Nowy Squid Game to porażka. Produkcja ze słabymi ocenami od widzów

Radosław Krajewski
2023/11/23 15:00
1
0

Recenzenci również nie są zachwyceni nowym tytułem od Netflixa.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wczoraj na Netflixie pojawił się program Squid Game: Wyzwanie, w którym 456 uczestników walczy o nagrodę w wysokości 4,56 miliona dolarów. Pierwsze pięć odcinków jest już dostępnych na platformie, a wraz z nimi pojawiły się recenzje i opinie fanów. Nie są one jednak tak dobre, jak w przypadku fabularnego koreańskiego serialu z 2021 roku.

Nowy Squid Game to porażka. Produkcja ze słabymi ocenami od widzów

Squid Game: Wyzwanie nie przypadło go gustu widzom

W serwisie Rotten Tomatoes Squid Game: Wyzwanie ma tylko 39% pozytywnych ocen z 23 recenzji. Średnia nota wynosi 4,8/10. Również ocena widzów nie jest najlepsza i obecnie znajduje się na poziomie 1,7/5. Z kolei na Metacritic średnia ocena programu to 50/100 z 20 recenzji. Warto również zwrócić uwagę na średnią notę w serwisie IMDb, która wynosi 4/10 od ponad 1,2 tysiąca użytkowników.

Jednym z głównych zarzutów wobec Squid Game: Wyzwanie jest próba zmonetyzowaniu serialu, który opowiadał antykapitalistyczną historię o zagrożeniach wynikających z pogoni za pieniędzmi i rozrywką bogaczy kosztem najbiedniejszych. Jest to sprzeczne z ideą samego programu, który według wielu widzów, spłyca przekaz koreańskiego oryginału.

Do tych zarzutów odniósł się producent wykonawczy programu Tim Harcourt, który przyznał, że dla nich antykapitalistyczna metafora to jedynie niewielka część Squid Game. W swojej wypowiedzi podał przykład Gwiezdnych wojen, w którym ludzie niekoniecznie dopatrują się historii o walce o wolność.

Dla nas alegoria antykapitalistyczna to tylko niewielka część Squid Game. Często mówię ludziom, że Gwiezdne Wojny opowiadają o zawadiackich rebeliantach, którzy walczą z imperium, ale ludzie niekoniecznie skupiają się na tym jako na historii o wolności lub antyimperializmie. Dla nas był to więc tylko jeden z elementów.

Poniżej znajdziecie fragmenty wybranych recenzji Squid Game: Wyzwanie.

Dzięki żywiołowej obsadzie i pomysłowym aktualizacjom oryginału, Squid Game: Wyzwanie potrafi zapewnić wyczuwalne napięcie i autentyczny ludzki dramat, nie mordując ani jednego uczestnika - Entertainment Weekly.

Na początku miałem wątpliwości, ale Squid Game: Wyzwanie nie tylko dorównuje oryginalnemu serialowi, ale dzięki nowym zwrotom akcji, wyzwaniom i prawdziwej puli nagród gra jest jeszcze bardziej intensywna niż hitowy serial – Radio Times.

Połączenie programu i specjalnie zaprojektowanej oprawy ze Squid Game graniczy to ze złym gustem; szczególnie obrzydliwe jest to, gdy naśladuje przemoc znaną z przeboju koreańskiego serialu. Ale nadal potrafi dostarczać rozrywki – IGN.

Wszelkie programy typu reality show są do pewnego stopnia wątpliwe pod względem moralnym, ponieważ widzowie czerpią rozrywkę z zmagań i często cierpień prawdziwych ludzi, ale Squid Game: Wyzwanie ma w sobie coś szczególnie podstępnego. To całkiem nieźle zrobiony reality show, ale jakim kosztem? – Slashfilm.

Wyzwanie opiera się na najbardziej powierzchownych aspektach Squid Game, jednocześnie porzucając – a właściwie podważając – te najgłębsze – The Hollywood Reporter.

Lepiej będzie, jeśli ponownie obejrzysz Squid Game, niż cyniczny, przygnębiający bałagan, jakim jest Squid Game: Wyzwanie – Decider.

GramTV przedstawia:

Komentarze
1
wolff01
Gramowicz
23/11/2023 15:15

Lol, "antykapitalistyczne przesłanie" serialu... na platformie która jest synonimem kapitalizmu. Ja rozumiem że program może być zły i wątpliwy "moralnie", ale jak serial ma "przesłanie" to zasady kapitalizmu go już nie obowiązują? Fajnie że reżyser miał coś do przkazania w swoim serialu, ale to nie zwalnia z reguł przemysłu rozrywkowego (coś jest popularne to generuje szmal, ludzie dostają pensje przy jego produkcji itd).

Ludzie odstawcie te dragi, wyjdźcie z domu i zobaczcie jak działa świat :D