Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

Zbigniew Trzeciak
2014/11/23 18:00
6
0

Tak więc kupiliście samochód, ale nie interesuje was, co jest pod maską? Kupiliście zestaw komputerowy z tym samym podejściem? Warto zerknąć na to, co w rzeczywistości znajduje się wewnątrz obudowy, chociażby dla świętego spokoju.

Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

Będziemy mogli z ulgą odetchnąć, patrząc na rachunek i wiedząc, że wszystkie rzeczy, które znajdują się w specyfikacji naszego nowego sprzętu, są niezbędne. Wczoraj przyglądaliśmy się temu, skąd wzięły się najważniejsze podzespoły naszych systemów, a dzisiaj zobaczymy, do czego tak naprawdę służą, biorąc za przykład zestaw Actina GameOn Micro G3. Zacznijmy od "matki" całej tej operacji, czyli:

Płyta główna

To tak naprawdę serce naszego sprzętu, na którym polega każda inna część komputera. W rzeczywistości, u podstawy, jest to płytka z materiału izolacyjnego z połączeniami (ścieżkami) elektrycznymi służąca do montażu innych podzespołów elektronicznych. Umożliwia ona komunikację pomiędzy wszystkimi pozostałymi elementami naszego komputera.


Płyta główna
, Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

Najważniejszymi miejscami na płycie głównej są gniazda, w których instalowany jest procesor oraz pamięć operacyjna RAM, a także gniazda na dodatkowe karty rozszerzające, na przykład kartę graficzną. Znajdują się na niej również miejsca do przyłączenia urządzeń składujących dane (dysku twardego czy też napędów optycznych) oraz oczywiście miejsce na podłączenie zasilacza.

Na krańcach płyty głównej, które wystają najczęściej z tyłu naszej obudowy, znajdują się również gniazda do podłączania urządzeń zewnętrznych takich jak drukarki, skanery czy zewnętrze nośniki danych - ot, choćby karta pamięci z naszego aparatu fotograficznego. Obecnie starsze porty szeregowe czy równoległe zastąpiła USB - uniwersalna magistrala szeregowa - która jest uniwersalna w tym sensie, że pozwala na kontakt z całym wachlarzem różnorakich urządzeń.

Płyta, którą znajdziemy w naszym zestawie, zawiera dodatkowo już zainstalowaną kartę dźwiękową (więc i oczywiście gniazda konieczne do podłączenia słuchawek i głośników) oraz kartę sieciową służącą oczywiście do podłączenia internetu za pomocą kabla. Internet bezprzewodowy można sobie zapewnić, kupując kartę rozszerzającą zapewniającą tę właśnie funkcjonalność.

Zasilacz

Dość pokaźną ilość miejsca w naszej obudowie zajmie także zasilacz, którego głównym zadaniem jest przetworzenie napięcia przemiennego z sieci energetycznej na niższe i stabilne napięcie stałe, które niezbędne jest do funkcjonowania podzespołów komputera.


Zasilacz
, Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

Zasilacz naszego komputera stale współpracuje z płytą główną, w zamian za prąd otrzymując instrukcje operacyjne. Dzięki temu możemy go włączać i wyłączać, co oczywiste, ale także mieć dostęp do takich funkcji jak różne tryby pracy komputera - na przykład oszczędzający energię tryb czuwania - oraz możliwość zdalnego wyłączania lub włączania naszego peceta.

Do zasilacza, oprócz płyty głównej, bezpośrednio podłączone są także dyski twarde i napędy optyczne (np.: DVD-ROM), a także karty graficzne oraz niektóre elementy dodatkowe (choćby wentylatory). Do pozostałych urządzeń prąd dociera bezpośrednio z płyty głównej.

Procesor

Jeśli płytę główną nazwaliśmy sercem komputera, to procesor można z pewnością ochrzcić jego mózgiem. Z zewnątrz jest to niedużych rozmiarów układ scalony zamknięty w obudowie, który swoje miejsce znajduje we wspomnianym już gnieździe. Ze względu na wydzielanie sporej ilości ciepła podczas pracy otoczony jest urządzeniami chłodzącymi, takimi jak radiatory czy wentylatory.


Procesor
, Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

W dużym uproszczeniu, głównym zadaniem procesora jest przetwarzanie (procesowanie, ha!) komend i instrukcji, które pobiera z pamięci, a następnie odsyłanie obliczonych wyników tak, aby odpowiednie elementy komputera mogły te polecenia wykonać.

