Raport PEGI - ku ogólnemu zaskoczeniu Polska znowu na końcu w Europie

Grzegorz Bonter
2010/04/09 13:25

Czy spędza wam sen z powiek pytanie: jak wygląda Polska na tle Europy, jeżeli chodzi o zgodność reklam gier z zaleceniami PEGI? Bo nam tak, ale na szczęście dostaliśmy odpowiedź w formie oficjalnego raportu.

PEGI opublikowało dziś raport dotyczący tego, czy ich oznakowania są prawidłowo (lub w ogóle) używane w reklamach gier wideo. Wyniki nie są zbyt zadowalające dla naszego kraju i trzeba przyznać, że wypadamy bardzo słabo na tle reszty Europy. Raport PEGI - ku ogólnemu zaskoczeniu Polska znowu na końcu w Europie

Omawiane badanie dotyczy okresu pomiędzy listopadem 2009 a styczniem 2010, czyli szczytu reklamowej gorączki panującej na rynku ze względu na bożonarodzeniowe święta. W raporcie uwzględniono dane pochodzące od 60 wydawców z 8 krajów. W sumie zbadano ponad 1000 reklam w różnych mediach: prasie, Internecie i telewizji.

Powyżej możecie zobaczyć, jak na przestrzeni tych trzech miesięcy rozkładał się procentowy udział reklam z odpowiednimi oznaczeniami PEGI do ogółu publikowanych materiałów promocyjnych. Niestety, w raporcie nie znalazły się dane dotyczące polskiego Internetu. Jak widać, bardzo polskie spoty telewizyjne tylko w około 55% są zgodne z zaleceniami PEGI, co jest najniższym wynikiem wśród krajów, w których przeprowadzono badanie.

W efekcie Polska zaniża średnią ze wszystkich mediów:

Jednak znów trzeba zaznaczyć, że PEGI nie udało się zdobyć danych dotyczących Internetu. Można jedynie spekulować, że gdyby było inaczej, wynik naszego kraju i tak raczej by nie podskoczył...

Na koniec zestawienie dotyczące poszczególnych kategorii wiekowych gier, jakie były reklamowane w minionym okresie świątecznym. Jak widać, najwięcej uwagi w polskich mediach poświęca się grom 12+ oraz 18+. To pokazuje, że nasz rynek nie jest jeszcze tak "skażualowany" jak w krajach na zachodzie Europy.

GramTV przedstawia:

Komentarze
29
Usunięty
Usunięty
10/04/2010 15:35

Dnia 10.04.2010 o 15:22, Graffis napisał:

Nie sądzę by były jakiekolwiek kraje, w których PEGI jest podstawą egzekucji prawnej.

Czy sprzedawcy gier są zobowiązani do uwzględniania ratingów?PEGI to system dobrowolny. Tylko w kilku krajach prawo wymaga stosowania go.Jednak są takie kraje.

Usunięty
Usunięty
10/04/2010 15:22
Dnia 10.04.2010 o 15:11, Terrorite napisał:

Wiec powinny byc osobne statystyki 1. dla krajow ktore musza, 2. dla krajow ktore moga stosowac PEGI.

Nie sądzę by były jakiekolwiek kraje, w których PEGI jest podstawą egzekucji prawnej. Mimo to jest to istotne w odniesieniu do naszej przyszłości. Dlatego społeczność graczy powinna pracować wspólnie z ustawodawcami i producentami, by wspierać takie inisjatywy i ich właściwy rozwój. Obecnie (co świetnie widać po wielu komentarzach nawet w tym temacie) gracze starają się za wszelką cenę udowodnić, że jest to zbędne i nieskuteczne, więc pomysł należy olać i zrezygnować.

Terrorite
Gramowicz
10/04/2010 15:11
Dnia 10.04.2010 o 01:56, Graffis napisał:

Dlatego takie statystyki i raporty o jego funkcjonowaniu mają znaczenie i są istotne dla całego rynku.

No tak, ale mnie chodzi o to ze skoro tylko w niektorych krajach jest wymagane stosowanie PEGI, to nie istnieja podstawy do porownan poniewaz nie da sie w ogole porownac nakazu do dzialania dobrowolnego. Dopiero jesli zostanie to ujednolicone to takie zestawienia beda mialy sens. A teraz wiadomym jest ze kraj w ktorym jest to prawnie wspierane bedzie na szczycie wykresu a kraj w ktorym "niby mozesz ale niekoniecznie, zdecyduj sam" na dole. Wiec powinny byc osobne statystyki 1. dla krajow ktore musza, 2. dla krajow ktore moga stosowac PEGI.




Trwa Wczytywanie