Wikipedia może w przyszłości korzystać ze sztucznej inteligencji, ale problemem jest to, że obecnie zmyśla ona w miejscach, gdzie nie ma dostatecznej ilości danych.
Wikipedia jest najpopularniejszą encyklopedią w Internecie zawierającą ponad 58 milionów artykułów napisanych w ponad 300 językach. Ta skarbnica bezpłatnej cyfrowej wiedzy jest obecnie tworzona przez wielu ludzi, bez wsparcia sztucznej inteligencji, ale może się to wkrótce zmienić.
Chatboty podobne do ChatGPT i inne inteligentne algorytmy mogą pewnego dnia pisać całe artykuły w Wikipedii, ale jest to jeszcze odległa przyszłość. Jimmy „Jimbo” Wales, założyciel encyklopedii i organizacji non-profit Wikimedia, stwierdził, że chatboty oparte na uczeniu maszynowym to obiecująca technologia, która może znacznie ulepszyć Wikipedię.
Obecnie ChatGPT i inne algorytmy sztucznej inteligencji badają cały internet, aby stworzyć bazę fragmentów tekstu, które są później wykorzystywane jako odpowiedzi na zadane im pytania. Ogromna część tej wiedzy pochodzi z Wikipedii, jednego z najczęściej cytowanych źródeł internetowych. W przyszłości może dojść do odwrócenia ról i wtedy sztuczna inteligencja będzie generować większość informacji pojawiających się na platformie.
Wikipedia może korzystać ze sztucznej inteligencji?
W tej chwili wykorzystanie istniejącej technologii jest niemożliwe ze względu na fakt, że sztuczna inteligencja ma tendencję do fabrykowania „faktów” i dostarczania fałszywych lub zmyślonych informacji. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy brakuje jej szczegółowej wiedzy na zadane pytania.
GramTV przedstawia:
Wales podał jako przykład swoją rozmowę z ChatGPT na temat Empire State Building:
Zapytałem ChatGPT, czy samolot rozbił się w Empire State Building? Odpowiedziano, że nie, samolot nie uderzył w Empire State Building. Za chwilę dowiedziałem się jednak, że w Nowym Jorku jest słynny budynek i jednym z najbardziej znanych faktów na jego temat to zderzenie bombowca B25. Zapytałem, czy bombowiec B25 jest typem samolotu? Po twierdzącej odpowiedzi wytknąłem SI błąd i usłyszałem odpowiedź, że mam rację i przeprosiny.
Chociaż samodzielne tworzenie tekstów nie wchodzi obecnie w grę, Wikipedia już analizuje inne sposoby, gdzie algorytmy chatbota mogą pomóc ulepszyć encyklopedię w najbliższym czasie. Po odpowiednim treningu może sprawdzać rozmaite wpisy na ten sam temat, eliminując sprzeczności. Odpowiednio wyszkolona sztuczna inteligencja może wykryć luki w informacjach, które nie zostały jeszcze uwzględnione, dostarczając nowe pomysły i treści. Wales szacuje, że wprowadzenie SI może potroić liczbę wpisów w Wikipedii, a koszty działalności wzrosłyby tylko o 1250 dolarów rocznie.
Gry, filmy, seriale, komiksy, technologie i różne retro
graty. Lubię także sprawdzać co słychać w kosmosie. Kiedy przytrafia się okazj wyjeżdżam w podróże dalekie lub bliskie i robię tam masę zdjęć.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!