Kopernik była kobietą?
Medieval II to gra stworzona z takim rozmachem, że nie sposób opisać wszystkich jej aspektów w jednym artykule. Mamy tu dziesiątki krajów, setki oddziałów, kampanie i bitwy. Gra uwzględnia rozwój miast i zamków, złożoną dyplomację, handel i odkrycia, szpiegostwo, wojny i sabotaż. Kolejnym elementem gry są członkowie świty i niezwykłe przedmioty, które mogą odnaleźć nasi władcy i generałowie.
„... waszej książęcej mości fortunie może i moja wyrosnąć, dlatego gdzie wy idziecie, tam i ja pójdę.”
Henryk Sienkiewicz Potop
Gdy pojawi się znaczna persona, wkrótce ozdobi ją wianuszek wiernych „przyjaciół”, dworaków i innych doradców, którzy liczą na karierę i zrobienie fortuny u boku kogoś większego niż oni. Ludzie ci mogą być zarówno błogosławieństwem jak i utrapieniem władcy czy generała. Dzielni żołnierze będą strzegli go w boju i podczas popasu, ale obecność magików, alchemików czy innych szarlatanów na pewno nie przysporzy mu popularności w oczach Kościoła. To samo tyczy się złych doradców, konkubin, których obecność zmniejsza szansę na legalnych potomków i innych darmozjadów. Ilość tego typu postaci, które mogą pojawić się w grze jest ogromna. Ich przybycie i dołączenie do świty zależy od kilku czynników – czasów, w których rozgrywa się kampania, miejsca, cech i czynów wodza, wybudowanych budynków oraz...przypadku.
„Kochani, dobrzy przyjaciele!
Jak się masz, Gildensternie?
A, Rozenkranc! Jak się macie, moi chłopcy?„
Wiliam Szekspir Hamlet
Wśród dworzan, którzy będą stanowić świtę władcy mogą pojawić się liczni zbrojni - tacy jak Zasłużeni bohaterowie, Giermkowie, Templariusze, Mistrzowie Łucznictwa, Inżynierowie, Weterani. Te postacie zwiększają cechy dowódcze naszej postaci, obniżają koszty budowy machin oblężniczych i często zwiększają jego osobiste bezpieczeństwo (szansa na śmierć od sztyletu maleje).
Oczywiście siłą napędową świata były i są kobiety. Postaci niewiast, jakżeby inaczej, mają nielichy wpływ na losy bohatera. Doradzające lub intrygujące żony, zaborcze matki i czułe kochanki - wszystkie należą do tej kategorii.
Światły władca lubi otaczać się ludźmi pióra i tęgiego umysłu. Uczeni, wróżbici, biografowie, alchemicy, architekci wpłyną na Autorytet i Pobożność monarchy (między innymi).
Konia! Konia! Królestwo za konia!
Wiliam Szekspir Ryszard III
Kolejną ciekawą grupą przyjaciół władcy czy innego bohatera są jego czworonożni przyjaciele. Od koni zależało być albo nie być ludzi średniowiecza, więc nie ma co się dziwić, że i one odgrywają swoją rolę w Medieval II. W trakcie gry twoi bohaterowie mogą zdobyć takie zwierzęta jak Czarny ogier, Rączy wierzchowiec, Zaufany rumak oraz inne maskotki jak tresowane małpki, psy myśliwskie i obronne, czy małe ujadające kundle. Śmigły wierzchowiec może wyprowadzić swojego pana z bitwy gdy ta okaże się klęską i w ten sposób uratować mu życie. Psy wyczują zaś gdy ktoś obcy zbliży się do jego namiotu. A małpka? Jej sztuczki i psoty mogą odwrócić uwagę od ważnych działań naszego agenta.
