Rok 2014 obfitował w wiele świetnych gier na platformy z Androidem i iOS. Które są jednak na tyle godne uwagi, by zapchać nimi pamięć naszych mobilnych sprzętów?
Rok 2014 obfitował w wiele świetnych gier na platformy z Androidem i iOS. Które są jednak na tyle godne uwagi, by zapchać nimi pamięć naszych mobilnych sprzętów?
Największą popularnością cieszyły się jednak nowe, duże tytuły. Ukłony należą się przede wszystkim Telltale Games, które nieprzerwanie wspiera przenośne sprzęty i pokazuje, że popularne marki mogą odnieść ogromny sukces również na mobilkach. Coraz częściej w stronę smartfonów i tabletów spoglądają również wielkie growe korporacje. Jako przykład można wspomnieć o firmie Blizzard, która zrezygnowała z projektu Titan, by zająć się między innymi karcianką Hearthstone.
Nie zabrakło również wielu niespodzianek, takich jak 80 Days czy Monument Valley. Choć to produkowane przez mało znane, niezależne studia gry, udało im się wzbić się na szczyt list najlepszych gier.
Rok 2014 był obfity w nowe projekty, projekty zaskakujące, warte uwagi i, przede wszystkim, naszych pieniędzy. My wybraliśmy te najlepsze z najlepszych, warte każdego wysupłanego z kieszeni grosza.
Pomyśleć, że między innymi dla tej gry Blizzard zrezygnował z projektu Titan... Czy Hearthstone było tego warte? Sądząc po wysokich ocenach recenzentów i opiniach graczy, jak najbardziej! Co ciekawe, do produkcji gry została oddelegowana jedynie 15-osobowa grupa wielbicieli karcianek, którzy chcieli zarazić swoją pasją fanów Warcrafta. Udało się. Po premierze Hearthstone gatunek przeżywa swoją drugą młodość, a gra doczekała się wielu klonów. Jeden z nich był tak podobny do oryginału, że Blizzard wkroczył na drogę sądową z jej twórcami, żądając 1,6 mln odszkodowania.
W kulturze masowej wikingów przedstawia się jako brutalnych najeźdźców. The Banner Saga ukazuje nam jednak skandynawskich wojowników jako ofiary napaści okrutnych potworów. Grupie bojowników udaje się uciec, lecz czeka ich mordercza walka o przetrwanie. Gra przeniesie nas do fikcyjnego świata inspirowanego mitologią nordycką. The Banner Saga to turowe RPG, wymuszające na graczu podejmowanie trudnych, kluczowych dla dalszej rozgrywki decyzji.
Gry logiczne w większości nie niosą ze sobą żadnego przesłania. Monument Valley przenosi jednak gracza w nieco senny świat, w którym bohaterką jest księżniczka Ida, poszukująca drogi ku wybaczeniu. My, jako dobry duch gry, pomagamy zagubionej dziewczynie w odnalezieniu właściwej ścieżki. W tym celu musimy rozwikłać wiele zagadek logicznych opierających się w całości na iluzjach wzrokowych. Kto potrafi oszukać swój umysł, wygrywa.
Jeśli jeszcze nie wyobrażaliście sobie, jak to jest umrzeć i trafić do piekła, Hellraid: The Escape jest świetną grą instruktażową. W grze wcielamy się w tajemniczego bohatera, który trafia do magicznego więzienia strzeżonego przez mało urodziwe i przyjazne kreatury. Spodziewacie się walki na miecze i różdżki? Nic z tych rzeczy. Hellraid: The Escape wymusi na Was ruszenie kopułą. Aby wydostać się z piekielnych czeluści, odkryć swoją tożsamość i uratować świat przed zagładą, musimy rozwiązać multum łamigłówek. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie.
Nie ma chyba w tym zestawieniu bardziej pokręconego i zaskakującego tytułu niż Symulator Kozy. Jak sama nazwa wskazuje, tytuł pozwoli nam na przejęcie kontroli nad parzystokopytnym zwierzęciem, które de facto nie ma równo pod kopułą. Wszystkożerna kreatura ma niezwykłą zdolność do siania zniszczenia. Wszystkie chwyty dozwolone! Gra ostatnio otrzymała darmowe rozszerzenie zmieniające ją w MMO. Niestety, dodatek dostępny jest jedynie dla użytkowników PC, choć niewykluczone, że kiedyś trafi również na mobilki.
Przyznajmy szczerze - w szkołach na lekcjach historii uczymy się statystyk, liczb, podziału sił. Tak wygląda dla nas I wojna światowa. Valiant Hearts: The Great War, prócz przedstawienia nam ogólnych faktów odnośnie jednego z największych konfliktów zbrojnych XX wieku, pokaże nam historie trzech członków rodziny rozdzielonej przez wojnę, pewnego Amerykanina szukającego prywatnej zemsty i psa, który w jakiś sposób łączy losy wszystkich bohaterów. Niech nie zmyli Was jednak komiksowa oprawa gry. Valiant Hearts dotyka poważnych problemów, które ludzie muszą przezwyciężyć w owianym wojną życiu.
Po sukcesie World of Tanks Blitz na komputerach osobistych, firma wargaming.net podjęła się zadania wypuszczenia gry na mobilki. Nie liczcie jednak na konwersję. Mamy tu bowiem do czynienia z całkowicie nową grą stworzoną na potrzeby ekranów dotykowych. W grze dostajemy możliwość rzucenia się w bój pomiędzy czołgami na polu bitwy. Im lepiej nam idzie, tym więcej pieniędzy trafia do naszego wirtualnego portfela. Waluta przydaje się następnie do zakupu lepszego sprzętu i ulepszeń.
