48 rdzeni Intela

Czterordzeniowe procesory stały się już chlebem powszednim, na rynku zaczęły też pojawiać się jednostki wyposażone w większą ich liczbę. A co powiecie na procesor z 48 rdzeniami?

Pod koniec drugiego kwartału do wybranych instytucji i ośrodków akademickich firma Intel ma dostarczyć komputery wyposażone w eksperymentalne, 48-rdzeniowe procesory.

Informacja ta pochodzi z bardzo wiarygodnego źródła - są to słowa Seana Koehla, jednego z pracowników Intel Labs, wypowiedziane podczas mającej miejsce w środę w Nowym Jorku konferencji. Nowy procesor jest ewidentnie przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, jednak - jak stwierdził jeden z inżynierów Intel Labs, Christopher Anderson - można go potraktować, jako swoistą zapowiedź nowego trendu w budowie procesorów.

48 rdzeni Intela

Dotychczas wysoką efektywność pracy starano się osiągnąć poprzez zwiększanie szybkości taktowania. Tym razem odpowiedzią ma być architektura, która pozwala na komunikowanie się poszczególnych rdzeni, co w efekcie mimo niezbyt wysokiego taktowania każdego z nich (1,66 GHz do 1,83 GHz) pozwala osiągać dużo lepsze wyniki. Dodatkowo przełoży się to na naprawdę niewielkie zużycie energii - już istniejące prototypy zadowalają się ponoć poborem mocy między 25 W a 125 W.

GramTV przedstawia:

Od pierwszych prototypów do produkcji droga oczywiście daleka, ale kto wie, może już za kilka lat oszczędne i wydajne procesory o kilkudziesięciu rdzeniach staną się czymś tak powszechnym, jak dziś czterordzeniowce?

Komentarze
26
Usunięty
Usunięty
08/04/2010 20:20
Dnia 08.04.2010 o 19:14, RazorBMW napisał:

Nie porównuj architektury PC do PS3...

Nie porównuje, po prostu uważam za śmieszne chwalenie się tymi wszystkimi rdzeniami.Raz dlatego, ponieważ normalni użytkownicy nic na tym nie skorzystają.Dwa dlatego, ponieważ nawet 100 czy 1000 rdzeniowy potwór będzie tylko krzemowym złomem, jeśli nie będzie oprogramowania, które będzie w stanie to wykorzystać.Ale tym to się akurat nikt nie chwali... Ważniejsze są cyferki...

Dnia 08.04.2010 o 19:14, RazorBMW napisał:

Przecież wielordzeniowe[czyt więcej niż przeciętna liczba rdzeni w domowym PC] procesory były tylko do zastosowań serwerowych, i tylko tam się sprawdzą, bo gdzie znajdziesz odpowiednie mobo dla przeciętnego usera do obsługi takich CPU? Czyli mówisz, że te procesory są nie potrzebne serwerom?! LOL?

Te procesory są w pierwszej kolejności potrzebne producentowi, żeby miał czym zająć fabryki i na czym zarobić kasę.Czy są one faktycznie potrzebne rynkowi profesjonalnemu... Czas pokaże.Na razie wygląda na to, że potrafił się on obyć bez nich.

Dnia 08.04.2010 o 19:14, RazorBMW napisał:

Takie procki sprzedadzą się, nie martw się, w końcu serwery są pod znacznie większym obciążeniem niż przeciętny PC.

Ależ ja się nie martwię. To Intel będzie musiał przekonać firmy, że potrzebują platformy wykorzystujące to rozwiązanie. Swoją drogą ciekawe jaki to to będzie miało pobór prądu, coś mi mówi, że pojedynczy 1000 watowy zasilacz nie udźwignie czegoś podobnego :D

Master_Morti
Gramowicz
08/04/2010 20:08

Do gier to się nie przyda...

Usunięty
Usunięty
08/04/2010 19:54

Politechnika Łódzka ma jednostkę z 94 procesorami :P




Trwa Wczytywanie