Jaki serwer do gier online? Serwery wirtualne podbijają rynek

Artykuł sponsorowany
2022/09/20 08:50
3
0

Dobrze dobrany, stabilny i szybki serwer pozwala cieszyć się płynnie działającymi grami online. Przed zakupem serwera warto poznać cechy, którymi powinno się charakteryzować odpowiednio dobrane narzędzie. Który serwer wybrać, aby gry działały bez zarzutu?

Jaki serwer do gier online? Serwery wirtualne podbijają rynek

Na co zwracać uwagę podczas wyboru serwera do gier?

Rozgrywka nie pozwala Ci zasnąć, ale powodem nie jest frajda z gry, a niekończące się opóźnienia? Może to być wina źle dobranego serwera. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się do świata Counter-Strike, Team Fortress 2 czy Minecraft, własny serwer do gier da Ci kontrolę nad poziomem rozgrywki. Problemy związane z niską jakością połączenia lub komunikaty informujące o tym, że “nie można połączyć się z serwerem”, potrafią skutecznie zniechęcić nawet najbardziej zapalonych użytkowników.

Dobry serwer dla gracza powinien działać bez zarzutu, to znaczy stabilnie, i umożliwiać bezawaryjną rozgrywkę. Im lepsze parametry wybranego narzędzia, tym większa szansa, że będzie on odpowiadał na potrzeby użytkownika. Po czym poznać, że serwer będzie się dobrze sprawdzał jako narzędzie do gier online?

Kryterium 1: przestrzeń do przechowywania danych

Gry online wymagają odpowiedniej przestrzeni dyskowej do przechowywania plików. To ważne szczególnie dla graczy, którzy nie zadowalają się jedną grą i szukają urozmaiconej rozrywki. Wybór odpowiedniego serwera, z dużą przestrzenią na dyskach, pozwala na przechowywanie różnorodnego oprogramowania i narzędzi niezbędnych podczas rozgrywek online. Warto sprawdzić czy usługodawca oferuje możliwość płynnego przejścia na wyższy pakiet oraz wsparcie w migracji w sytuacji, w której okaże się, że potrzebujesz lepszych parametrów.

Kryterium 2: szybkość i wydajność

Jakość rozgrywki zależy przede wszystkim od szybkości wybranego serwera. Wolne narzędzie spowalnia czas reakcji gracza, wpływając na komfort gry, a w efekcie - rzecz jasna - na jej wyniki. Nowoczesne technologie serwerowe naprawdę pozwalają graczom rozwinąć skrzydła.

Kryterium 3: łatwy dostęp i intuicyjność

Wielu graczy napotyka na problemy podczas technicznej konfiguracji oraz w trakcie obsługi. Wybierając serwer wirtualny do gier, warto sprawdzić czy maszyna, na którą się decydujesz, faktycznie jest przyjazna i intuicyjna w obsłudze. Część użytkowników może docenić panel administracyjny ułatwiający konfigurację i zarządzanie serwerem, dzięki któremu korzystanie z narzędzia będzie łatwiejsze.

Kryterium 4: Bezpieczeństwo i prywatność

Nikt nie chce, żeby nieznajomi mieli dostęp do przechowywanych na dysku narzędzi i danych. Pamiętaj, że podczas logowania do gier niejednokrotnie pozostawiasz w pamięci hasła do konta i informacje na swój temat. Aktualność wykorzystywanych technologii jest tu kluczowa - jeśli serwer korzysta z niewspieranej wersji oprogramowania, to możemy się spodziewać wielu luk bezpieczeństwa umożliwiających cyberatak. Warto też zadbać o backup - to dzięki niemu nasze dane nie przepadną w razie awarii.

Rodzaje serwerów dla graczy

Serwery publiczne

Serwery publiczne, które należą do wydawcy gry lub producenta konsoli, są dostępne dla wielu pojedynczych graczy. Główny host w przypadku takiego rozwiązania należy do wydawcy gry lub producenta konsoli, który zarządza połączeniami wielu graczy. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących, jednak ci naprawdę wymagający szybko zauważą jego wady: brak możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb, problemy z łączem i uzależnienie od hosta.

Hosting P2P

Kolejny serwer, który jest popularnym rozwiązaniem w przypadku wieloosobowych gier online, to hosting P2P. Jeden z graczy pełni tu rolę hosta i zapewnia innym możliwość połączenia się z serwerem. W tym przypadku wszyscy użytkownicy są uzależnieni od dostępności hosta i jego połączenia internetowego. Nieobecność lub słabe połączenie osoby pełniącej tę rolę uniemożliwiają dołączenie do gry.

