Tydzień z AMD: Procesory APU

Patryk Purczyński
2014/02/25 19:50
2
0

Nowe rozwiązania, nowe funkcje, nowe technologie. AMD ma w swojej ofercie całą serię procesorów APU. Co oferują? Dlaczego warto się nimi zainteresować? Sprawdźcie.

Tydzień z AMD: Procesory APU

Tradycyjne procesory powoli odchodzą w przeszłość. Dziś użytkownicy szukają komputerów kompaktowych, stylowych, energooszczędnych i oferujących nową jakość użytkową. Nowoczesne procesory muszą zatem łączyć moc wielordzeniowego procesora z możliwościami szybkiej karty graficznej w ramach jednego mikroukładu. Ta idea leży u podstaw procesorów APU Serii A od firmy AMD. Spośród licznych modeli dostępnych w jej ofercie najbardziej zaawansowana jest nowa generacja procesorów APU Serii A-7000, z których AMD A10-7850K jest najszybszy. Nie tylko on, ale także inne procesory z tej rodziny są w stanie zrewolucjonizować i ponownie zdefiniować to, czym w zasadzie jest procesor. Dzieje się tak dzięki kilku nowatorskim funkcjom. Zanim jednak je omówimy, warto przypomnieć, czym jest APU.

Powiedzieć, że Układ Przyspieszonego Przetwarzania (Accelerated Processing Unit) stanowi połączenie procesora ze zintegrowaną kartą graficzną to mało. Technologia ta łączy w sobie i pozwala zaistnieć pełnią mocy wydajności przetwarzania liniowego głównego procesora, jak i wydajności przetwarzania równoległego karty graficznej. Tradycyjny procesor jest co prawda bardzo mocny, ale może przetwarzać zadania tylko jedno po drugim (szeregowo). Z kolei karta graficzna jest bardzo szybka dzięki setkom lub tysiącom procesorów strumieniowych działających równolegle. Technologia procesorów APU łączy oba rozwiązania w jedno, aby zapewnić zupełnie nowy poziom wydajności i funkcjonalność, jaka nie była dotychczas dostępna. Graczy ucieszy w szczególności moc w grach, ale graficzny potencjał obliczeniowy APU jest wykorzystywany w wielu innych aplikacjach – jako akcelerator. Niezależnie od tego, czy APU stosowane jest w tablecie, notebooku czy komputerze stacjonarnym, wydajność sprzętu jest dopasowana do potrzeb użytkowników i dzięki temu optymalnie wykorzystywana. Idea APU firmy AMD to tworzenie zbalansowanych układów, które działają w harmonii i przynoszą istotną zmianę jakościową zamiast oferować wydajność trudną do spożytkowania. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej GPU, co odciąża CPU i pozwala uzyskać solidną wydajność w grach czy większą szybkość w wielu złożonych obliczeniowo zadaniach (fizyka, grafika, wideo). Oferuje też szereg funkcji niedostępnych dla tradycyjnych CPU.

Jedną z najważniejszych technologii procesorów APU jest HSA (ang. Heterogeneous System Architecture), czyli inteligentna architektura obliczeniowa. To ona odpowiada za harmonijną współpracę procesora i karty graficznej oraz innych procesorów na jednym mikroukładzie, płynnie przenosząc zadania do najlepiej obsługujących je elementów. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie wyższej wydajności i lepszej interaktywności systemu, dłuższej pracy na baterii, lepszej jakości obrazu, bogatszych wrażeń wizualnych, a także obsługa innowacji zapewniających nowe wrażenia wizualne.

Najnowsze procesory APU firmy AMD korzystają z architektury Graphics Core Next (GCN). Zaprojektowana została po to, by w pełni wykorzystywać potencjał grania ze wsparciem DirectX 11 (to obecnie jedyna architektura, która w pełni sprzętowo obsługuje DirectX 11.2!); opracowano ją z myślą o optymalnym połączeniu wydajności graficznej z akceleracją typowych obliczeń komputerowych. Dzięki niej lepiej można wykorzystać potencjał tkwiący w GPU i APU. Daje ona także szereg udogodnień pod względem wizualnym: nowe procesory APU dzięki GCN obsługują UltraHD i pozwalają na grę w wiele tytułów w Full HD. Do zalet tego rozwiązania niewątpliwie należy też oszczędne użytkowanie i technologia AMD ZeroCore Power, która dba o redukcję zużycia energii w trybie bezczynności.

Z punktu widzenia twórców gier, ale także graczy, ważna jest zastosowana w procesorach APU Mantle - interfejs aplikacji zgodny z architekturą GCN obecną w kartach Radeon i nowej generacji APU. Jej wykorzystanie w grach pozwala zmaksymalizować wydajność i możliwości, ponieważ umożliwia silnikowi gry na komunikowanie się z układem graficznym w natywnym języku architektury GCN. Dzięki temu system nie traci czasu i mocy na tłumaczenie rozkazów i w efekcie gra wykorzystuje pełen potencjał sprzętu. Wśród funkcji procesorów APU wypada jeszcze wspomnieć o technologii AMD Eyefinity, która pozwala podłączyć komputer i wyświetlać obraz nawet na czterech monitorach, co świetnie sprawdzałoby się chociażby w popularnym hack'n'slashu wydanym w 2012 roku Torchlight II. Warto wspomnieć również o modułach RAM AMD Radeon - APU działając razem z nimi uzyskuje maksymalną wydajność,a także o opisanej szerzej już we wczorajszym artykule technologii AMD TrueAudio.

