Microsoft rozwija wizję Billa Gatesa i odważnie wchodzi w pozyskiwanie energii z fuzji termojądrowej.
Bill Gates jest od dawna zwolennikiem finansowania innowacyjnych przedsięwzięć związanych z energią jądrową, ale Microsoft wyszedł dużo dalej poza jego wizję i podpisał umowę z Helion Energy, który obiecał gigantowi z Redmond, że będzie w stanie wytwarzać energię elektryczną za pomocą syntezy jądrowej za pięć lat.
Microsoft i Helion zawarły porozumienie dotyczące syntezy jądrowej, źródła czystej, teoretycznie nieograniczonej energii, która, jak zakłada Helion, będzie komercyjnie opłacalna do 2028 roku. Waszyngtoński start-up zasadniczo planuje podłączyć swoją innowacyjną technologię do sieci elektrycznej w ciągu 5 lat, czyli osiągając coś, do czego międzynarodowa społeczność naukowa, rządy i prywatne firmy na całym świecie dążyły od prawie wieku.
Jak podkreśla założyciel i szef Helion, David Kirtley, to przedsięwzięcie nie ma nic wspólnego z science fiction ani potencjalnym oszustwem komercyjnym. Jego firma podpisała „wiążącą umowę” z Microsoftem, co oznacza, że Helion zobowiązał się zbudować działający system i sprzedawać energię Microsoftowi. W przeciwnym razie narażony jest na surowe kary finansowe.
Microsoft rozwija wizję Billa Gatesa i odważnie wchodzi w pozyskiwanie energii z fuzji termojądrowej.
Fuzja jądrowa jest powszechnie uważana za „świętego Graala” energii, ponieważ naukowcy zasadniczo próbują odtworzyć to, co dzieje się w centrum każdej gwiazdy we wszechświecie w kontrolowany sposób. Departament Energii Stanów Zjednoczonych ogłosił niedawno, że dokonał bezprecedensowego przełomu naukowego w zakresie zapłonu termojądrowego, ale nikt nie odważył się do tej pory obiecać tego co Helion, czyli działającego rozwiązania w przeciągu pięciu lat.
GramTV przedstawia:
Firma opracowuje nową maszynę, która wykorzystuje zupełnie inną metodę wytwarzania energii. Ich urządzenie jest „akceleratorem plazmy” zdolnym do podgrzania atomów deuteru (izotopu wodoru) i helu-3 do 100 milionów stopni Celsjusza, tworząc strumień plazmy, który jest następnie „wystrzeliwany” w środek maszyny przez potężne, pulsujące pola magnetyczne. Kiedy dochodzi do syntezy jądrowej, maszyna zamienia ciepło w energię elektryczną, która ostatecznie jest wysyłana do sieci. Helion twierdzi, że jego system może odzyskać energię niezbędną do zasilenia zapłonu termojądrowego, a także obiecuje zmniejszenie rozmiarów instalacji i obniżenie jego ceny.
Świat naukowy jest zdumiony taką odważną deklaracją, a eksperci czekają na szczegóły techniczne tego cudownego wynalazku. Jednym z założycieli Helion jest CEO OpenAI, Sam Altman. Microsoft dokonał ogromnej inwestycji w OpenAI i ich generatywną sztuczną inteligencję ChatGPT. Ten projekt można uznać za sukces. Jak będzie z fuzją termojądrową? Zobaczymy za pięć lat. Dla większości z nas to chyba jest jednak science-fiction.
Gry, filmy, seriale, komiksy, technologie i różne retro
graty. Lubię także sprawdzać co słychać w kosmosie. Kiedy przytrafia się okazj wyjeżdżam w podróże dalekie lub bliskie i robię tam masę zdjęć.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!