O (nie)możliwości podkręcania Core i7 słów kilka

Adam "Harpen" Berlik
2008/10/08 13:15

Okazuje się, że jeszcze przed premierą możemy zapoznać się z ograniczeniami układów Intela z serii Core i7. Przy ich overclockingu będziemy musieli uważać, by nie przekroczyć 1,65V napięcia pamięci RAM.

Najnowsze procesory Intela, czyli seria Core i7 mają być podatne na overclocking - nie jest to co prawda oficjalne stanowisko ich producenta, lecz opublikowane dotychczas informacje pozwalają przypuszczać, że będziemy mogli je podkręcać. Jednak dziś okazało się, że fani uzyskiwania szybszych częstotliwości mogą poczuć się rozczarowani. O (nie)możliwości podkręcania Core i7 słów kilka

Wszystkiemu winna jest pamięć operacyjna, której zbyt wysokie napięcie spowoduje zniszczenie procesora. Pierwszą firmą, która otrzymała taką wiadomość od Intela, jest Asus. Na jednej z płyt głównych tego producenta (model P6T, chipset X58) znajdziemy stosowne wyjaśnienie. Według niego, dopuszczalne napięcie pamięci RAM wynosi 1,65V. Zatem, jak nietrudno zauważyć, w tym przypadku nie tylko od procesora zależy jego overclocking, lecz także od innego układu znajdującego się na płycie głównej.

Najgorsze jest jednak co innego. Aktualnie dostępne pamięci RAM typu DDR3 potrzebują napięcia 1,9V (OCZ Reaper), natomiast Dominatory Corsaira wymagają nawet 2,1V.

GramTV przedstawia:

Komentarze
30
Usunięty
Usunięty
09/10/2008 18:43

Mam nadzieję, że AMD wykorzysta okazję i znowu zrobi procesory, które bedą dyktowały warunki. Dominacja Intela mnie już nudzi, tym bardziej, że od zawsze byłem za zielonymi. No i ciekawe jest to 1.65V. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób uzyskali takie napięcie ;]

Usunięty
Usunięty
09/10/2008 18:12

Patrząc na to co Intel odwala to mogę się nie zdiwic jak i DDR1 będzie obsługiwany xDSerio to nie wiadomo ale chyba tylko ddr3 będzie obsługiwany tylko skąd te 1,65v? Chyba z kosmosu:)

Usunięty
Usunięty
09/10/2008 15:06

> W i7 będzie zintegrowany w procesorze kontroler pamięci który działa na takim samym napięciu jak ram -> analogiczna sytuacja jak w Athlonach od S754 w górę (ale one wytrzymywaly chyba do ok 2,6V czy coś w tym stylu)chyba wiecej (jesli na 100% napiecie pamieci bylo takie samo jak napiecie kontrolera w procku to moj a64 x2 wytrzymal 2.9V na ramie i 1.5V na rdzeniu :P )tak czy tak intel pokazal droge rozwoju producentom ramu :)jeszcze pytanko i7 nie beda dzialaly z ddr2?




Trwa Wczytywanie