Accelerated Processing Unit - technologia, która dzięki firmie AMD weszła w życie w 2011 roku rozwija się i nabiera tempa. Teraz w świetle reflektorów jest Kaveri i to właśnie jemu poświęcony jest niniejszy artykuł.
Accelerated Processing Unit - technologia, która dzięki firmie AMD weszła w życie w 2011 roku rozwija się i nabiera tempa. Teraz w świetle reflektorów jest Kaveri i to właśnie jemu poświęcony jest niniejszy artykuł.
Kaveri, czyli APU, to już nie procesor ze zintegrowaną kartą graficzną, ale technologia, w której procesor graficzny (GPU) odgrywa taką samą rolę obliczeniową, jak część CPU. Ten zaawansowany procesor występuje obecnie w trzech modelach: AMD A10-7850K, AMD A10-7700K i AMD A8-7600. Dysponuje zupełnie nową architekturą i szeregiem niespotykanych do tej pory funkcji użytkowych. Jego mocy obliczeniowej nie można równać z niczym, co dotąd było dostępne na rynku w rozumieniu tradycyjnego CPU. Co ważne dla zwykłego użytkownika komputera, także dla gracza - zwłaszcza tego, który na realizowanie swojej pasji poświęca znacznie mniej czasu niż najbardziej zagorzali miłośnicy wirtualnej rozrywki, który niechętnie inwestuje spore sumy w nowości zapewniające doznania audiowizualne najwyższej jakości - Kaveri jest przystępne cenowo i potrafi zaspokoić potrzeby nie tylko dziś, ale także w dłuższej perspektywie.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Kaveri to Układ Przyspieszonego Przetwarzania (APU), co można opisać jako połączenie najlepszych cech wydajności przetwarzania liniowego głównego procesora i wydajność przetwarzania równoległego karty graficznej. Połączenie to ma na celu zapewnienie użytkownikom jak największej wydajności sprzętu. Co to oznacza w praktyce? Lepszą jakość obrazu w grach, większą interaktywność z materiałami wideo oraz intuicyjną interakcję między ludźmi. Kluczowe znaczenie dla działania APU ma karta graficzna, której liczba GigaFlopsów (operacji zmiennoprzecinkowych wykonywanych na sekundę) - w przypadku serii A od AMD - jest aż pięciokrotnie większa niż w procesorze. Dzięki heterogenicznemu Kolejkowaniu dokonuje się przekształcanie architektury, co sprawia, że jeden z procesorów zawsze pełni funkcję zwierzchnią. Co więcej, CPU i GPU mają jednolity dostęp do całej pamięci. Do tej pory było to oddzielone, przez co wszystkie operacje musiały być powielane. Postęp na polu wydajności i energooszczędności możliwy jest dzięki heterogenicznej architekturze HSA. Za jej rozwój odpowiada Fundacja HSA, w ramach której współpracuje wiele firm, w tym AMD, które znajduje się w gronie jej założycieli. Kaveri to pierwszy procesor, który w praktyce wykorzystuje funkcje HSA. To dzięki nim możliwe jest lepsze i wydajniejsze współdziałanie CPU i GPU. Pierwszą z funkcji HSA jest technologia hUMA (heterogenous Uniform Memory Access), która zapewnia harmonijną pracę procesorowi głównemu, graficznemu i pozostałym. Jest to jednolita pamięć dla obu składowych APU, co pozwala znacznie szybciej przekazywać sobie wyniki obliczeń, a więcej pamięci zostaje na inne rzeczy, np. tekstury. Dzięki niej istnieje jeden obszar wspólny, co prowadzi do szybszych obliczeń i większej wydajności, także w grach. Drugim jest hQ (heterogenous Queuing), czyli heterogeniczne kolejkowanie, które odpowiada za równouprawnienie obu części APU. Wszystkie elementy układu pracują w harmonii, co w praktyce oznacza, że mogą sobie wzajemnie zlecać zadania. Do tej pory to procesor był zwierzchnikiem systemu, ale hQ tę sytuację zmienia. Rezultatem jest pełna synchronizacja oraz poprawienie wydajności i wzbogacenie efektów graficznych w grach.W systemowym teście PCMark model AMD A10-7850K Kaveri osiąga 124 proc. wydajności, którą prezentuje konkurencyjny Intel Core i5 4670K Haswell. W przypadku testu mocy obliczeniowej Basemark CL jest to 161 proc. w odniesieniu do wspomnianego modelu, a w teście grafiki 3D Mark wydajność Kaveri wynosi aż 187 proc. względem produktu ze stajni Intela. W porównaniu tych samych jednostek APU od AMD w sprawdzianie szybkościowym w przypadku Adobe Photoshop Creative Cloud radzi sobie 2,3 raza lepiej, z kolei przewaga w obsłudze LibreOffice jest aż czterokrotna.
