Weekend z grą Civilization IV: Colonization - dzień drugi

Michał Myszasty Nowicki
2008/11/08 18:00
5
0

Cztery narody, ośmiu przywódców

Cztery narody, ośmiu przywódców

Wczoraj rozpoczęliśmy nasz Weekend z Colonization od małego rysu historycznego, mającego udowodnić, że Ameryka została odkryta przez Europejczyków około pięciuset lat przed Kolumbem. Dziś natomiast zaprezentujemy wam głównych bohaterów gry – czyli cztery nacje i ośmiu ich przywódców, którym pomagać będziemy w podboju Nowego Świata i drodze do niepodległości.

Anglia Anglicy byli jednymi z najbardziej aktywnych odkrywców nowego kontynentu; będący w ich służbie Włoch Giovanni Caboto, jako pierwszy w nowożytnej historii Europy postawił nogę na amerykańskim kontynencie. Mimo to do akcji kolonizacyjnej przystąpili relatywnie późno, gdyż dopiero w 1583 roku, po wydaniu przez królową Elżbietę specjalnego patentu. Zezwalał on między innymi na branie w posiadanie dowolnych ziem i pogańskich ludów, pod warunkiem, że nie należą one do innego chrześcijańskiego państwa. Nowo założone kolonie posiadały natomiast dokładnie taki sam zbiór praw i obowiązków, jak cała reszta królestwa.

Podstawową cechą Anglików, dającą im przewagę nad innymi nacjami, jest możliwość dużo szybszego generowania w starym królestwie imigrantów chętnych do wyruszenia ku Nowej Ziemi. Dużo większa niż w przypadku innych narodów Tolerancja przywódców kolonii sprawia, że ludzie prześladowani za odmienne poglądy w ojczystym kraju, dużo szybciej decydują się na poszukiwanie szczęścia za oceanem. Dzięki tej zdolności zmniejsza się o 25% liczba Krzyży, które należy wygenerować, aby kolejny kolonista pojawił się gotowy do podróży ku nowym horyzontom.

Jerzy Waszyngton

Cztery narody, ośmiu przywódców, Weekend z grą Civilization IV: Colonization - dzień drugi

Urodzony 22 lutego 1732 roku, zmarły 14 grudnia 1799 roku. Powszechnie uważany za ojca narodu amerykańskiego. W stopniu generała był dowódcą naczelnym Armii Kontynentalnej w latach 1775-1784. Z czasem zaczął coraz bardziej udzielać się w życiu politycznym kolonii, był deputowanym do Kongresu Kontynentalnego, stworzonego przez trzynaście kolonii, które później utworzyły Stany Zjednoczone. W 1787 roku wybrany jednogłośnie na przewodniczącego konwencji konstytucyjnej. Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1789-1797.

W grze dzięki umiejętności Dyscyplinowania podległych mu żołnierzy, obniżamy o 50% koszty wyekwipowania nowych rekrutów.

John Adams

Urodzony 30 października 1735 roku, zmarły 4 lipca 1826 roku. Polityk, politolog i dyplomata, jeden z pięciu członków komisji, która opracowała Deklarację Niepodległości. W latach 1785-1788 był pierwszym amerykańskim posłem w Anglii. Pierwszy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych za kadencji Jerzego Waszyngtona, po jego ustąpieniu jako drugi w historii pełnił tę funkcję w latach 1797-1801.

W grze Wolnościowa postawa Adamsa sprawia, że pod jego przywództwem każde z miast i osad generuje 25% więcej Dzwonów Wolności, niż normalnie. Francja Francuski podbój Ameryki rozpoczął się dość wcześnie, bo już w 1534 roku wyruszyła ku Nowej Ziemi sponsorowana przez króla Franciszka I wyprawa, na czele której stanął Jacques Carter. Choć dotarł on do lądu i wylądował, nie założył stałej bazy, ograniczając się jedynie do eksploracji lądu. Dopiero w 1603 roku wyprawa, którą dowodził w imieniu króla Henryka IV Samuel de Champlain, popłynęła rzeką św. Wawrzyńca, co zaowocowało między innymi założeniem osady w okolicach obecnego Montrealu. Ten sam odkrywca pięć lat później założył Quebec.

