7. Starcraft
Jedno z dwóch wielkich uniwersów Blizzarda, które zobaczymy w tym rankingu. Starcraft na uwagę zasługuje wizją wielkiego konfliktu zbrojnego w scenerii science fiction. Całość opiera się na trzech głównych rasach i ich liderach. Wszyscy mają do tego własne budynki, jednostki czy technologie. Nie brakuje też bardzo rozbudowanej podstawy historycznej, która opisuje ten pełen niespodzianek świat. Na docenienie zasługuje też fakt, że wszystko to udało się zrobić w strategii, a więc gatunku który nigdy nie słynął z rozbudowanych fabuł. Starcraft dzięki swojej tematyce jest też bardzo plastyczny i da się go dobrze rozwijać w różnego typu grach, ale też w filmach czy serialach. Aż dziwne, że do tej pory żadna wytwórnia nie zrobiła z dzieła Blizzarda wielkiego blockbustera. Potencjał jest tam ogromny.

6. Gears of War
Myślę, że to kolejna pozycja, co do której będę musiał się mocno spowiadać. Uniwersum Gears of War z pozoru jest dosyć proste. Planetę Sera atakują wychodzące z ziemi Szarańcza. Co w tym niezwykłego? Otóż od drugiej części Epic Games bardzo mocno pracował nad rozwojem uniwersum. Ich gry były dzięki temu bogate fabularnie, a całość dopełniły książki. Dzięki temu Gears of War to wbrew pozorom bardzo ludzka historia, pełna osobistych opowieści i niemałej głębi. Wiem, że dla wielu to nadal strzelanie się kolesi w wielkich zbrojach, ale po głębszym poznaniu można odnaleźć w tym bardzo bogaty, pełen szczegółów i pasjonujących historii o ludziach świat na planecie pogrążonej w wojnie. Polecam w szczególności książkę Gears of War Pola Aspho, która opowiada o dzieciństwie i wychowaniu głównych bohaterów - Marcusa i Doma. Znając ich przeszłość zupełnie inaczej patrzy się na ich wszystkie zachowania w trakcie gry. Wiem, że nadal 6. miejsce będzie kontrowersyjne, ale w głębi serca czuję, że to dobra pozycja.

5. Warcraft
Wracamy do Blizzarda i moim zdaniem jego największej marki jaką jest Warcraft. W obszarze fantasy konkurencja jest ogromna, a więc wybicie się wymaga sporych umiejętności. Tym razem o sukcesie zadecydowała gigantyczna historia, której poznanie (tj. przeczytanie streszczenia) wymaga wyjątkowo dużo czasu. Znany deweloper na przestrzeni wielu gier oraz przede wszystkim MMO World of Warcraft wykreował ogromną liczbę wydarzeń, ras, zależności i miejsc w Azeroth. Wszystko to robi ogromne wrażenie i pod kątem skali szczegółów Warcraft to być może największe growe uniwersum. Na pierwszy rzut oka to dosyć klasyczne fantasy, z typowymi dla gatunku rasami, ale pod maską jest tam szalenie szczegółowa i rozbudowana historia. Szkoda, że filmowa adaptacja nie potrafiła tego wykorzystać.

4. Fallout
W tym rankingu musiało się znaleźć jakieś postapokaliptyczne uniwersum. Jeśli już jesteśmy w tym temacie, bez wątpienia musimy wspomnieć o marce Fallout. Tutaj na uwagę zasługuje bardzo dużo charakterystycznych, wręcz ikonicznych elementów. Mało które uniwersum ma tak unikatowe rzeczy jak Pip-boy, system schronów czy nawet słynne stroje jakie tam noszono. To moim zdaniem sprawia, że należący do Bethesdy świat jest tak popularny i wysoko postawiony w rankingu najlepszych growych uniwersów. Tutaj nie ma ogromnej liczby ras, zależności między nimi czy światów. To raczej na pewnych poziomach dosyć skromna, ale pełna kreatywnych pomysłów wizja Stanów Zjednoczonych po wybuchu licznych bomb atomowych. To sprawia, że Fallouta ciężko do czegokolwiek porównać. Mam nadzieję, że zbliżający się wielkimi krokami serial Amazona sprawi, że uniwersum znacząco zwiększy swoją rozpoznawalność.
