Pomysł na odtworzenie otoczenia, wzorując się na rzeczywistości, nie jest nowy. Polska produkcja Get Even, autorstwa The Farm 51, została stworzona przy użyciu technologii, pozwalającej na zeskanowanie prawdziwych obiektów i postaci w 3D, by zapewnić jak najwierniejsze odtworzenie obrazu. Co innego jednak wybrane lokacje, co innego – odtworzenie całej planety.
- Wykorzystując niewielkie, cywilne drony, takie jak mini-dron eBee stworzony przez senseFly, partnera Pixyul, zamierzamy odtworzyć całą planetę, kilometr kwadratowy po kilometrze kwadratowym – mówi jeden z twórców projektu. – Te autonomiczne drony są wyposażone w małe, cyfrowe kamery HD i tworzą mapy otoczenia, robiąc tysiące zdjęć. Zdjęcia te są obrabiane przez oprogramowanie, które rekonstruuje środowisko gry w 3D. Dane i obiekty 3D składają się na środowisko gry, albo – mówiąc w kategoriach gier wideo – projekt poziomu.
- Świat ReRoll jest także ściśle powiązany z rzeczywistością. Reality System Sync (RSS) łączy prawdziwy świat z ReRoll. Doby trwają 24 godziny, jest cykl dnia i nocy, a czas zależy od tego, gdzie twój bohater się znajduje. Prawdziwe warunki pogodowe także połączone są z uniwersum gry... jeśli jest mróz i pada śnieg w rzeczywistości w miejscu, gdzie znajduje się Twój bohater, to w grze też tak będzie.
Oczywiście, tak gigantyczny projekt nie powstanie od razu. Pixyul planuje zacząć od kilku mil kwadratowych, które nazwie Brick 1. Ta wczesna wersja ma zadebiutować dopiero w przyszłym roku. I choć cała Ziemia ostatecznie ma znaleźć się w grze, to nie wszystko zostanie odtworzone – np. bazy wojskowe czy terytoria, na których obowiązują prawne zakazy. Oceany, które zajmują 71% powierzchni planety, nie będą rekonstruowane w taki sam sposób, jak lądy – zostaną one stworzone proceduralnie.
Sama rozgrywka w ReRoll będzie polegała na eksplorowaniu, walce i wytwarzaniu przedmiotów. Postacie będą musiały jeść, odpoczywać, ćwiczyć, uczyć się i walczyć – robić wszystko, by przetrwać. Gra jest tworzona z myślą o single-playerze i trybie współpracy. Produkcja zmierza na PC, ale jeśli pojawi się taka możliwość, trafi także na inne platformy.
By odtworzyć powierzchnię Ziemi, twórcy muszą zainwestować ogromne pieniądze w wysyłanie dronów i potrzebują finansowego wsparcia od graczy. Ci, którzy dołożą swoje grosze do projektu, mogą liczyć na wyjątkowe modele postaci w grze, broń i pojazdy.