Microsoft Word dożył czterdziestki, ale nie wygląda, że ma kompleksy wieku średniego. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych edytorów tekstu na świecie miewa się bardzo dobrze – rozwija się i zawsze stara się być na czasie.
Microsoft postanowił opublikować specjalną infografikę, w której sięgną do narodzin Worda i pokazał nam oś czasu, na której widać ścieżkę rozwoju szanownego jubilata.
25 października 1983 r., Multi-Tool Word, czyli pierwsza wersja programu, została wydana dla Xenix i MS-DOS. Szczyciła się wsparciem myszy, czego w tym czasie brakowało większości programów MS-DOS, jak również obsługą 16-bitowej grafiki i trybu tekstowego.
Pierwotny Word nie stał się sukcesem, ponieważ jego interfejs znacznie różnił się od Wordstar, który w tamtym czasie dyktował warunki na rynku edytorów tekstu i to do niego były porównywane wszelkie nowości. Mimo pierwotnego niepowodzenia, Microsoft stale ulepszał swój produkt i tak dotrwał on aż do ostatniej wersji DOS. W 1993 roku pojawił się Word 6.0, który był całkowitą rewolucją, gdyż wyposażono go w mechanizm autokorekty i autoformatowania.
Tak naprawdę o sukcesie Worda przesądziło pojawienie się i popularyzacja systemu Windows. To sprawiło, że w pierwszym kwartale 1996 r. do Microsoft Word należało 80% światowego rynku edytorów tekstowych.
Microsoft Word świętuje 40. urodziny
W wydaniu systemu Windows 95 Microsoft rozpoczął nazewnictwo Worda nawiązujące do roku premiery i tak działo się do 2021 r., kiedy wymyślono zmianę nazwy na Office 365.
GramTV przedstawia:
Z pewnością przyszłość Worda to coraz większa integracja z Copilotem i sztuczną inteligencją. Microsoft bardzo mocno prze też w kierunku udostępnienia Worda jako darmowego narzędzia online, pozwalającego tworzyć i udostępniać pliki.
Pozycja Word nie jest w tej chwili już tak mocna, jak kiedyś, ponieważ pojawiło się wiele klonów, a także Dokumenty Google, ale wciąż znajduje się na czele stawki. Czy jest zdolny dotrzymać kroku konkurencji przez kolejne 40 lat? Dopiero się przekonamy.
Gry, filmy, seriale, komiksy, technologie i różne retro
graty. Lubię także sprawdzać co słychać w kosmosie. Kiedy przytrafia się okazj wyjeżdżam w podróże dalekie lub bliskie i robię tam masę zdjęć.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!