Własny serwer

Zakup własnego serwera kusi wygodą i poczuciem kontroli. Serwery prywatne pozwalają przyznawać dostęp do plików wybranym użytkownikom, a dodatkowo można je wyposażyć w dowolnej wielkości dyski. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które mają sporo czasu na obsługę urządzenia i szeroką wiedzę techniczną. Samodzielne podłączenie do sieci, monitorowanie i konfiguracja przekraczają możliwości wielu użytkowników. Własne urządzenie wymaga również odpowiedniego systemu chłodzenia i zasilania awaryjnego. W razie awarii nasze dane nie są w żaden sposób zabezpieczone, więc istnieje ryzyko ich utraty. Warto też pamiętać, że serwer będzie stale podłączony do domowego źródła energii, co znacząco zwiększy rachunki za prąd.

Serwery VPS

Działanie serwerów VPS polega na współdzieleniu zasobów fizycznego serwera wirtualnego z innymi użytkownikami, a jednocześnie zapewnia niezależny dostęp do zasobów i prywatność połączenia. Można na nich instalować własne programy i aplikacje, które nie są później dostępne na serwerach współdzielonych. Przy odpowiednim doborze parametrów takiego serwera wirtualnego, masz gwarancję dobrego połączenia podczas rozgrywki.

GramTV przedstawia:

Niektóre serwery VPS posiadają dyski SSD NVMe, które ładują dane nawet 10 razy szybciej niż tradycyjne dyski twarde. Takie można znaleźć np. w Homecloud. Serwery wirtualne tego typu mają często nieograniczony transfer, a to daje gwarancję nieprzerwanej rozgrywki. Dodatkową korzyścią może być panel administracyjny, dzięki któremu istnieje możliwość łatwiejszego ustawienia parametrów, na których zależy użytkownikowi.

Serwery VPS, P2P, a może publiczne?

Na rynku znajdziemy sporo rozwiązań serwerowych, które mogą zaspokoić potrzeby graczy w każdym wieku i na wielu poziomach zaawansowania. Początkujący, mało wymagający gracze często wybierają serwery publiczne lub P2P. Ci zaawansowani skłaniają się ku serwerom wirtualnym z lepszymi parametrami, które pozwalają na rozgrywkę bez zakłóceń i stresu. Wybierz narzędzie dostosowane do swoich potrzeb i baw się dobrze!

Komentarze
3
Kenjiro
Gramowicz
21/09/2022 07:19
Bratchus napisał:

Po części masz racje, dedyk jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych co wiedzą co chcą i potrafią ogarniać. Ci natomiast, którzy są jeszcze mało doświadczeni wybiorą serwer wirtualny. Z perspektywy np osoby, która pogra max kilka miesięcy wchodzenie w koszty sd trochę mija się z celem moim zdaniem.

Kenjiro napisał:

VPS jako serwer gier? Prosta droga, by przekroczyć limity i uwalić całość. A wersja z wyższymi limitami kosztuje dużo więcej niż lepszy parametrami dedyk z SSD.

Przede wszystkim przy VPS nie wiadomo co kupujesz, kupujesz np. 2 vCPU, czyli dokładnie co? Czy masz informację, jaka jest wydajność owego vCPU? Po drugie, jak nie znasz się na infrastrukturze, to skąd będziesz wiedzieć, czy serwer gier, którego chcesz używać wymaga mało rdzeni CPU o wysokim zegarze, czy dobrze się skaluje na wiele vCPU?

VPS jest dobry jako serwer testowy, serwer poczty, czy każdy inny serwer, którego obciążenie jest znikome, a ewentualne przytkanie na chwilę (np. skanowanie AV przez serwer poczty) nie zabije sensu istnienia serwera. Serwer gier obciąża bardzo mocno, jest wrażliwy na opóźnienia, często wymaga niewielu vCPU o wysokich częstotliwościach, słabo się skaluje na wiele CPU itp.

Polecanie VPS na serwer gier to najlepsza droga do "słabo działa => dokup CPU, pamięci itp.", czyli zysk dla dostawcy, koszt dla nabywcy.

Zresztą warto poczytać pomiędzy wierszami, np. OVH:"VPS to rozwiązanie przewidziane dla środowisk preprodukcyjnych i produkcyjnych, które nie wymagają stałej wydajności."

Bratchus
Gramowicz
21/09/2022 06:35
Kenjiro napisał:

VPS jako serwer gier? Prosta droga, by przekroczyć limity i uwalić całość. A wersja z wyższymi limitami kosztuje dużo więcej niż lepszy parametrami dedyk z SSD.

Po części masz racje, dedyk jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych co wiedzą co chcą i potrafią ogarniać. Ci natomiast, którzy są jeszcze mało doświadczeni wybiorą serwer wirtualny. Z perspektywy np osoby, która pogra max kilka miesięcy wchodzenie w koszty sd trochę mija się z celem moim zdaniem.

Kenjiro
Gramowicz
20/09/2022 21:28

VPS jako serwer gier? Prosta droga, by przekroczyć limity i uwalić całość. A wersja z wyższymi limitami kosztuje dużo więcej niż lepszy parametrami dedyk z SSD.




Trwa Wczytywanie