Microsoft otrzymał zgodę na zakup Activision Blizzard od Unii Europejskiej

Wincenty Wawrzyniak
2023/05/15 18:00
0
2

Definitywnie można to uznać za pierwsze – i bardzo ważne – zwycięstwo giganta z Redmond.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Microsoft otrzymał zgodę na zakup Activision Blizzard od mniejszych rynków. Wszyscy wiemy jednak, że najważniejsze decyzje należą do urzędników Wielkiej Brytanii (CMA – Competition and Markets Authority), Unii Europejskiej (KE – Komisja Europejska) oraz Stanów Zjednoczonych (FTC – Federalna Komisja Handlu). Jak podaje między innymi serwis The Verge, Microsoft właśnie otrzymał zgodę od pierwszej z tych instancji – Komisji Europejskiej.

Microsoft otrzymał zgodę na zakup Activision Blizzard od Unii Europejskiej

Microsoft otrzymał zgodę na zakup Activision Blizzard od Komisji Europejskiej. Pierwsze zwycięstwo

Trzeba przyznać, że jest to pierwsze ważne zwycięstwo giganta z Redmond. Urzędnicy konsultowali sprawę z różnymi firmami, dzięki czemu Unia Europejska jest pewna, iż transakcja nie zaszkodzi branży:

Komisja Europejska zatwierdziła, na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, proponowane przejęcie Activision Blizzard (“Activision”) przez Microsoft. Zgoda jest uzależniona od pełnej zgodności ze zobowiązaniami zaproponowanymi przez Microsoft. Zobowiązania te w pełni rozwiązują problemy dotyczące konkurencji wskazane przez Komisję i stanowią znaczną poprawę sytuacji w zakresie gier w chmurze w porównaniu z sytuacją obecną.

Dzisiejsza decyzja została podjęta po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania w sprawie proponowanego przejęcia Activision przez Microsoft. Jak zawsze Komisja oparła swoją decyzję na twardych dowodach, a także na obszernych informacjach i opiniach konkurentów oraz klientów, w tym twórców i dystrybutorów gier oraz platform streamingu gier w chmurze w UE.

(...)

Microsoft nie miałby żadnego powodu, aby odmówić dystrybucji gier Activision firmie Sony, która jest wiodącym dystrybutorem gier na konsole na całym świecie, w tym w Europejskim Obszarze Gospodarczym ("EOG"), gdzie na każdą konsolę Microsoft Xbox kupioną przez graczy przypadają cztery konsole Sony PlayStation. Microsoft miałby bowiem silną motywację do kontynuowania dystrybucji gier Activision za pośrednictwem urządzenia tak popularnego jak PlayStation firmy Sony.

Nawet gdyby Microsoft zdecydował się wycofać gry Activision z konsoli PlayStation, nie zaszkodziłoby to znacząco konkurencji na rynku konsol. Nawet jeżeli w Call of Duty gra się głównie na konsolach, jest ona mniej popularna w EOG niż w innych regionach świata i jest mniej popularna w EOG w ramach swojego gatunku w porównaniu z innymi rynkami. Dlatego też, nawet nie mogąc oferować tej konkretnej gry, Sony mogłoby wykorzystać swoją wielkość, bogaty katalog gier i pozycję rynkową do odparcia wszelkich prób osłabienia swojej pozycji konkurencyjnej.

GramTV przedstawia:

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!