Francuzi słynęli na Nowej Ziemi z wyjątkowej umiejętności nawiązywania i podtrzymywania dobrych stosunków z miejscową ludnością. Sprawiało to, że byli oni zdolni do pokojowej koegzystencji z Indianami, często popartej bardzo rozwiniętą wymianą handlową. Wielu francuskich kolonistów nie miało również oporów przed uczeniem się od miejscowych mieszkańców nowych przydatnych umiejętności, pozwalających w pełni korzystać z zasobów i bogactw oferowanych przez Nową Ziemię. Dzięki zdolności do Kooperacji rdzenni mieszkańcy są o wiele bardziej tolerancyjni wobec postępującego procesu kolonizacji, skrócony został także o 50% czas potrzebny na nauczenie się od Indian nowych umiejętności. Kolejny atutem Francuzów jest posiadanie na starcie doświadczonego pioniera, który jest w stanie dwa razy szybciej zagospodarowywać każde pole.

Samuel de Champlain

Urodzony w 1570 roku, zmarły 25 grudnia 1635 roku. Jeden z najbardziej znanych francuskich podróżników i odkrywców, pierwszy francuski kolonizator Ameryki. Prowadzona przez niego w niezwykle aktywny sposób akcja kolonizacyjna stworzyła podwaliny pod francuską potęgę kolonialną w Ameryce Północnej, głównie na terenie obecnej Kanady. W uznaniu zasług mianowany pierwszym gubernatorem generalnym Nowej Francji, jak nazywano francuskie kolonie w Ameryce. W czasie wojny angielsko-francuskiej w 1626 dostał się do niewoli, w której przebywał do 1629 roku. Powszechnie uznawany za ojca Nowej Francji.

W grze cechuje go wyjątkowa Przedsiębiorczość, dzięki czemu działający z jego ramienia misjonarze dwukrotnie szybciej przekonują Indian do nawrócenia się.

Louis de Baude de Frontenac

Urodzony 22 maja 1622 roku, zmarły 28 listopada 1698 roku. Swą karierę rozpoczął od służby wojskowej, szybko zdobywając sławę doskonałego dowódcy. Dwukrotnie sprawował urząd gubernatora generalnego Nowej Francji; miało to miejsce w latach 1672-1682 i 1689-1698. Zyskał olbrzymią popularność wśród kolonistów ze względu na swą bezkompromisową postawę wobec kościoła. Wzbudziło to podejrzenia na dworze królewskim – podejrzewano go o chęć pełnego usamodzielnienia Nowej Francji. Podczas sprawowania urzędu znacznie rozszerzył zasięg francuskich kolonii w Ameryce Północnej, organizował wiele wypraw odkrywających nowe tereny.

Militarystyczne zacięcie i doświadczenia z pierwszych lat kariery zaowocowały w grze zdolnością do perfekcyjnego wyszkolenia jednostek konnych – mogą one nabyć zaraz po szkoleniu darmową promocję. Holandia Holenderska eksploracja Ameryki rozpoczęła się dość późno, bo dopiero na początku XVII wieku. Pływający w służbie holenderskiej angielski żeglarz i odkrywca Henry Hudson dopłynął w okolice obecnego Nowego Jorku, a następnie w górę nazwanej jego imieniem rzeki. Tam objął w imieniu Kompanii Wschodnioindyjskiej w posiadanie okoliczne ziemie. W 1626 roku Holendrzy kupują od Indian za garść błyskotek wyspę Manhattan i zakładają tam fort – Nowy Amsterdam. Rozpoczyna się także zasiedlanie terenów w Ameryce Południowej i na Karaibach, gdzie zespół skolonizowanych wysp nazwany zostaje Antylami Holenderskimi.

