Vive la France!
Pisząc o średniowieczu nie sposób pominąć serca ówczesnej Europy – pięknej Francji, która ze swoim dumnym rycerstwem, strzelistymi katedrami i dworska miłością ucieleśniała wiele idei tej epoki.
Pisząc o średniowieczu nie sposób pominąć serca ówczesnej Europy – pięknej Francji, która ze swoim dumnym rycerstwem, strzelistymi katedrami i dworska miłością ucieleśniała wiele idei tej epoki.
Fanatyzm krzyżowców, smród i brud przeludnionego Paryża i bunty pospólstwa były jednak drugą stroną tej samej monety.
Od strony realiów gry zalety Francji przeważają nad jej wadami. Królestwo to posiada zdecydowanie najlepszą kawalerię w grze złożoną z rycerzy feudalnych, arystokracji, żandarmów i konnych łuczników. Szeregi słabej początkowo piechoty z czasem zasilą doborowi pikinierzy, barwni awanturnicy, fanatyczni flagellanci oraz najemni Szkoci, Flamandczycy i Szwajcarzy.
Trudne królów Francji początki
Jeśli król Francji zaatakuje szybko, ma możliwość pozbycia się groźnego konkurenta zanim ten urośnie w siłę w samej Francji. Fortyfikacje Caen nie są jednak potężne i szybkim szturmem można wziąć miasto. Od tej pory Anglicy będą musieli zadowolić się swoimi posiadłościami w Brytanii, którą dzielą z buntownikami oraz Szkotami. Ci ostatni są naszym naturalnym sojusznikiem w walce z okrutnymi Anglikami. Niegłupim posunięciem jest zbudowanie statku w Tuluzie lub innym porcie i wysłanie na jego pokładzie zaufanego emisariusza, który rozmówi się z królem Szkotów.
Pozostałe prowincje francuskie trzeba także szybko zająć, zanim uprzedzą nas Niemcy lub mieszkańcy bogatych miast Italii. O to także poprosi Rada Szlachty doradzająca królowi.
Przedmurze chrześcijaństwa
Odrodzenie państwa Karola Wielkiego
Do mnie, synowie Francji!
Francja jest jednym z krajów, który może poszczycić się olbrzymią ilością jednostek własnych i zaciężnych. Co ważne, w późniejszym okresie armia Francji jest bardzo wyważona i wszechstronna. Królestwo posiada bowiem doskonałą kawalerię, świetnych strzelców typu angielskiego, różne formacje pikinierów oraz artylerię złożoną z bombard, wielkich bombard, serpentyn i kolubryn.
Trzon średniowiecznej armii. Francja może wystawiać do boju rycerzy feudalnych, rycerzy z zbrojach (wcześniejsza wersja jednostki nie posiadająca jeszcze hełmów garnczkowych), lekką jazdę Zbrojnych, Kawalerów, oraz wspierające jednostki zakonne – Templariuszy i Joannitów.
FanatycyCi Flagellanci to prosty lud uniesiony religijnym zapałem. Często są wśród nich ludzie którzy stracili wszystko w wyniku wojen, gwałtów lub zaraz i teraz poświęcili swe życie Bogu walcząc w Jego sprawie.
Gwardia szkocka
Wróg mego wroga jest moim przyjacielem. Sojusz między dwoma nieprzyjaciółmi Anglii zaowocował między innymi pojawieniem się francuskiego rycerstwa w Szkocji, oraz tych gwardzistów na służbie królów Francji. Gwardia szkocka to łucznicy, lecz także bardzo wytrzymali żołnierze posiadający doskonałe zbroje płytowe. To także jedna z najładniej wyglądających jednostek w grze.
Piechota plebejska
Ciemni ludzie z gminu? Co z tego. Jeśli zostaną dobrze wyszkoleni mogą stanowić bardzo skuteczną jednostkę w walce przeciwko konnicy. Rolnicze narzędzia, często przekute i osadzone na długich drzewcach mogą być równie straszna jak prawdziwe halabardy i glewie.
Obok słynnych Szwajcarów, Flandryjczycy to jedni z najlepszych żołnierzy Europy. Dodatkowo dostępni już we wczesnym okresie. A Francja może do bitwy wystawić i jednych i drugich.
Francuscy konni łucznicy
Bardzo niesportowa jednostka. Starcia z Anglią czegoś tych Francuzów nauczyły. Ich odpowiedzią na angielskich łuczników zostali konni strzelcy, również wyposażeni w łuki typu walijskiego. Taki oddział posiada dużą mobilność, pancerze kolcze oraz zdolność przebijania grubych zbrój. Zgroza!
Arystokracja
Chorągiew rycerska złożona z przedstawicieli najznamienitszych rodów Francji. Kwiat rycerstwa dosiadający najprzedniejszych koni i posiadający arcydobre zbroje. Tylko te „arcywielkie” koszty....
Kolejna jednostka ciężkiej jazdy. Choć wywodzi się z drobnej szlachty ma nad tradycyjną jazdą rycerską pewną przewagę – jest zdyscyplinowana. Ponadto oddział posiada dobre pancerze i tradycyjne zalety ciężkiej kawalerii – szybkość, szarżę, wytrzymałość.
ArkebuzerzyWraz z rozwojem miast i odkryciem prochu Francja może wystawiać do boju wyspecjalizowane jednostki posługujące się bronią palną. Obok artylerii są to ci właśnie, strojni w barwne dublety, arkebuzerzy. Ich wadą jest brak pancerzy, przez co jednostka ta jest wrażliwa na pociski.
Podziękowania Niektóre z informacji i wskazań zawartych w tekście zaczerpnięto z rozbudowanego poradnika do gry Medieval II: Total War autorstwa Jacka Komudy, dołączonego do gry.