Za to, ile takich operacji procesor jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy, odpowiada jego taktowanie, czyli w przypadku naszego zestawu tajemnicze 3,5 Ghz. Gdyby procesor taktowany był z prędkością 1 herca, to wykonywałby jedną instrukcję na sekundę. 3,5 gigaherca oznacza trzy i pół miliarda operacji.

Dzisiejsze procesory Intela® (seria Core™) zawierają w sobie masę dodatkowych funkcji, jak choćby funkcję czasowego zwiększania wydajności, wielowątkowość pozwalającą na wykonywanie większej ilości operacji, zintegrowaną kartę graficzną czy na przykład moduł Wi-Fi pozwalający na bezpośrednie łączenie się z urządzeniami (np.: drukarkami) wyposażonymi w taką funkcjonalność.

Pamięć RAM

RAM, czyli pamięć operacyjna, to podstawowy rodzaj pamięci jaki znajdziemy w komputerze. Znów do czynienia mamy z układem scalonym, który umieszczony jest w odpowiednim gnieździe na płycie głównej. Zestaw Actina GameOn Micro G3 ma dwa miejsca na umieszczenie kości pamięci RAM, których wielkość waha się pomiędzy 2 a 16 gigabajtami.


Pamięć RAM
, Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

GramTV przedstawia:

Główną cechą tego rodzaju pamięci jest to, że w każdej chwili mamy dostęp do każdej komórki pamięci, co sprawia że RAM daje naszemu komputerowi miejsce na tymczasowe przetwarzanie danych. Ta tymczasowość polega także na tym, że informacje w pamięci RAM przechowywane są do momentu, w którym odłączymy zasilanie, czyli znikają po wyłączeniu komputera.

Każdy z programów, które uruchamiamy, zajmuje część pamięci RAM. Tym samym im jest jej więcej, tym więcej operacji możemy przeprowadzać naraz. Gry wideo przeprowadzają tych operacji mnóstwo, dlatego większość nowych gier wymaga przynajmniej 8 gigabajtów tej pamięci. Jeżeli jesteście zainteresowani, ile pamięci zżerają wam poszczególne programy, to można to sprawdzić w najnowszych systemach operacyjnych Windows, klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybierając opcję "Menadżer zadań".

Nośniki danych

Sporo miejsca w obudowie naszego komputera zajmują również dysk (lub dyski) twarde oraz napędy optyczne, które pozwalają na odczytywanie płyt CD lub DVD. Zestaw Actina GameOn Micro G3 wyposażono w dwa oddzielne dyski twarde - szybszy SSD i wolniejszy SATA - o których możecie poczytać w naszym wczorajszym artykule.


Nośniki danych
, Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

Z uwagi na małe gabaryty tego akurat zestawu postanowiono zrezygnować z instalacji napędu optycznego, co oznacza, że dane do komputera przesyłać można za pomocą internetu albo też pamięci przenośnych podłączanych do portu USB.

Dyski twarde w komputerach często umieszczane są w takim miejscu obudowy, by można było je łatwo wyjąć i zastąpić innymi, bo czynność ta, od strony mechanicznej, wymaga jedynie podpięcia dwóch wtyczek: tej od zasilacza i drugiej łączącej z płyty głównej. Obudowy komputerowe często też wyposażone są w "kieszeń" na dyski, czyniąc proces wyciągania zupełnie bezproblemowym.

Karty rozszerzeń

Karty rozszerzeń to układy elektroniczne, które stanowią dodatkowe komponenty komputera, często rozszerzając jego funkcjonalność. Znów do czynienia mamy z płytką z materiału izolacyjnego, na której zamontowano podzespoły elektroniczne. Każda płyta główna oferuje zazwyczaj kilka gniazd na podpięcie owych kart.


Karty rozszerzeń
, Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

Ich funkcjonalność może być różna, a najbardziej popularne są karty graficzne (o których więcej pisaliśmy wczoraj), które pozwalają na wyświetlanie obrazu i odpowiadają za akcelerację grafiki, co w sprzęcie przeznaczonym do grania jest oczywiście sprawą kluczową. Zestaw Actina GameOn Micro G3 wyposażono w GeForce GTX 760 2048MB.

Inne karty, w które możemy się wyposażyć, to karty dźwiękowe (płyta główna w naszym zestawie ma już swoją własną, zintegrowaną), karty wideo (pozwalające na zapis sygnału telewizyjnego lub innego sygnału wideo), karty sieciowe (pozwalające na przewodowe lub bezprzewodowe połączenie z internetem) czy też bardziej wymyślne pozwalające na podłączenie dodatkowych dysków twardych czy zapewniające dodatkowe porty USB.

