Microsoft postanowił opublikować specjalną infografikę, w której sięgną do narodzin Worda i pokazał nam oś czasu, na której widać ścieżkę rozwoju szanownego jubilata.

Microsoft Word dożył czterdziestki, ale nie wygląda, że ma kompleksy wieku średniego. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych edytorów tekstu na świecie miewa się bardzo dobrze – rozwija się i zawsze stara się być na czasie.
Microsoft postanowił opublikować specjalną infografikę, w której sięgną do narodzin Worda i pokazał nam oś czasu, na której widać ścieżkę rozwoju szanownego jubilata.
25 października 1983 r., Multi-Tool Word, czyli pierwsza wersja programu, została wydana dla Xenix i MS-DOS. Szczyciła się wsparciem myszy, czego w tym czasie brakowało większości programów MS-DOS, jak również obsługą 16-bitowej grafiki i trybu tekstowego.
Pierwotny Word nie stał się sukcesem, ponieważ jego interfejs znacznie różnił się od Wordstar, który w tamtym czasie dyktował warunki na rynku edytorów tekstu i to do niego były porównywane wszelkie nowości. Mimo pierwotnego niepowodzenia, Microsoft stale ulepszał swój produkt i tak dotrwał on aż do ostatniej wersji DOS. W 1993 roku pojawił się Word 6.0, który był całkowitą rewolucją, gdyż wyposażono go w mechanizm autokorekty i autoformatowania.
Tak naprawdę o sukcesie Worda przesądziło pojawienie się i popularyzacja systemu Windows. To sprawiło, że w pierwszym kwartale 1996 r. do Microsoft Word należało 80% światowego rynku edytorów tekstowych.
W wydaniu systemu Windows 95 Microsoft rozpoczął nazewnictwo Worda nawiązujące do roku premiery i tak działo się do 2021 r., kiedy wymyślono zmianę nazwy na Office 365.
Z pewnością przyszłość Worda to coraz większa integracja z Copilotem i sztuczną inteligencją. Microsoft bardzo mocno prze też w kierunku udostępnienia Worda jako darmowego narzędzia online, pozwalającego tworzyć i udostępniać pliki.
Pozycja Word nie jest w tej chwili już tak mocna, jak kiedyś, ponieważ pojawiło się wiele klonów, a także Dokumenty Google, ale wciąż znajduje się na czele stawki. Czy jest zdolny dotrzymać kroku konkurencji przez kolejne 40 lat? Dopiero się przekonamy.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!