Weekend z grą Total War: Shogun 2 - Zmierzch Samurajów; Pomiędzy Wschodem a Zachodem - rys historyczny

Łukasz Wiśniewski
2012/03/16 10:00

Akcja gry Total War: Shogun 2 - Zmierzch Samurajów osadzona jest w Japonii w okresie zbliżonym do Wojny Boshin i odnowy cesarstwa. Zapewne niewiele wam te pojęcia mówią, więc postanowiliśmy temat nieco naświetlić, byście siadając do gry rozumieli kontekst historyczny i pojmowali tło konfliktu między cesarzem a szogunem.

Weekend z grą Total War: Shogun 2 - Zmierzch Samurajów; Pomiędzy Wschodem a Zachodem - rys historyczny

Większość osób w naszym kraju, nawet tych interesujących się kulturą i historią Japonii, nie wie zbytnio o tym, co wydarzyło się w Kraju Kwitnącej Wiśni w drugiej połowie XIX wieku. Zwłaszcza, że kontekst dla owego okresu dynamicznych przemian tkwi we wcześniejszej polityce zagranicznej, wdrożonej na dwa wieki przez Szogunat Tokugawa. Owa polityka zaś opierała się na niemal całkowitym braku kontaktu ze światem Zachodu, czyli też i brakiem przepływu informacji...

Zapewne dla większości osób jakikolwiek obraz tych czasów wiąże się z filmem Edwarda Zwicka Ostatni Samuraj. Filmem barwnym i świetnie zrealizowanym, jednakże ze scenariuszem specjalnie naginającym i przekręcającym wydarzenia historyczne, by osiągnąć zamierzony efekt dramatyczny. Od czego zaczniemy? Cóż, chyba od wyjaśnienia, o co chodziło w polityce kaikin, określanej też mianem sakoku.

GramTV przedstawia:

Cały artykuł, czyli rys historyczny epoki, trochę rozprawiający się z uproszczoną wizją z Ostatniego Samuraja, znajdziecie klikając w czerwona belkę poniżej:

To tylko część Weekendu z grą Total War: Shogun 2: Zmierzch Samurajów - sprawdźcie co jeszcze dla was przygotowaliśmy:

Materiał powstał w ramach akcji promocyjnej CD Projekt i gram.pl

Komentarze
10
Usunięty
Usunięty
17/03/2012 13:14

Czyli coś jak "Na wojennej ścieżce" do Empire: Total War, ale tutaj jest to dodatek samodzielny. No cóż... walka nowoczesności z zacofaniem już była. :P I tutaj to eksploatują.

Usunięty
Usunięty
17/03/2012 12:13

Bardzo ciekawy i fajnie napisany tekst. Ale nie byłbym sobą, gdybym nie znalazł powodu do narzekania :) Zdarzyły się dwa błędy (formalne, nie merytoryczne)."Ekonomia Japonii nie poradziła sobie z nasileniem handlu zagranicznego..."Powinno być "Gospodarka Japonii nie poradziła sobie...". Ekonomia NIE JEST w języku polskim synonimem gospodarki. Ekonomia to NAUKA o gospodarce. Sto lat temu ekonomia istotnie oznaczała gospodarkę (tak jak angielskie słowo economy), ale istniało wtedy słowo ekonomika (od angielskiego economics) na określenie nauki. Warto o tym pamiętać, szczególnie przy dokonywaniu tłumaczeń (angielskie economy to polskie gospodarka, natomiast economics to ekonomia)."Buntowniczych okręty były już skonstruowane na modłę zachodnią"Potworek stylistyczny. Powinno być "Okręty buntowników..."Poza tym wszystko gra ;)

Usunięty
Usunięty
16/03/2012 13:43

Czyli byliście najpierwsi z pierwszych XD




Trwa Wczytywanie