Granie pod kontrolą

Iwanatsu
2006/12/31 16:07

Do funkcji kontroli rodzicielskiej w praktycznie wszystkich odtwarzaczach DVD zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Ale wprowadzenie jej także do gier (a dokładnie konsol) jest rozwiązaniem nowym, lecz pewnością zasługującym na uznanie.

Granie pod kontrolą

System oznaczeń kategorii wiekowych ESRB na pudełkach to jedno, a przestrzeganie go to już inna sprawa. Ale nawet sumienni, odpowiedzialni rodzice, korzystający z tego typu systemu podczas kupowania prezentu dla swej pociechy, nie zawsze sa w stanie uniknąć niebezpieczeństwa. Bo co dorośli mogą zrobić w sytuacji, gdy dziecko chociażby pożyczy grę bez ich wiedzy, a z samym graniem odpowiednio się ukrywa, np. czekając aż rodzice pójdą do pracy? W takich chwilach, z pewnością pomocne mogą okazać się zabezpieczenia dostępne we wszystkich nowych konsolach (przynajmniej tych stacjonarnych).

Jedyne co trzeba zrobić, to zainteresować się tą opcją i ustawić odpowiednio wysoki poziom zabezpieczenia. No i oczywiście nie zapomnieć o ustawieniu hasła blokującego te ustawienia. W konsolach Sony (PS3 i PSP) zastosowano system liczbowy, gdzie 1 to tryb najczulszy (najbardziej restrykcyjny), a coraz większe liczby oznaczają stopniowe łagodzenie ograniczeń. Z kolei w konsolach Microsoftu i Nintendo (X360 i Wii) zastosowano system ESRB we własnej (elektronicznej) osobie. W ten sposób możemy zabezpieczyć dziecko nie tylko przed nieodpowiednimi dla niego grami i filmami, ale nawet stronami internetowymi. Wystarczy tylko chcieć i o to zadbać.

Miejmy nadzieję, że wprowadzenie kontroli rodzicielskiej także do gier, chociaż w jakimś stopniu zwiększy poczucie odpowiedzialności rodziców za to, w co grają ich dzieci i zdejmie z gier etykietkę wroga publicznego numer jeden. W końcu filmy przecież nie są już aż tak piętnowane, więc może ta nadzieja nie jest jednak płonna...

GramTV przedstawia:

Komentarze
91
MisioKGB
Gramowicz
26/05/2008 19:36

[B]Powinni[/B]

Usunięty
Usunięty
08/02/2007 10:53

Rodzice powinni kupować gry dla dzieci z odpowiednimi oznaczeniami, a nie tylko takie jakie chcą dzieci.

Usunięty
Usunięty
04/01/2007 21:18

Najlepiej by było, gdyby rodzice sami mogli zadecydować w co dziecko gra, ale niestety nie zawsze mają na to wpływ. Przecież rzadko się zdarza, żeby któryś z rodziców był cały czas w domu. Swoją drogą nie wszyscy rodzice interesują sie co się na ekranie komputera pojawia. Nie wiedzą w jakie gry gra ich dziecko. Czasami tez rodzic może uznać za niestosowne by 16 chłopak grał w gry takie jak Diablo, Dungeon Siege, TES... Pomysł niezły, ale znowu niedopracowany!




Trwa Wczytywanie