Obudowa

Oczywiście nie bez znaczenia jest również sama obudowa, która wszystkie wymienione podzespoły trzyma razem. W dzisiejszych czasach nie jest to po prostu metalowe pudełko odpowiedzialne za przechowywanie elektroniki, ale rzecz istotna ze względu na design i funkcjonalność. To pierwsze jest sprawą gustu, to drugie rzeczą bardzo istotną.


Obudowa
, Tydzień z Actina GameON: Dzień czwarty - co tam siedzi w tej obudowie?

Wspominałem już o takich gadżetach jak kieszeń na dysk twardy, ale opcji ułatwiających obsługę jest więcej. Bardzo ważne jest na przykład przeniesienie portów USB na przód obudowy, co sprawi, że chcąc podłączyć kontroler do gry czy aparat fotograficzny, nie będziemy musieli nurkować pod biurko. Zestaw Actina GameOn Micro G3 wyposażono w dwa takie wejścia. Dodatkowo pojawia się też opcja podłączenia z przodu również słuchawek czy głośników, co również ułatwia obsługę.

Istotną rzeczą jest też na pewno sam układ obudowy w środku czy też ilość wentylatorów odprowadzających ciepło z wewnątrz. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzętu, który służył będzie do grania, bo jak wiadomo te programy sprawiają, że nasze podzespoły wykonują imponującą liczbę operacji, tym samym mocno się grzejąc.

W przypadku kupna gotowego zestawu nie musimy się martwić o to, czy nasza obudowa będzie pasowała do podzespołów, które chcemy zainstalować, a ilość zgodnych/niezgodnych rzeczy potrafi czasem zaskoczyć. Ciekawą informacją będzie natomiast na pewno ilość miejsc na dodatkowe karty rozszerzeń czy kolejne dyski twarde, gdyby w przyszłości zachciało nam się rozwinąć nasz sprzęt.

Wracając do samochodowego porównania z samego początku, to faktycznie wielu z nas nie będzie samemu naprawiać czy wymieniać kluczowych elementów. Mimo wszystko warto wiedzieć, gdzie wlać płyn do spryskiwaczy albo jak wygląda układ chłodzenia. Nie inaczej jest z komputerami.

*Tydzień z Actina GameOn jest wspólną akcja promocyjną Gram.pl i Actina

Komentarze
6
Crad999
Gramowicz
24/11/2014 14:29
Dnia 24.11.2014 o 10:20, SaLaZar napisał:

PC za 4400zł i w nim siedzi GTX 760? to jest żart tylko tyle można powiedzieć:kpina i żart z ludzi którzy się na tym nie znają. ja kupuje PC za 4600zł i mam w tym GTX 960 i Dysk SSD 256GB + i5 4690K i płyte Z97.

Bardzo ciekawe rzeczy piszesz. Nie dość, że kupujesz kartę graficzną, która na rynek jeszcze nie weszła to jeszcze tak bardzo udało ci się zejść z ceny. Tak jak już pisałem wcześniej, podzespoły modelu za 6 kafli od Actiny, oddzielnie kosztują trochę ponad 5,5 kafla, więc ja nie widzę tutaj żadnej kpiny. Ty kupujesz tańsze modele, gdyby w komputerach od Actiny one się znajdowały, do te również byłyby tańsze.

Usunięty
Usunięty
24/11/2014 10:45

Jedna spółka z grupy kapitałowej wspiera drugą spółkę :D Nic dziwnego w tym nie widzę i do tych artykułów należy podejść z przymrużeniem oka. Można przeczytać, ale nie warto się tym sugerować przy zakupie sprzętu. Jeśli już chcemy sobie sprawić stacjonarkę, to warto poczytać choćby poradnik na PurePC (trzeba jednak uważać, bo zdarza im się polecać coś, co nie schodzi w morele.net), a przede wszystkim zadać pytanie w odpowiednim temacie na tym forum :D

Usunięty
Usunięty
24/11/2014 10:20

PC za 4400zł i w nim siedzi GTX 760? to jest żart tylko tyle można powiedzieć:kpina i żart z ludzi którzy się na tym nie znają. ja kupuje PC za 4600zł i mam w tym GTX 960 i Dysk SSD 256GB + i5 4690K i płyte Z97.




Trwa Wczytywanie