Gry typu MOBA stały się niezwykle popularne przede wszystkim dzięki League of Legends. Vainglory może nie dorównuje gigantowi, jednak stanowi jej godny mobilny odpowiednik. Gra pozwoli nam na uczestnictwo w szeregach bitw pomiędzy trzyosobowymi zespołami złożonymi z bohaterów posiadających różne uzbrojenie i umiejętności. Popularności grze przyniosła przede wszystkim prezentacja iPhone'a 6, choć nie bez znaczenia był też osławiony zespół Super Evil Megacorp, w którego skład wchodzą między innymi byli członkowie takich firm jak Rockstar, Blizzard czy Riot Games. Profesjonalizm całej kadry przełożył się na jakość gry.
Botanicula to przygodówka przedstawiająca historię piątki niewielkich rozmiarów żyjątek. Mr. Lantern, Mr. Twig, Mr. Poppy Head, Mr. Feather oraz Mrs. Mushroom żyją sobie spokojnie wśród liści ogromnego drzewa. Problem pojawia się wtedy, kiedy chałupę nagle pożerają okrutne pasożyty. Stworkom pozostało tylko jedno - nie dopuścić do tego, aby uszkodzeniu uległo ostatnie nasionko. W tym celu wyruszają w poszukiwaniu miejsca, w którym możliwe będzie posadzenie nowego domu. Po drodze mali bohaterowie będą musieli pokonać wiele przeciwności.
Ironhide Game znów stanęło na wysokości zadania i stworzyło kolejną wysokich lotów grę z serii Kingdom Rush. Tytuł niespecjalnie będzie się różnić od swoich poprzedników. W wielkim skrócie mamy tu do czynienia z budowaniem wież w celu obrony naszych lokacji. W Kingdom Rush Origins twórcy gry postanowili trochę więcej uwagi poświęcić głównemu bohaterowi. Gracz będzie mógł zatem korzystać ze specjalnej umiejętności dostępnej w grze postaci, jak również ruszać z nią w bój na dowolne miejsce na planszy.
80 Days to gra oparta na słynnej powieści Juliusza Verne'a „W 80 dni dookoła świata”. Podobnie jak w książce mamy tu do czynienia z Fileasem Foggiem, który zakłada się ze znajomymi, że będzie w stanie okrążyć kulę ziemską w 80 dni. Towarzyszy mu wierny służący, Passepartout. W grze liczy się przede wszystkim głos użytkownika. To gracz podejmuje tu decyzję, w którą stronę pojedzie, jaki środek transportu wybierze i na co dokładnie przeznaczy oszczędności. Cel jest oczywisty – w 80 dni okrążyć cały świat, dbając przy tym o nasze fundusze i zdrowie bohaterów.
Framed to intrygująca gra logiczna, w której gracz pomaga uciec przed policją wrobionemu bohaterowi. W tym celu użytkownik układa kolejno poszczególne elementy interaktywnego komiksu. Całość utrzymana jest w klimacie noir. Twórcy Framed przyznają, że większość pomysłów zaczerpnęli z filmów autorstwa mistrza horrorów, Alfreda Hitchcocka. Produkcją gry zajęło się mało znane australijskie studio Loveshack Entertainment.
Telltale Games miało bardzo pracowity rok. W grudniu studio wydało pierwsze dwa odcinki całkowicie nowych tytułów - Tales from the Borderlands oraz Game of Thrones. W 2014 mogliśmy się rozkoszować również drugim sezonem The Walking Dead oraz The Wolf Among Us. Wszystkie gry stanowią podzielone na odcinki przygodówki. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i opowiada zupełnie inną historię.
The Walking Dead: Season 2 skupia się na dalszych losach małej Clementine i jej znajomych w trudnych czasach, gdy na ziemi panuje wirus zamieniający ludzi w bezmózgie zombie. Gra oparta jest na licencji serialu o tym samym tytule produkcji HBO.
Więcej o The Walking Dead: Season 2
The Wolf Among Us opowiada o mrocznej historii postaci z bajek, które uciekają przed złowrogim Adwersarzem i jego armią. Schronienie znajdują w świecie ludzi, gdzie ukrywają swoją prawdziwą, baśniową naturę. Podczas rozgrywki spotkamy takie postacie, jak Zły Wilk, Królewna Śnieżka, czy Ichabod Crane. Gra oparta jest na komiksie Fables.
Podobnie jak The Walking Dead: Season 2, Game of Thrones oparte jest na licencji popularnej produkcji HBO. Akcja gry ma miejsce pomiędzy trzecim a piątym sezonem serialu. Fabuła opowiedziana jest z perspektywy pięciu związanych z rodziną Forresterów osób, zarówno członków rodu, jak i nadwornej służby. Dodatkowego wigoru grze dostarczają głosy aktorów odgrywających serialowe role popularnych bohaterów, między innymi Tyriela Lannistera czy Ramsay'a Snowa.
Fabuła Tales from the Borderlands przedstawiona jest z perspektywy dwóch osób – zawodowej oszustki, Fiony, oraz pracownika wielkiej korporacji, Rhysa. W krótkim czasie okazuje się, że obydwie historie, choć dotyczące tego samego tematu, są bardzo rozbieżne. Telltale Games postarało się również o dobry humor towarzyszący wszystkim produkcjom związanym z uniwersum gry Borderlands.