Sony i Shift Up pozwane przez amerykańską firmę Stellarblade
Jak przekazał wspomniany powyżej serwis IGN, na początku września bieżącego roku w sądzie w Luizjanie złożono pozew przeciwko Shitf Up, Sony oraz niesprecyzowanej firmie ubezpieczeniowej. Dokumenty wystosowała amerykańska firma Stellarblade zajmująca się produkcją filmów dokumentalnych oraz reklam. Według jej właściciela, Griffitha Chambers Mehaffeya, nazwa gry, Stellar Blade, naruszyła zastrzeżony znak towarowy, a także wpłynęła w negatywny sposób na działalność przedsiębiorstwa.
GramTV przedstawia:
Według Mehaffeya firma z Luizjany istnieje od 2010 roku, natomiast witryna stellarblade.com – od 2006 roku. Jak zauważył właściciel, w 2019 roku Shift Up ogłosiło swoją grę pod tytułem Project Eve, jednak następnie został on zmieniony na Stellar Blade, a nazwa została zarejestrowana jako znak towarowy w styczniu 2023 roku. Mehaffey dokonał natomiast rejestracji w czerwcu 2023 roku, a miesiąc później wysyłał już do Shift Up wezwania do zaprzestania korzystania z nazwy.
Pan Mehaffey zarejestrował domenę stellarblade.com w 2006 roku i używa nazwy STELLARBLADE w swojej działalności od prawie 15 lat. Biorąc pod uwagę to długotrwałe i publiczne użycie, trudno sobie wyobrazić, że Shift Up i Sony nie wiedziały o ustalonych prawach pana Mehaffeya przed przyjęciem identycznego znaku. Wierzymy w uczciwą konkurencję, ale kiedy większe firmy lekceważą ustalone prawa mniejszych firm, naszym obowiązkiem jest stanąć w obronie naszej marki. Znacznie większe zasoby pozwanych skutecznie zmonopolizowały wyniki wyszukiwania online dla STELLARBLADE, spychając długoletnią działalność pana Mehaffeya w cyfrowe zapomnienie i zagrażając źródłom utrzymania, które budował przez ponad dekadę. – głosi oświadczenie wystosowane przez prawnika Mehaffeya dla serwisu IGN.
Jak twierdzi właściciel Stellarblade, klientom jest teraz trudno odnaleźć jego firmę w sieci, ponieważ odnajdują jedynie treści związane z grą wideo. Dodatkowo Mehaffey uważa, że logo firmy oraz gry są „myląco podobne”, powołując się na wykorzystaną kolorystykę oraz stylizowane “S”. Przedsiębiorca domaga się zaprzestania używania nazwy Stellar Blade, a także przekazania wszystkich materiałów związanych z nazwą, by mógł je zniszczyć. Żąda również zapłaty odszkodowania i pokrycia kosztów sądowych.