Próby połączenia dwóch urządzeń, to zawsze spore ryzyko. Jak poradzili sobie z tym konstruktorzy Archos GamePad 2, tabletu dla graczy?
Próby połączenia dwóch urządzeń, to zawsze spore ryzyko. Jak poradzili sobie z tym konstruktorzy Archos GamePad 2, tabletu dla graczy?
Archos GamePad 2 to - jak sama nazwa wskazuje - druga, ulepszona wersja dedykowanego graczom tabletu, opartego na Androidzie. Biorąc pod uwagę powszechność tego systemu i bogatą bibliotekę gier, to wciąż dość duża nisza na rynku - tabletów zaprojektowanych specjalnie dla graczy nie ma aż tak wiele i choćby z tego powodu zainteresowaliśmy się tym urządzeniem.
Zacznijmy jednak tradycyjnie, czyli od podstawowej specyfikacji sprzętowej. Archos GamePad 2 wyposażony został w czterordzeniowy procesor Cortex-A9, taktowany z szybkością 1,6 GHz, wspierany przez układ graficzny Mali 400 MP4 i ma do dyspozycji 2 GB pamięci RAM. Jest to więc naprawdę mocna specyfikacja, która powinna być w zupełności wystarczająca do płynnej rozgrywki w większość nawet najbardziej wymagających tytułów dostępnych na platformę Android. W tym przypadku mamy do czynienia z wersją 4.2 tego systemu, znaną pod kodową nazwą Jelly Bean.
Tak zresztą wygląda to w praktyce - z większością testowanych tytułów (było ich kilkanaście) GamePad 2 radził sobie bez najmniejszych problemów. Jedynie przy najbardziej wymagających i pamięciożernych grach, takich jak dołączona do tabletu (za darmo!) strzelanka Modern Combat 4 należało sprawdzić, czy w tle nie działa zbyt wiele aplikacji. W przypadku, gdy nie uruchamiamy jakiejś wyjątkowo wymagającej gry, Archos bez problemu i widocznych spadków wydajności jest w stanie obsłużyć dużą liczbę jednocześnie działających aplikacji.
Urządzenie nie miało też najmniejszych problemów z dekodowaniem plików wideo (w tym oczywiście 1080p), czy odtwarzaniem filmów ze strumienia danych. Bardzo pozytywnie zaskoczył nas "firmowy" odtwarzacz, radzący sobie bez dodatkowych wtyczek, czy potrzeby instalowania zewnętrznych aplikacji z większością popularnych formatów audio/wideo, kilkoma formatami napisów, a nawet potrafiący obsłużyć wirtualne dyski sieciowe.
Siedmiocalowy ekran dotykowy o natywnej rozdzielczości 1280x800 pikseli wykonany został w technologii IPS, co zapewnia przy zagęszczeniu 216 ppi zadowalająco ostry i wyraźny obraz z dobrym kontrastem oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Kolejnym bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest wyposażenie tabletu w wyjście micro-HDMI, które pozwala nam na podłączenie urządzenia do zewnętrznych wyświetlaczy. Warto tu dodać, że w tym trybie Gamepad 2 jest w stanie bez problemu wyświetlać obraz 1080p.
Udostępniony nam tablet wyposażono co prawda jedynie w 8 GB wewnętrznej pamięci, jednak nie zapomniano o gnieździe na karty SD o pojemności do 64 GB, co samo w sobie może być dość tanią formą znacznego rozbudowania pamięci. Również pobieranie dużych plików z internetu, czy komputerów w sieci domowej nie jest problemem - dwuzakresowa karta WiFi w połączeniu z dobrym routerem i szybkim internetem potrafią zdziałać cuda. Oprócz tego łączyć się z innymi urządzeniami możemy także za pomocą modułu bluetooth oraz tradycyjnego kabla USB.
To ostatnie złącze wykorzystujemy również do ładowania 5000 mAh baterii tabletu. Jeśli chodzi o jej wydajność, mamy tu kolejną miłą niespodziankę. O ile przy dużym obciążeniu czas działania tabletu waha się w okolicach będących standardem w tej klasie siedmiu godzin, o tyle przy korzystaniu z mniej zasobożernych aplikacji spokojnie wystarczy nam ona na około dziewięć godzin, co jest już bardzo dobrym wynikiem. To z pewnością dobre wiadomości dla często i długo podróżujących osób.
