Weekend z Lenovo Y50 - prezentacja laptopa

Paweł Pochowski
2014/08/22 10:00
9
0

Przenośny, lekki i nowoczesny komputer o wysokiej wydajności, nadający się do odpalania najnowszych gier? Taka idea przyświecała Lenovo podczas tworzenia najnowszego modelu - Y50.

Weekend z Lenovo Y50 - prezentacja laptopa

Wizualnie laptop robi świetne wrażenie - jak przystało na sprzęt bądź co bądź tworzony z myślą o graczach, ma on zadziorny, lekko agresywny wygląd, ale na szczęście design Lenovo Y50 stroni od tandety i taniego efekciarstwa. Płaszczyzna górnej pokrywy złamana została z dwóch stron lekkimi liniami tworzącymi na środku delikatne wypuklenie, dzięki czemu laptop ma "maskę" niczym sportowy samochód - z delikatnym garbem. Zresztą całość przypomina sportowy, odchudzony z wagi samochód o obniżonych progach. Y50 waży jedynie dwa i pół kilograma, co nawet jak na laptopa jest wynikiem bardzo dobrym. Jego sylwetka jest smukła i seksowna, między innymi dzięki niewielkiej grubości całej konstrukcji, która wynosi jedynie 22 milimetry.

Przeskoczenie do gatunku ultrabooków poniosło za sobą pewne konsekwencje - Lenovo Y510P mógł zmieścić w sobie nawet dwie karty graficzne, sprzęt był wyposażony także w napęd fizyczny, którego zabrakło w testowanej przez nas wersji Y50. Co prawda na rynku dostać można wersję wyposażoną w napęd Blu-Ray lub DVD-RW, ale zdecydowanie bardziej popularne są te, w których go nie ma i taki właśnie przysłano nam do testów. Dla graczy może być to pewien problem, co prawda w dzisiejszych czasach pierwszeństwo ma już cyfrowa dystrybucja gier, ale nawet w Polsce nie wszyscy mają jeszcze dostęp do szybkich łączy internetowych, a najnowsze produkcje potrafią ważyć po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt gigabajtów.

Pomijając kwestię pobrania tak dużej paczki danych z internetu, Lenovo Y50 przygotowane jest do gromadzenia na dysku ogromnej ilości gier, zdjęć czy filmów. Wszystko za sprawą szybkiego dysku WDC. W naszym egzemplarzu dane gromadzone były na hybrydowym Western Digital WD10S21X o pojemności jednego terabajta, wyposażonym dodatkowo w 8GB pamięci SSD. Na rynku można spotkać modele Y50 z dyskami o większej pojemności pamięci flash, nawet do 512GB. Wracając na moment do łączności - sprzęt komunikuje się za pomocą Bluetootha czwartej generacji, wi-fi działającego w standardzie 802.11ac albo naturalnie tradycyjnej, komputerowej skrętki podłączanej do gniazda RJ-45. Ponadto laptop wyposażony jest w dwa gniazda USB 3.0 oraz jedno gniazdo USB 2.0, wyjście HDMI, czytnik kart pamięci (SD/MMC/SDXC/SDHC) oraz miejsce do podłączenia słuchawek i mikrofonu.

Sercem Y50 może być jeden z dwóch procesorów - mowa tu o Intel Core i7-4700HQ lub Intel Core i7-4710HQ - różnica pomiędzy nimi jest niewielka i wynosi jedynie 100MHz w taktowaniu poszczególnych rdzeni. W pierwszym modelu są one taktowane z prędkością 2.40GHz, w drugim natomiast prędkość taktowania wynosi 2.50GHz. Obydwa korzystają z sześciomegabajtowej pamięci cache trzeciego poziomu oraz technologii Hyper-Threading. W zależności od wybranej wersji Y50 wyposażone jest albo w 8 albo w 16 gigabajtów pamięci operacyjnej DDR3. Za wyświetlanie grafiki odpowiada układ Nvidia GeForce GTX 860M, wyposażonym w 4 gigabajty pamięci DDR5, w którym procesor taktowany jest z prędkością 1029 MHz, a 128 bitowa pamięć - z prędkością 5000 MHz. Całość wykonana została w 28-nanometrowym procesie technologicznym i obsługuje DirectX 11 oraz Shader 5.0.

