Noc z Demosceną v. 3.0 podczas Pixel Heaven 2013

Małgorzata Trzyna
2013/05/07 10:05
0
0

Organizatorzy Pixel Heaven 2013 przygotowują dla uczestników imprezy kolejną atrakcję – Noc z Demosceną, podczas której będzie można odpocząć po całym dniu wrażeń i przyjrzeć się rozmaitym demom i introm np. na ZX Spectrum, Atari, C64 czy Amigę.

Noc z Demosceną v. 3.0 podczas Pixel Heaven 2013

Noc z Demosceną będzie podróżą w czasie, zaczynając od 2013 roku i kończąc na latach 80. ubiegłego stulecia. Widzowie będą mogli obejrzeć wspaniały pokaz umiejętności i fantazji twórców, którzy dokładnie poznali wszystkie możliwości sprzętu, na którym pracowali.

- Scena nie jest prostą do scharakteryzowania i ogarnięcia subkulturą – powiedział Bartek „Voyager” Dramczyk, odpowiedzialny za wybór dem. – Wymaga od widza pewnej wiedzy, dotyczącej ograniczeń sprzętu, na który zostało uruchomione demo, jak i świadomości, jak mały kod odpowiada za wyświetlanie obrazu i odtwarzanie dźwięku w intrach 256-bajtowych, 4-kilobajtowych i 64-kilobajtowych.

Dema na każdą z popularnych dziś platform sprzętowych diametralnie różnią się stylem i wykonaniem. Tylko zagłębienie się w parametry techniczne Atari, Spectrum, Commodore 64 i Amigi pozwala zrozumieć dlaczego na ZX-ie kolory są tak żywe, czemu dema na małe Atari są w odcieniach jednego koloru, albo skąd tyle brązów na C64.

Jednak nie zawsze kompletna wiedza o sprzęcie jest potrzebna do oglądania dem – można się świetnie bawić przy produkcjach demosceny, bez bagażu wiedzy – w końcu to dynamiczne teledyski, często świetnie komponujące motywy muzyczne z obrazem.

Oczywiście jest w tym drugie dno: większość efektów wyliczana jest w czasie rzeczywistym przez procesor komputera, syntetyczne dźwięki to parametry trafiające wprost do rejestrów układów generujących fale, a całe dzieło nie ma najczęściej zamiaru przekazywać górnolotnych myśli – to poskładana z cyfrowych elementów abstrakcja, która narodziła się w głowach demoscenowych koderów, muzyków i grafików, efekt ich wytężonej pracy, który w konkursach scenowych może być doceniony lub wyśmiany.

GramTV przedstawia:

Za każdym razem, kiedy przychodzi mi zbierać dema i intra do pokazu (a właściwie ich kopie w postaci filmów, bo uruchomienie po kolei 200 produkcji skończyłoby się przestojami i restartami komputera), odkrywam zupełnie nowe intra i dema, czasami muszę sięgnąć po mniej znane produkcje. Nie znam idealnej metody opowiadania o tym, czym jest demoscena, za pomocą dem. Dema i intra chyba zrobią to znacznie lepiej, dlatego tym razem popłyniemy w górę nurtu czasu, od 2013 roku wstecz, aż do początków demosceny.

Na zachętę, kilka adresów, które lepiej prezentują demoscenę, niż słowa:curio.displayhack.org, youtube.com/user/TheDemoTube, pouet.net, demovibes.org, startup-sequence.pl/.

I jeszcze jedno: demo nie oznacza wersji demonstracyjnej – to program komputerowy który demonstruje efekty. I co ważne, wszystkie dema są DARMOWE, jak intra, grafiki i utwory muzyczne prezentowane w konkursach demoscenowych.

Scena tworzy też wiele darmowych, dobrych narzędzi do tworzenia grafiki, muzyki, projektowania dem. To właśnie demoscena przyczyniła się do powstania najtańszego i przy tym jednego z najlepszych narzędzi to tworzenia muzyki, jakim jest Renoise (renoise.com).

Przypominamy, że Pixel Heaven 2013 odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w warszawskim klubie Centralny Dom Qultury (CDQ) przy ulicy Burakowskiej 12.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!