Najlepsze gry w cel-shadingu – 10 tytułów, które zachwycają komiksowym stylem graficznym

Mateusz Mucharzewski
2024/12/14 11:00
5
0

Oto 10 najlepszych gier w stylistyce cel-shading. Sprawdź tytuły, które w najlepszy sposób wykorzystały tę formę graficzną.

Najlepsze cel-shadingowe współczesne gry

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Teraz wyjątkowo gra z otwartym światem (nie pierwsza, pamiętamy o Borderlands). Seria The Legends of Zelda od lat kojarzy się z cel-shadingiem. Breath of the Wild wnosi go jednak na jeszcze wyższy poziom. Duże znaczenie ma tutaj otwarty świat, który daje nowe możliwości. Problemem gry są niekiedy puste lokacje, ale decyzja o takiej a nie innej stylistyce sprawia jednak, że odczuwa się to zupełnie inaczej i nie jest to aż tak dużym problemem. W efekcie niezbyt wydajny technologicznie Switch mógł uciągnąć nieźle wyglądającą grę i to w dużym, otwartym świecie. To, że ta część Zeldy wygląda jeszcze niezwykle unikatowo to dodatkowy, bardzo ważny plus.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Najlepsze gry w cel-shadingu – 10 tytułów, które zachwycają komiksowym stylem graficznym

Gravity Rush

Boję się tej diagnozy, ale rzucę ją przed siebie - gry z grafiką cel-shadingową często kiepsko się sprzedają. Dotyczy to większości tytułów w tym zestawieniu. Nie sugeruję, że taka oprawa wizualna jest tego głównym powodem, ale być może nie pomaga. Tak samo jest w przypadku niezwykłego Gravity Rush. Tym razem mamy wiele otwartych przestrzeni i ciągłego ruchu kamery pozwalającego obserwować rzeczywistość z różnych perspektyw. Dodatkowo produkcja Sony ma bardzo intensywną paletę barw, co sprawia że na obrazku jest niezwykle unikatowa. Warto zagrać, zwłaszcza jak ktoś szuka czegoś bardziej nietypowego.

Gravity Rush, Najlepsze gry w cel-shadingu – 10 tytułów, które zachwycają komiksowym stylem graficznym

Okami

Kończymy kolejnym cel-shadingowym klasykiem. Okami to produkcja, która w czasach PS2 zachwyciła niewielką grupę osób, która zdecydowała się na zakup (kolejny sprzedażowy niewypał, co nie?). Jednym z powodów była właśnie oprawa wizualna. Twórcy zdecydowali się na bardzo intensywną kolorystykę oraz wyjątkowo grubą kreskę, dzięki czemu Okami charakteryzuje się oprawą wizualną stylizowaną na obraz w japońskiej stylistyce simu-e (malarstwo tuszem). W ruchu wygląda to wspaniale i pokazuje jak wybitne rzeczy można osiągnąć z cel-shadingiem. Ponownie jednak ciężko mówić o sukcesie sprzedażowym. Pytanie więc czy wielu twórców nie uważa, że taki art style, mimo że bardzo ładny, bardziej przeszkadza niż pomaga w osiągnięciu satysfakcjonujących wyników sprzedaży.

Okami, Najlepsze gry w cel-shadingu – 10 tytułów, które zachwycają komiksowym stylem graficznym

Sprawdź też nasze pozostałe rankingi:

- 10 najlepszych gier The Game Awards
- 10 najlepszych piosenek w grach
- 10 najlepszych postapokaliptycznych gier
- 10 klasycznych polskich gier, które powinny wrócić
- 10 najlepszych kampanii w historii Call of Duty

- wszystkie

GramTV przedstawia:

Strona 3/3
Komentarze
5
beetleman1234
Gramowicz
16/12/2024 08:42

Nie wymienić Viewtiful Joe to grzech...

Hagan
Gramowicz
16/12/2024 06:02

Moim zdaniem najlepszą grą w technologii cel-shading było The Long Dark. Jedyny prawdziwy survival w scenerii zimowej, z otwartym światem i różnorodnymi terenami do eksploracji, lasy, góry, wioski, fabryki, a nawet statki porzucone na brzegu. Jedyne co mi przeszkadza to chodzenie wszędzie na piechotę, przydałyby się choćby konie, no i niesprawiedliwe mechaniki w grze, jak to że amunicja się kończy, broń zużywa, ale wilki i niedźwiedzie wciąż respawnują. Na szczęście moderzy rozwiązali ten problem :)

Sosna88
Gramowicz
14/12/2024 20:31

Wszystkie gry ciepło wspominam. 




Trwa Wczytywanie