GramTV przedstawia:

Za wyświetlanie obrazu odpowiada matowy monitor z matrycą o przekątnej 15.6 cala, wyświetlającą obraz w rozdzielczości Full-HD, a więc w rozmiarze 1920 x 1080 pikseli. Matryca jest bardzo jasna i oddaje kolory w nasyconych barwach, dzięki czemu granie na Y50 jest przyjemne. Jednocześnie podczas pracy w edytorze tekstu czy dłuższym surfowaniu w sieci warto obniżyć lekko jasność monitora, by jego jasność mniej męczyła oczy, co przy okazji przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na prąd.

Dzięki wydajnym podzespołom Lenovo Y50 spełnia wymagania najnowszych gier, które odpalać można w najwyższych rozdzielczościach. Dla przykładu Battlefield 4 w zalecanych wymaganiach wymieniony ma m.in. cztero lub sześciordzeniowy procesor, osiem gigabajtów pamięci operacyjnej, kartę graficzną z trzema gigabajtami pamięci oraz 30 gigabajtów wolnego miejsca na dysku. Need for Speed: Rivals także wymaga 30 gigabajtów wolnego miejsca na HDD, cztery gigabajty pamięci RAM, minimum czterordzeniowego procesora oraz karty graficznej z przynajmniej trzema gigabajtami pamięci na pokładzie.

Y50 spełnia te wymagania bez problemu, dzięki czemu oferuje bezproblemową zabawę nawet przy wysokich ustawieniach graficznych. Zalecane wymagania Watch Dogs są już miejscami wyższe od podzespołów Y50 (Ubisoft w zalecanych podaje, by sprzęt miał czterordzeniowy procesor taktowany z prędkością 3.5GHz, osiem gigabajtów pamięci RAM oraz dwa gigabajty pamięci na karcie graficznej), ale sprzęt bez problemu odpala także te produkcję, pozwalając jednocześnie na zabawę w wysokiej rozdzielczości i przy wysokich ustawieniach graficznych. Więcej o pojedynku pomiędzy Lenovo Y50, a najnowszymi grami możecie dowiedzieć się z poniższego filmiku.

Materiał powstał w ramach akcji promocyjnej firm Lenovo oraz Gram.pl.

Komentarze
9
Usunięty
Usunięty
24/08/2014 10:41

"Mozna powiedziec, że wydajnościowo jest na poziomie GTX770" - oczywiście masz na myśli wersję mobilną 770tki...

Usunięty
Usunięty
23/08/2014 13:06

Karta graficzna GTX860, którą posiada Y50 jest wyajniejsza od dwóch kart SLI GT755 z modelu Y510 oraz zdecydowanie od kart GTX760 i GTX765. Posiada dodatkowo 4GB pamięci RAM co bardziej zbliża ją do karty GTX770 z 3GB RAM. Mozna powiedziec, że wydajnościowo jest na poziomie GTX770. To oznacza, że jest na tyle wydajna, że można grać w nawet wymagające gry co pokazane było w recenzji. Czy wystarczy to na Wiedźmina 3? Tego na razie nie wie nikt (chyba, że ekipa CDP RED).Co do samego Y50 to wolałbym, żeby Lenovo pozostało przy stylistyce Y510 i dołożyło tam zarówno podzespoły z Y50 jak i DVD/BluRay oraz dla ideału matrycę 17". Podejście w stronę ultrabooka do gier mnie osobiście nie odpowiada. Gdybym miał komuś polecić zakup laptopa do gier to polecałbym MSI GT60/70 lub Asusa z serii ROG.

Usunięty
Usunięty
23/08/2014 10:36

>> >> > To nie ma sensu, przeczytaj recenzję Y50 w jednym z topowych serwisów dotyczących> sprzętu.> > Za te pieniądze już lepiej szukać MSI GE60, który jest wydajniejszy i się nie przegrzewa>> > jak Y50.>> Np: http://www.morele.net/laptop-msi-ge60-2od-267xpl-611740/>> http://www.komputronik.pl/product/192062/Komputery/Laptopy/MSI_GE60_2OE_045XPL.html>> I mam ostatnie pytania:Która karta jest lepsza: GTX 760m czy GTX 765m ? Zadaję te pyania,> ponieważ kompletnie się na tym nie znam.> Drugie, ostatnie pytanie: Na tym laptopie chyba pójdą wyżej wymienione gry ?Oczywiście 765M jest lepsza. Pójść pójdą, pytanie czy chcesz grać w natywnej rozdzielczości (Full HD)? Jeśli tak to może być problem z uzyskaniem płynności.




Trwa Wczytywanie