Ludzie swoich czasów
A teraz pora wyjaśnić niezwykły tytuł tego artykułu. Kopernik bowiem w grze występuje tak jak wiele innych historyczny postaci. Autorzy uniknęli błędu zmiany płci w jego wypadku, ale popełnili go gdzie indziej. Jeśli pamiętacie Jadwigi z części pierwszej Medieval to już wiecie o co chodzi. Twórcy gry pracując nad oryginalnym tytułem wykorzystali listy władców Polski, by stworzyć generator imion dla dowódców z naszego kraju. Jakby nie patrzeć Jadwiga była królem polski, lecz panowie z Creative Assembly nie wiedzieli, że była także kobietą. Stąd wielu polskich rycerzy w grze otrzymywało właśnie imię Jadwiga. Tym razem wielmoże z naszego królestwa otrzymali kolejny dar – popularne imię Ryksa. Faktycznie Ryks w naszych dynastiach było sporo, ale jak kolejne żeńskie imię zaplątało się do generatora postaci ciężko stwierdzić. Można nawet podejrzewać spisek krotochwilnych autorów.
Wśród postaci historycznych, które mogą pojawić się w Medieval II wielu jest znanych i zawołanych wojowników. Oto kilka przykładów.
Jan Žižka
Dokładnie Jan Žižka z Trocnova. Był przywódcą, żołnierzem i wybitnym strategiem czeskich taborytów. W latach 1399 -1419 był najemnikiem również na służbie polskiej i brał udział w sławnej bitwie pod Grunwaldem, gdzie podobnież stracił oko. Jako ciekawostkę można dodać, że jest przedstawiony na obrazie Jana Matejki – to ten wielkolud robiący zamach mieczem dwuręcznym.
Sir William Wallace
Wallace of Elerslie, syn drobnego posiadacza ziemskiego - Malcolma. Przywódca powstania szkockiego przeciwko Anglii, później pasowany na rycerza i mianowany Strażnikiem królestwa. Tego bohatera znamy doskonale dzięki filmowi Braveheart Mela Gibsona.
Vlad Tepes
Bardziej znany jako Dracula, lub Palownik. Krwawego, wołoskiego księcia także nie trzeba przedstawiać.
Arnold von Winkelried
Bohater narodowy Szwajcarów. Zginął w walce z rycerstwem austriackim w bitwie pod Sempach, gdzie ściągnął na siebie atak nieprzyjaciela, tym samym dokonując rozłamu w jego szeregach. W grze musimy go poznać zanim zdecyduje się na poświęcenie dla ojczyzny.
Joanna d'Arc
Bohaterka narodowa Francuzów. Chłopka, wojowniczka, przywódczyni, potem czarownica (wedle sądu kościelnego), heretyczka (wedle tego samego sądu), w końcu męczennica i święta. Jedna z postaci, których nie mogło zabraknąć.
Oczywiście za władcami nie podążają sami jedni wojennicy i ludzie czynu. Oto kilka przykładów mędrców, uczonych i ludzi pióra, którzy mogą wesprzeć sprawiedliwe rządy naszych monarchów i namiestników.
Alberus Magnus
Później uznany za świętego, był doktorem Kościoła, filozofem, teologiem, a nade wszystko dominikaninem. Jednak zainteresowanie jego osobą wynika z olbrzymiej wiedzy przyrodniczej wiedzy jaką Albertus posiadał, oraz jego zainteresowań alchemią.
Jan Gutenberg
Właściwie Johannes Gensfleisch zum Gutenberg. Nie tyle wynalazł druk co go unowocześnił i zgarnął cała śmietankę. Choć pewne zasady składania tekstu opracowane przez Gutenberga są stosowane po dziś dzień w DTP (komputerowym przygotowaniu materiałów do druku).
Albrecht Dürer
Żyjący na przełomie XV i XVI wieku malarz i grafik. A dokładniej najlepszy niemiecki artysta tego okresu. Jego prace, a zwłaszcza Rycerz, Śmierć i Diabeł, oraz sceny z Apokalipsy są po dziś dzień inspiracją dla niezliczonych plastyków, w tym tych ilustrujących gry takie jak Medieval czy Warhammer.
