu językowi filmów, mise-en -scena, która mogłaby nam powiedzieć, jak mogą wyglądać światy, które portretowali. Nigdy nie było to tak wyraźne, jak w mistrzowskim ujęciu otwierającym Gladiator 2, w którym dłoń Paula Mescala delikatnie zbiera ziarna z kołyszącej się pszenicy, co jest odwołaniem do oryginalnego filmu.

*Mise en scène (z franc. umieszczanie na scenie) – pojęcie określające składniki inscenizacji teatralnej lub filmowej. Do elementów mise en scène zalicza się wszystkie wizualne aspekty spektaklu lub filmu będące pod kontrolą reżysera: kompozycję wizualną, scenografię, rekwizyty, kostiumy, charakteryzację, oświetlenie, ruch oraz grę aktorską. W przypadku filmu jako mise en scène określa się wszystkie sfilmowane elementy, które znajdą się w kadrze (za Wikipedia.org)

GramTV przedstawia:

Nieco inaczej o Gladiatorze 2 wypowiadali się widzowie po premierze filmu. Najnowsza produkcja Ridleya Scotta na IMDb ma średnią ocenę 6,9/10 z 111 tysięcy opinii. Zdecydowanie gorzej wygląda to na Metacritic, gdzie z 320 ocen użytkowników, średnia nota wynosi 5,4/10. Najlepiej film ocenili użytkownicy Rotten Tomatoes, gdzie średnia ocena to 3,9/5 z ponad 10 tysięcy opinii.

Warto również wspomnieć, że w Ameryce Gladiator 2 będzie możliwy do kupienia lub wypożyczenia w serwisach VOD już od 24 grudnia. Również w Polsce film powinien być dostępny w podobnym okresie.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!