TOP 3 najlepszych gier z nurtu meaningful entertainment
3. Frostpunk
Kolejna pozycja z portfolio 11 bit, tym razem będąca własnym tytułem studia. Nic więc dziwnego, że warszawski deweloper znany jest jako światowy lider nurtu meaningful entertainment. We Frostpunku twórcy postawili sobie cel - pokazać nie jednostkę, a całą społeczność w skrajnie niesprzyjających okolicznościach. Jak gracz pokieruje losem tych ludzi, gdy śmierć będzie czyhać na każdym kroku? Ile jest w stanie poświęcić i do czego posunie się, aby miasto przetrwało? Czy każda cena warta jest realizacji celu? Na te wszystkie pytania odpowiada Frostpunk, który nie tylko jest świetnym city builderem, ale też grą budzącą emocje i stawiającą gracza przed wieloma wyborami moralnymi.

2. Disco Elysium
W zestawieniu nie było jeszcze gry, która porusza tematy filozoficzne. Czymś takim jest właśnie Disco Elysium, jedno z najbardziej unikatowych i niepowtarzalnych doświadczeń dostępnych na rynku. Gra koncentruje się na zagadce kryminalnej, którą musi rozwiązać główny bohater. To jednak nie sprawa morderstwa stanowi największą siłę. Disco Elysium bezkompromisowo porusza wiele trudnych tematów jak uzależnienie, depresja, tożsamość, ideologia czy poglądy polityczne. Dzięki wybitnie napisanym dialogom oraz nieliniowej rozgrywce gracz może doświadczyć szeregu wrażeń i konsekwencji własnych decyzji. Bez wątpienia jest to prawdziwa intelektualna uczta. Pod tym kątem to nawet szczytowe osiągnięcie gier wideo. Nie wszystko jest oczywiste i łatwe w odbiorze, ale właśnie na tym polega magia meaningful entertainment.

1. This War of Mine
Numerem jeden jest gra, która powstała nieco przez przypadek. 11 bit studios nie robiło wcześniej takich rzeczy i bardziej koncentrowało się na tytułach mocno nastawionych na gameplay (seria Anomaly). Wszystko zmienił jednak artykuł ze wspomnieniami osób, które przeżyły oblężenie Sarajewa. To zainspirowało twórców do stworzenia gry, która opowie o wojnie oczami cywili. This War of Mine zachwyciło więc świeżym podejściem, mocnymi wątkami fabularnymi i licznymi wyborami moralnymi. Ta gra na tyle daje do myślenia, że trafiła nawet do kanonu lektur w polskiej szkole. Szkoda tylko, że jako pozycja nieobowiązkowa. Jeszcze gorzej, że ciągle nie otrzymaliśmy kontynuacji. Biorąc pod uwagę ostatnie komunikaty 11 bit studios, powrót This War of Mine wydaje się coraz bardziej realny.

Sprawdź też nasze pozostałe rankingi:
- 10 najlepszych par w grach
- 10 najlepszych książek w growym uniwersum
- 10 najlepszych gier o wikingach
- 10 gier, dzięki którym zakochasz się w technologii VR
- 10 potencjalnych czarnych koni 2025 roku
- wszystkie