Marco Polo
Wenecki kupiec i podróżnik, który podobnież dotarł do odległych Chin. Podobnież, bo niektórzy zarzucają mu kłam i samochwalstwo.
Niccolo Machiavelli
Kontrowersyjny włoski filozof, historyk, pisarz i dyplomata. Można śmiało powiedzieć, że autor Księcia jest wielkim ojcem duchowym wszystkich gier z serii Total War.
Oczywiście postacie wymienione powyżej to tylko przykłady. Łącznie w Medieval II jest ich aż czterdzieści jeden. No ale po Total War zawsze spodziewamy się rozmachu.
Relikwie
Kult relikwii, który jak widzimy istnieje po dziś dzień, rozkwitł w średniowieczu. Kościoły i opactwa gdzie z przechowywane arcycenne szczątki świętych lub przedmioty związane z wydarzeniami biblijnymi były miejscami licznych pielgrzymek. Ludzie wierzyli też w nadprzyrodzoną moc relikwii, które mogły cudownie wyleczyć ludzi z chorób, odegnać złego, zapewnić przychylność Stworzyciela lub świętych patronów. Tym samych te święte przedmioty chrześcijaństwa przejęły znaczenie dawnych, pogańskich obiektów kultu, cudownych mieczy, młotów i kociołków. Nic więc dziwnego, że relikwie jako tak ważny element epoki Wieków Średnich zostały uwzględnione w grze Medieval II: Total War.
A oto kilka przykładów na co można natknąć się podczas gry.
Arka przymierza
Zaskoczeni? Nie sądzę. Arka przymierza to jeden z tych obowiązkowych przedmiotów, które po prostu musiały pojawić się w grze.
Wędzidło Konstantyna
Cesarz Konstantyn podobnież był w posiadaniu kilku gwoździ z Krzyża Pańskiego. Jeden z nich kazał umieścić w... wędzidle dla swojego konia. Choć dziś może nas dziwić ta idea, nie nam maluczkim rozumieć zamysły cesarzy.
Korona cierniowa
Dokładnie ta sama, którą założona dla większej męki i szyderstwa na skronie Zbawiciela. Podobnież jest gdzieś przechowywana w sekrecie...
Święty puchar
Naczynia tego nie należy mylić ze Świętym Graalem, który też (a jakże!) można odnaleźć. Święty puchar to naczynie z którego, wedle tradycji, korzystał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.
Święta włócznia
To legendarna włócznia, którą rzekomo przebito bok Jezusa. Jedni twierdzą, że uczynku tego dokonał niesławny Longinus. Inni nazywają ów przedmiot Włócznią św. Maurycego, która zawiera w sobie gwóźdź z Prawdziwego Krzyża. A może to dwa różne przedmioty?
Pieczęć Salomona
Pradawny pierścień biblijnego króla wedle legendy dawał mu władzę by rozkazywać demonom lub Dżinom, a także rozmawiać ze zwierzętami.
Żelazna Korona Lombardii
To jeszcze jeden przedmiot, o którym mówi się, że zawiera gwóźdź z Krzyża. Również przypisywane jest cesarzowi Konstantynowi, który jak już wiemy zbierał gwoździe, ale jak wpadła w ręce germanów, którzy podbili północną Italię, nie wiadomo.
Chusta św. Weroniki
Przedmiot zwany też Całunem z Manoppello. To na nim odbite jest Święte Oblicze.
Ślady Proroka
Oczywiście relikwie i cudowne przedmioty nie są wyłączna domeną świata chrześcijańskiego. W grze mogą pojawić się także inne święte przedmioty jak Włos z brody Mahometa, Ząb Proroka, czy nawet jego odcisk stopy. A także Fragment Czarnego Kamienia i Święty Koran.
Jak widać postaci i cudownych przedmiotów jest sporo. Starczy na wiele, wiele godzin grania. Czego wszystkim życzymy.