Jak w większości tego typu urządzeń, najsłabszym ogniwem są wbudowane fabrycznie głośniczki. Co prawda dźwięk jest dość głośny i bardzo klarowny, jednak brakuje mu mocy i głębi. Trudno jednak - biorąc pod uwagę specyfikę urządzenia - uznawać to za wielką wadę. W przypadku urządzeń mobilnych i tak większość czasu spędzamy korzystając ze słuchawek.
Archos GamePad 2 na pewno nie jest najmniejszym urządzaniem w swojej klasie. Przy grubości 9,9 mm (co jest niezłym wynikiem), ma wymiary 200 mm na 154 mm, jest więc - jeśli brać pod uwagę wszystkie siedmiocalowe tablety - dość duży. Z czego wynikają te pozornie niekorzystne parametry? Pozornie, ponieważ te dodatkowe centymetry, to właśnie jedno z najważniejszych dla graczy założeń konstrukcyjnych GamePada 2.
Po obydwu stronach ekranu mamy bowiem dość szerokie "uszy", na których znajdziemy klasyczny układ urządzeń sterujących znany z każdego tradycyjnego gamepada, czyli dwa komplety przycisków, klawisze na grzbiecie obudowy oraz analogowe gałki. To właśnie te elementy, w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem, odróżniają Archos GamePad 2 od tradycyjnych tabletów. A jak sprawują się w praktyce?
Korzystać z nich możemy na kilka sposobów. Dwie dołączone do urządzenia gry (Asphalt 8 i Modern Combat 4) zostały w pełni zoptymalizowane pod ten system sterowania i sprawdza się on w nich bardzo dobrze. Oprócz tego na tablecie zainstalowano narzędzie, pozwalające nam na niemal dowolne mapowanie przycisków w praktycznie każdej aplikacji. Jest ono relatywnie proste w obsłudze i zazwyczaj daje pożądane rezultaty, choć nie wszystkie gry obsługuje się w ten sposób wygodniej, co zależy przede wszystkim od zaimplementowanego w nich przez twórców sterowania. W niektórych przypadkach pozostanie przy tradycyjnej obsłudze ekranu dotykowego sprawdzi się lepiej.
Ostatnia opcja, to Archos GameZone, czyli dedykowany serwis, który pozwoli uniknąć nam tego typu kłopotów i problemów. Znajdziemy na nim bowiem nie tylko możliwość zakupu i ściągnięcia gier dostępnych przez Google Play, ale również pełną listę tytułów, w pełni wspieranych przez tablet. Co najważniejsze, dla gier takich Archos przygotował predefiniowane profile, dzięki czemu bez samodzielnego ustawiania sterowania możemy od razu po ściągnięciu aplikacji w pełni wykorzystać możliwości "gamepadowego" systemu sterowania.
Co ważne - szczególnie dla najbardziej hardkorowych graczy - mimo swoich wymiarów oraz wagi 400 gram - GamePad 2 dobrze leży w dłoniach i nawet przy dłuższych sesjach nie męczy dłoni. Przyciski rozmieszczono w wygodny sposób, nawet osoby o niezbyt dużych dłoniach nie powinny mieć najmniejszego problemu z sięganiem kciukami do analogowych gałek, czy przycisków. Wspomniane "uszy" nie są tez na tyle duże, by w jakikolwiek bardziej znaczący sposób utrudniały normalne korzystanie z panelu dotykowego.
Choć obudowa Archos GamePad 2 wykonana została całkowicie z tworzyw sztucznych, tablet sprawia wrażenie konstrukcji bardzo solidnej i wytrzymałej. Twardy plastik wysokiej jakości, zwarta konstrukcja obudowy i bardzo dobre spasowanie elementów testowanego egzemplarza dobrze rokują żywotności tabletu.
Archos GamePad 2, to konstrukcja zdecydowanie bardziej udana, niż jej poprzednik. Mocne podzespoły gwarantują praktycznie bezproblemową obsługę nawet najbardziej wymagających aplikacji, a nowy wyświetlacz (mimo natywnej rozdzielczości 720p) gwarantuje zadowalająco ostry, wyrazisty i nasycony obraz. Mimo pozornie nieco "ociężałego" wyglądu tablet dobrze leży w dłoniach, a z urządzeń sterujących korzysta się wygodnie. Warto też pochwalić mocną baterię i takie przydatne dodatki, jak obsługę kart SD, czy wyjście HDMI. Dla miłośników gier, którzy cenią sobie wygodę sterowania, a jednocześnie chcieliby posiadać mocny tablet, może to być naprawdę ciekawa propozycja.