Holendrzy, jako naród doskonałych i doświadczonych kupców, posiadają umiejętność bardzo skutecznego targowania się nawet z własnym królem, dzięki czemu ceny towarów wysyłanych z kolonii do odległej ojczyzny są znacznie bardziej stabilne, niż w przypadku innych nacji. Dzięki temu o wiele dłużej mogą sprzedawać produkty kolonialne po wciąż atrakcyjnych cenach. Dodatkowym atutem jest posiadanie na początku gry bardziej pojemnego i szybszego statku.

Peter Stuyvesant

Urodzony ok. 1612 roku, zmarły w sierpniu 1672 roku. Swą karierę rozpoczął w Indiach Zachodnich, by następnie zostać mianowanym na stanowisko gubernatora Curacao. W 1646 roku zostaje mianowany dyrektorem generalnym Nowej Holandii, a w maju następnego roku przybywa do Nowego Amsterdamu i obejmuje stanowisko. Był doskonałym administratorem, ze szczególną troską dbał o ochronę dochodów kolonii, wsławił się licznymi inwestycjami budowlanymi w podległych mu koloniach.

Dzięki wrodzonej Pracowitości potrafi dać wspaniały przykład wszystkim kolonistom, co owocuje 25% wzrostem produkcji we wszystkich miastach i osadach.

GramTV przedstawia:

Adriaen van der Donck

Urodzony około 1618 roku, zmarły około 1655 roku. Z zawodu prawnik, zaczynał swą karierę w Nowej Holandii jako zwykły właściciel ziemski. Z czasem zaczął coraz bardziej angażować się w prawy kolonialne, jako prawnik szybko zdobył uznanie wśród elit Nowego Amsterdamu. Zbierał wszystkie możliwe informacje na temat nowych ziem, lokalnej floty i fauny, bogactw naturalnych czy klimatu. Na podstawie tych danych pisał liczne traktaty, mające spopularyzować w społeczeństwie holenderskim idee kolonialne i zachęcić obywateli do zasiedlania nowych terenów w Ameryce.

Jako prawnik jest on osobą niezwykle Charyzmatyczną, dzięki czemu jest w stanie wpływać nawet na samego króla. Dzięki temu okresy między podniesieniem podatków dla korony wydłużają się dwukrotnie. Hiszpania Hiszpanie byli ewidentną awangardą masowej europejskiej kolonizacji obydwu Ameryk. Liczne wyprawy sponsorowane i organizowane były przede wszystkim przez samą koronę. Zakończenie rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim (1492) zbiegło się czasie z odkryciem Kolumba, co pozwoliło dworowi królewskiemu na pozbycie się stanowiącej olbrzymi odsetek (ok. 7% populacji) ubogiej szlachty, żyjącej od pokoleń z rozlicznych wojen. Ukierunkowanie ich na podbój i chrystianizację Nowej Ziemi nie było wielkim problemem. Hiszpańscy konkwistadorzy penetrowali zarówno tereny Ameryki Południowej, jak i Środkowej oraz Północnej. Bardzo szybko Hiszpania stała się potęgą kolonialną, ziemie objęte we władanie przez konkwistadorów obejmowały tereny nieporównywalne z niczym innym w historii podbojów kolonialnych.

Największą siłą hiszpańskich kolonistów byli bezwzględni, doskonale wyszkoleni i bezkompromisowi Konkwistadorzy. Ich metody „nawracania” niewiernych i pogan ograniczały się zazwyczaj do jednej metody - zabijania. Wobec najmniejszego oporu lub braku chęci do przyjęcia wiary chrześcijańskiej stosowano ją wyjątkowo często. Dzięki temu Hiszpanie w walkach z ludnością tubylczą mają specjalny 25% bonus do siły swoich jednostek. Dodatkowo od samego początku gry dysponują oni doświadczoną jednostką wojskową.