Kaveri to także technologia Mantle, która pozwala grze komunikować się z kartą graficzną w jej natywnym języku. Jej zadaniem jest zapobiegnięcie marnotrawieniu mocy, co doprowadza do sytuacji, w której optymalizacja jest bliska tej z konsol. Jednocześnie gry wykorzystują wszystkie rdzenie procesora pozwalając na wydobycie jeszcze lepszej jakości grafiki i proporcjonalne zwiększenie liczby efektów na ekranie. Nie bez znaczenia jest również współpraca Mantle z DirectX, dzięki której zwiększają się możliwości sprzętu w grach. Pod względem liczby klatek wyświetlanych na sekundę na AMD A8-7600 Mantle jest nawet trzykrotnie wydajniejsze od czystego DirectX. W przypadku jednej z najpopularniejszych gier ostatniego roku, Battlefield 4, pomiar przeprowadzony na zestawie AMD A10-7850K APU + AMD Radeon R9 290X wypada na korzyść Mantle, które jest wydajniejsze od DirectX o 45 proc. Technologii Mantle więcej miejsca poświęcimy w jednym z kolejnych artykułów w ramach tygodnia z AMD.Kolejną rzeczą wartą podkreślenia jest dualna karta graficzna (Dual Graphics). Technologia ta pozwala połączyć wydajność graficzną APU z zewnętrzną kartą graficzną. Nie można tu co prawda mówić o całkowitej nowości, gdyż takie rozwiązanie było już wcześniej stosowane, ale w Kaveri zastosowano nową architekturę graficzną GCN. Z takiej samej korzystają nowe, zewnętrzne karty graficzne Radeon. Zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie optymalnego skalowania wydajności. Oprócz tego dokupując - w miarę zapotrzebowania - tanią kartę graficzną można uzyskać wydajność dużo droższego modelu. Ilustruje to poniższa grafika, gdzie stosując dualną kartę graficzną z AMD A10-7850K można uzyskać niemal dwukrotnie większą szybkość wyświetlania klatek od Radeona R7 240 DDR3 w takich grach, jak Bioshock: Infinite czy Tomb Raider, które zachwycały swoimi wizualizacjami. O wyświetlanie grafiki jeszcze lepszej jakości dba pełna sprzętowa zgodność z DirectX 11.2 (występuje jedynie w Kaveri), dzięki czemu można wykorzystywać większe i lepszej jakości tekstury. Gry nie tracą przy tym rzecz jasna na płynności działania.
W technologii APU na uwagę zasługuje jednak nie tylko wydajność działania i kwestie graficzne, ale to, co miłe dla ucha. Kaveri zawiera AMD TrueAudio, przełomowy dla gier system dźwiękowy. Sprawia on, że dźwięk w grach jest generowany tak samo jak grafika. Wystarczy stworzyć scenę lub lokację w grze, a dźwięk sam zostanie wygenerowany na bazie algorytmu i tego, jak wygląda środowisko, w jakim toczy się akcja. Inaczej dźwięk zabrzmi w lesie czy górach, a inaczej w zamkniętych pomieszczeniach. Najlepszy w tym wszystkim jest fakt, że aby odczuć różnicę nie potrzeba drogiego sprzętu - wystarczą do tego zwykłe słuchawki lub głośniki stereo. Efekty działania AMD TrueAudio można usłyszeć w poniższej prezentacji.Tydzień z AMD jest wspólną akcją promocyjną firm AMD i gram.pl.