Akcelerowane procesory APU serii A reprezentowane są przez cztery podserie. Dzięki APU A4 można z wydajnością nowej generacji odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia. Technologia AMD Steady Video 2.0 zapewnia stabilny obraz wideo w filmach, które są np. kręcone komórką czy kamerkami bez stabilizacji czy popularnych ostatnio zapisach z kamer zamieszczonych na kaskach. Możliwe jest też strumieniowe odtwarzanie plików, ich przeglądanie oraz udostępnianie za pomocą aplikacji i mediów przypisanych do systemu Windows 8 (oraz wielu innych). Udostępnianie zdjęć i filmów stanie się łatwiejsze i szybsze dzięki wbudowanej obsłudze portu USB 3.0. Procesory APU A6 dokładają do tego zastosowanie technologii AMD Turbo Core, odpowiadającej za samoczynne przyspieszenie pracy wybranych rdzeni, możliwość swobodnego korzystania z komputera podczas kompresji plików, uzyskanie większej produktywności z aplikacjami i mediami w systemie Windows 8 czy płynniejsze odtwarzanie filmów i zdjęć w lepszej jakości, za co odpowiada AMD HD Media Accelerator. Obecne jest też wcześniej wspomniane AMD Eyefinity.

Sprawy nabierają tempa w przypadku procesorów APU A8, które do wcześniej wymienionych funkcji dokładają technologię HD3D firmy AMD. Jest to technologia obrazu 3D, która jest przy tym bardzo przystępna – nie wymaga drogiego zestawu aktywnego, a oferuje wciąż bardzo dobrą jakość. Można ją jeszcze podnieść dzięki wpływającej na wydajność grafiki technologii AMD Radeon Dual Graphics - jest to połączenie mocy graficznej APU z zewnętrzną kartą graficzną; dzięki temu w mini-komputerkach można osiągnąć wydajność znacznie wydajniejszych kart graficznych; poza tym daje to też możliwość modernizacji sprzętu, który początkowo miał tylko APU. Na wyższą jakość wpływa także obecność karty graficznej obsługującej biblioteki DirectX 11.

GramTV przedstawia:

Najmocniejsze z całej stawki są jednak procesory APU A10. To właśnie one zawierają rewolucyjną architekturę HSA (podobnie jak wszystkie modele AMD z rodziny Kaveri - seria 7000), która uwalnia potencjał całego komputera. Na maksymalną wydajność pracuje wspomniana wcześniej architektura GCN (również dostępna jest we wszystkich Kaveri, a także w laptopowych APU Kabini, Temash), potrafiąca wykorzystać możliwości karty graficznej AMD Radeon R7. Codziennie używane aplikacje także mogą się cieszyć zwiększoną wydajnością dzięki technologii AMD Turbo Core 3.0. Wreszcie technologia TrueAudio zastosowana w modelu A10-7850K i wszystkich Kaveri pozwala doświadczyć dźwięku wyjątkowej jakości.

Na szczególną uwagę zasługują modele A10-7700K i wspomniany A10-7850K. Oba otrzymały układ graficzny z AMD Radeon Serii R7, oba mają do zaoferowania częstotliwość taktowania GPU równą 720 MHz, TDP 95 W, całkowitą pamięć podręczną L2 4 MB i wreszcie taktowanie pamięci DDR3 2133. Różni je liczba rdzeni obliczeniowych: A10-7700K ma ich 10 (4 CPU + 6 GPU), A10-7850K - aż 12 (4 CPU + 8 GPU), a także zegar procesora: (odpowiednio) 3,8/3,4 GHz i 4,0/3,7 GHz. Wszystkie obsługują technologię DIRECTX w wersji 11.2 oraz technologię UVD 4.2.

Tydzień z AMD jest wspólną akcją promocyjną firm AMD i gram.pl.

Komentarze
2
fenr1r
Gramowicz
25/02/2014 21:25

Dlaczego miałbym chcieć grać w T2 na czterech monitorach? Rozumiem gdyby chodziło o symulatory wyścigów samochodowych, albo lotnictwa, ale Torchlight?! Niestety AMD względem Intela nie proponuje nic ciekawego dla graczy entuzjastów. Przynajmniej jeżeli chodzi o procesory, bo wybór kart graficznych jest całkiem ciekawy.

Blutoniumboy
Gramowicz
25/02/2014 20:28

Ma ktos może poradnik jak podkręcic Athlona x4 750 K na płycie Asusa F2A55??