AMD zmienia zdanie! Zen 3 wsparte na B450 i X470!

Paweł Rudy
2020/05/19 16:02
0
0

Nachodząca architektura AMD Zen 3 wzbudziła sporo emocji podczas prezentacji chipsetu B550, bo miała nie działać z płytami głównymi z dopiskami B450 i X470.

Socket AM4 w marketingowych przekazach od samego początku przedstawiano jako długowieczny. Podczas targów CES 2017 pojawiła się wiążąca po dziś dzień informacja, że będzie wspierany do 2020 roku.AMD zmienia zdanie! Zen 3 wsparte na B450 i X470!

Jeden ze slajdów podczas prezentacji nowego chipsetu B550 zaburzył jednak tę sielankę, bo ujawnił plany zaprzestania wsparcia płyt głównych z dopiskiem B450 i X470 dla architektury Zen 3, czyli desktopowych Ryzenów 4000, które osadzone będą właśnie na podstawce AM4.

Dzisiaj AMD wycofało się z tego ruchu, serwując oficjalną notkę do dziennikarzy za pośrednictwem kanału użytkownika der8auer i nie tylko, który jako jeden z licznych głośno krytykował powyższą decyzję.

GramTV przedstawia:

Z oświadczenia wynika, że aktualizacja BIOS na płytach głównych z chipsetami B450 i X470 pod Zen 3 będzie wiązała się z ucięciem wsparcia dla starszych generacji procesorów. Jest to podyktowane paroma czynnikami architektonicznymi, o których więcej możecie dowiedzieć się z materiału na kanale Gamers Nexus.

Nie będzie też możliwe wgranie starszego BIOSu z Zen 3 na płycie głównej, co jest dość logicznym ograniczeniem. W końcu żaden posiadacz nowszego procesora nie będzie chciał nagle wracać do starszego.

W dobrej sytuacji pozostaje tutaj MSI ze swoim systemem BIOS Flashback+, który pozwala na aktualizację oprogramowania układowego bez procesora w płycie głównej z poziomu odpowiednio sformatowanego pendrive (FAT32), wsuniętego w specjalnie oznaczony port.

Zen 3 ma być ostatnią architekturą wspieraną przez chipsety X470 i B450. Ryzen 5000 będzie już wymagał nowszych płyt głównych, co jest ruchem logicznym.

Co zmusiło AMD to zmiany stanowiska?

Do zmiany stanowiska AMD zostało zmuszone przez reakcję społeczności, która była szeroka i raptowna. Premiera chipsetu B550 i towarzyszących mu procesorów AMD Ryzen 3 3100 i 3300X została kompletnie przyćmiona zaprezentowanym powyżej slajdem.
Dlaczego uważam, że to potencjalnie sensowny ruch? Bo wycięcie części procesorów z BIOS potrafi tworzyć nie lada problemy po stronie użytkownika. Nie każdy potrafi sobie poradzić z aktualizacją oprogramowania układowego. Już teraz doszło do tego, że niektóre procesory ze zintegrowanymi kartami graficznymi od AMD nie są obsługiwane przez płyty z chipsetem X570, pomimo że teoretycznie powinny.
To może być źródłem fali zwrotów i powodem, dla którego przypływ nowych klientów do AMD spowolni. W końcu entuzjastów jest zawsze mniej od zwykłych konsumentów, a to na tych czeka parę nowych pułapek przy zakupie. Dlatego też uważam, że był to jednak potencjalnie sensowny ruch, pomimo faktu, że początkowo mój wewnętrzny entuzjasta również był tym wszystkim oburzony.
Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!