Poza firewallem: książki

Lucas the Great
2007/04/14 21:50
8
0

Dziś zapraszamy do zapoznania się z recenzjami bardzo nietypowego kryminału z Kantem w tle i zbioru opowiadań mistrza - Neila Gaimana. Obie książki mogą uwieść klimatem, jednak w przypadku każdej z nich wynika to z innych zabiegów autorskich...

Poza firewallem: książki

Michael Gregorio – „Krytyka zbrodniczego rozumu”

„Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie” – to zdanie powinien rozpoznać każdy przeciętnie oczytany człowiek. Dawno, dawno temu (czyli w 1803 r.) żył sobie pan Immanuel Kant, filozof. I on to jest autorem owego zdanka, jak również znanych wówczas na całym świecie dzieł pt. „Krytyka czystego rozumu” i „Krytyka praktycznego rozumu”. Na świecie szerokim, tj. w Europie, działał sobie wówczas w najlepsze mikrego nader wzrostu jegomość, zwany przez niektórych „bogiem wojny”, Jego Cesarska Wysokość (jak karykaturalnie by to nie brzmiało) Napoleon Bonaparte. Zaś w rodzinnym mieście pana filozofa – Koenigsbergu, nam bardziej znanym jako Królewiec (teraz niestety Kaliningrad) na słowo Bonaparte reagowano atakami paniki. Tak, wredni, zaborczy Prusacy siedzieli wówczas cicho jak myszy pod miotłą i modlili się o cud, który uratuje ich przed gniewem Napoleona. Prowincjonalne miasteczko, którego jedynym „bogactwem” był Kant, miało jednak, według niejakiego pana Michaela Gregorio, jeszcze jeden problemik.

Pełen tekst znajdziecie tutaj

Michael Gregorio – „Krytyka zbrodniczego rozumu”, Poza firewallem: książki

Neil Gaiman – „M jak Magia”

Pan Neil Gaiman nie jest bynajmniej autorem nieznanym w Polsce, ba wręcz dorobił się on w naszym pięknym kraju całej rzeszy fanów. Nic dziwnego, że kolejne tomy jego twórczości wychodzą u nas z dużą regularnością. Z takiego obrotu rzeczy można się tylko cieszyć. Chwała i zyski za to dla wydawnictwa Mag. Ostatnim wydanym tomikiem jest „M jak Magia”. Właśnie tomikiem, gdyż jest to niewielka broszurka gruba na niewiele ponad 200 stron. Tytuł jak sam Autor przyznaje we wstępie jest trawestacją tytułów zbiorów opowiadań Raya Bradburego „K jak Kosmos” i „R jak Rakieta”. Nie będzie zatem niespodzianką fakt, iż do czynienia mamy takoż ze zbiorem opowiadań.. W skład tomu wchodzi jedenaście tekstów. Dziesięć z nich to opowiadania, zaś jedenasty – wiersz – jest poetyckim podsumowaniem zbioru.

GramTV przedstawia:

Pełen tekst znajdziecie tutaj

Komentarze
8
Usunięty
Usunięty
15/04/2007 17:09

Gaiman... Ciągle o nim trąbią i trąbią. Ale kupię - bo zwięźle pisze.

Sephirath
Gramowicz
15/04/2007 09:31

Gaiman... A kupiłbym, ale pieniążków brak. Chyba znowu zrobię rokosz w mojej bibliotece dzielnicowej :P

Usunięty
Usunięty
15/04/2007 07:51

Gaiman to bardzo dobry autor, szkoda ze teraz nie mam czasu na czytanmieBTW na gram byly recenzje poprzednich ksiazek? Amerykańscy bogowie, Nigdziebądź, Gwiezdny pył?




Trwa Wczytywanie