Actina i SPC tworzą pierwszy komputer dla graczy z serii Silent

gram.pl
2022/02/15 12:23
0
0

Ciche działanie komputera podczas grania docenią Ci, którzy od słuchawek wolą głośniki. Wówczas różnice między standardowym komputerem a przedstawicielem serii Actina Silent są najbardziej słyszalne.

Jak uzyskano taki efekt? Tym razem zamiast szukać najniższej ceny celuje się w najwyższą kulturę pracy, którą dostarczyć mogą jedynie dobrze zaprojektowane podzespoły. Wiele do powiedzenia ma w końcu psychoakustyka, czyli w dużym skrócie stopień uciążliwości tonu, który generuje szmer wentylatorów. Im ten jest niższy, tym mniej się go postrzega, więc łatwiej staje się tłem.

Actina Silent – PC do gier, który ma niknąć w tle

Dźwięk działającego komputera był dla mnie zawsze uspokajający. Jednostajnie pracujące wentylatory to znak, że żaden z komponentów się nie przegrzewa i można spokojnie grać dalej. W lecie wyjący wentylator traktowałem zaś jak ostrzeżenie, że czas wyjść na dwór, bo komputer nie daje rady.
Perspektywa 15 lat rozwoju technologii doprowadziła nas do czasów, w których nawet nie wiedziałbym, że komputer stoi w moim pokoju. Efektywne prądowo komponenty w połączeniu z nadmiarowymi systemami chłodzenia, przystosowanymi do leniwego owiewania z częstotliwością niższą niż 900 rewolucji na minutę, doprowadziły do kompletnego wyciszenia sprzętu.
Dodatkowo spore wieże powietrzne, jak prezentowany tu SilentiumPC Fortis 5 ARGB, swą masą pośrednio ograniczają pobór energii z gniazdka o parę procent, bo odbierają ciepło z mniejszym oporem.

Actina Silent – PC do gier, który ma niknąć w tle, Actina i SPC tworzą pierwszy komputer dla graczy z serii Silent

Takie zwykłe korzyści przekładają się na wieloletnie oszczędności, jednak płaci się za nie trochę więcej z góry. Czy to się opłaca?
Tak, jeżeli w ślad za tym pójdzie także odpowiednia karta graficzna. Nie chodzi nawet o sam numer modelu, ale jego edycję.
Tutaj też chłodzenie musi być na tyle rozbudowane, by skutecznie kontrolować układ graficzny podczas pełnego obciążenia bez produkowania zbyt wielkiego hałasu.
W przypadku prezentowanego na filmie RTX 3060 od MSI nawet podczas grania cały PC nieznacznie przebijał miejskie tło. Zbieranie pomiaru z 30 cm też jest sytuacją dość skrajną, większość osób trzyma komputer nieco dalej.
Efekt połączenia RTX 3060 Ti z podkręconym i5-12600K nie był już tak łatwym wyzwaniem. Fortis 5 ARGB musiał wygenerować trochę więcej hałasu, by poradzić sobie z wyższą mocą procesora, co można obejrzeć przy okazji ostatniego testu płyty głównej Gigabyte Z690 UD AX.

GramTV przedstawia:

Spuszczenie ze smyczy najnowszego procesora Intela było podkręconą piłką dla chłodzenia polskiej firmy, jednak to obroniło się bardzo skutecznie. Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC PRO to też odczuwalnie mocniejsza karta graficzna, która pobiera więcej prądu.

Na szczęście odpowiednia edycja z trzema wentylatorami nawet podczas długotrwałego obciążenia praktycznie nie dawała o sobie znać. Może nie należy do najtańszych, ale przy serii Actina Silent nie można chodzić na skróty.

Jeżeli interesuje Cię zakup lub skomponowanie takiego PC, więcej detali znajdziesz na stronie producenta.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!