Simon Bolivar

Urodzony 24 lipca 1783 roku, zmarły 17 grudnia 1830 roku. Był synem bogatego kreolskiego szlachcica z Wenezueli. Wsławił się przede wszystkim jako bohater walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod hiszpańskiej władzy. Działał aktywnie i walczył począwszy od wojny domowej o wyzwolenie rodzimej Wenezueli w latach 1811-1812, aż do wyzwolenia Boliwii (nazwanej tak na jego cześć) w 1825 roku. Jako ciekawostkę można tu podać fakt, iż jego adiutantem był Polak, pułkownik Józef Szeliski.

Bolivara cechuje wyjątkowa Determinacja, dzięki której efekt generowany podczas obrony kolonii przez Dzwony Wolności jest podwajany.

Jose de San Martin

Urodzony 25 lutego 1778 roku, zmarły 17 sierpnia 1850 roku. Urodzony w rodzinie urzędniczej, pobierał nauki w Hiszpanii i tam też rozpoczął karierę wojskową. Po powrocie do Ameryki zaangażował się w ruchy wyzwoleńcze, podejmując walkę o niepodległość Argentyny. Znał osobiście Bolivara, zrzekł się nawet dowództwa na jego korzyść i wycofał jednocześnie z życia politycznego. Dowodząc wojskami powstańczymi, wygrał dwie ważne bitwy: pod Chacabuco i pod Maipu. W 1821 roku zdobył stolicę Peru, Limę.

Dzięki jego wrodzonej Dzielności i pomysłowości jednostki wojskowe pod jego dowództwem potrzebują o połowę mniej doświadczenia, by uzyskać kolejne promocje.

Komentarze
5
Karharot
Gramowicz
10/11/2008 09:41

Wybór duży ale raczej nie będę miał problemu z podjęciem decyzji - podobnie jak Hristo86 zawsze najbardziej lubiłem Holendrów. Stabilna i przynosząca duże zyski gospodarka oraz szybszy i pojemniejszy statek są dla mnie bardziej atrakcyjne niż bonusy pozostałych nacji.

Vojtas
Gramowicz
08/11/2008 21:24
Dnia 08.11.2008 o 21:10, Hristo86 napisał:

Duży wybór początkowych bonusów wprowadzili, ciężko się będzie zdecydować jaki kraj i przywódce wybrać. W pierwszej Kolonizacji zawsze wybierałem holendrów, bo już na początku mieli statek z 4 miejscami

Merchantman.

Dnia 08.11.2008 o 21:10, Hristo86 napisał:

(zamiast 2)

Karawela.

Dnia 08.11.2008 o 21:10, Hristo86 napisał:

co zawsze było dużym bonusem np. gdy znajdowało się fontannę wiecznej młodości (chyba tak to się nazywało)

Fountain of Youth.

Dnia 08.11.2008 o 21:10, Hristo86 napisał:

i nagle pojawiało się 8 nowych kolonistów w Europie,

Zależało od poziomu trudności. W nowej Col już jej nie będzie.

Dnia 08.11.2008 o 21:10, Hristo86 napisał:

to wystarczyły 2 kursy, żeby ich przywieść do koloni. Jak dorwę się do Civilization IV: Colonization to trzeba będzie każdego przywódce sprawdzić... oj szykuję się kilka nieprzespanych nocy;)

;)

Usunięty
Usunięty
08/11/2008 21:10

Duży wybór początkowych bonusów wprowadzili, ciężko się będzie zdecydować jaki kraj i przywódce wybrać. W pierwszej Kolonizacji zawsze wybierałem holendrów, bo już na początku mieli statek z 4 miejscami (zamiast 2) co zawsze było dużym bonusem np. gdy znajdowało się fontannę wiecznej młodości (chyba tak to się nazywało) i nagle pojawiało się 8 nowych kolonistów w Europie, to wystarczyły 2 kursy, żeby ich przywieść do koloni. Jak dorwę się do Civilization IV: Colonization to trzeba będzie każdego przywódce sprawdzić... oj szykuję się kilka nieprzespanych nocy;)




Trwa Wczytywanie