Nie znamy daty startu, ale wiemy, że w testach wezmą udział użytkownicy zarejestrowani wcześniej w Australii. W pierwszej kolejności dostęp do gry otrzymają osoby, które zarejestrowały się jako pierwsze w sklepach Google Play oraz App Store. Jak czytamy w wiadomości, podstawowym celem technicznych alfa-testów jest sprawdzenie stabilności serwera oraz wydajności klienta na różnych urządzeniach. To także okazja, by wysłuchać opinii graczy na temat samej rozgrywki, doświadczeń związanych z awansem oraz innymi systemami gry, co z kolei pozwoli deweloperom upewnić się, że gra sprosta wymaganiom graczy.
Co właściwie znajdzie się w technicznej wersji alfa Diablo Immortal? Jak zaznaczają twórcy, będzie to pierwsze spojrzenie na grę, a dokładnie na fascynujący, nowy rozdział serii gier RPG akcji, który opowie oryginalną historię o wydarzeniach pomiędzy Diablo II: Lord of Destruction a Diablo III. Testerzy trafią do Sanktuarium, przedstawionego jako mroczny i gotycki świat wieloosobowy, pełen groźnych stworów, które chcą nas zabić. Dalej mamy szczegółowe informacje na temat konkretnych aspektów gry.
Rozgrywka w Diablo Immortal
Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z serią Diablo, czy może należymy do prawdziwych weteranów, Diablo Immortal ma nam dostarczyć szybkiej i emocjonującej rozgrywki. Twórcy tworzą grę w taki sposób, aby posiadała głębokie i satysfakcjonujące systemy, które są charakterystyczne dla fabularnej gry akcji zarówno w przypadku rozgrywki solo, jak i w grupie. Jak już powiedzieliśmy w poprzednim akapicie, akcja tytułu rozgrywa się w czasie między wydarzeniami z Diablo II: Lord of Destruction oraz Diablo III – od zniszczenia Kamienia Świata minęło już pięć lat, Sanktuarium jest pogrążone w mroku i rozpaczy, a siły pradawnego zła gromadzą się, by wykorzystać odłamki strzaskanego artefaktu do własnych celów. My zaś, jako poszukiwacze przygód, musimy zbadać Sanktuarium, aby odnaleźć odłamki Kamienia Świata – ten, jak się okazuje, nawet po zniszczeniu przez Tyraela wypacza wszystko, co znajdzie się w zasięgu mocy jego kawałków.
Przygodę w Diablo Immortal rozpoczniemy od miejscowości Wortham, gdzie zapolujemy na wspomniane odłamki na opanowanym przez nieumarłych Cmentarzu Popielisk. W wersji alfa zaprezentowanych zostanie sześć niepowtarzalnych obszarów, z których każdy ma obfitować w jedyne w swoim rodzaju potwory, zadania i łupy. Przemieszczanie się pomiędzy obszarami ułatwią nam punkty nawigacyjne. Następnie twórcy pokrótce opisali podziemia – ma to być najlepsze miejsce, by zaopatrzyć się w potężne przedmioty i poznać główny wątek fabularny gry. Co ciekawe, podziemia ukończymy w około 10-15 minut, zarówno solo, jak i w grupie.Kolejnym elementem zabawy są Szczeliny, czyli jeden z najbardziej regrywalnych trybów rozgrywki w Diablo Immortal. Dzielą się one na Szczeliny Wyzwań (Challenge Rifts) oraz Pradawne Szczeliny (Elder Rifts). Ciekawą kwestią jest natomiast fragment dotyczący gry wieloosobowej – jak czytamy w wiadomości, na każdym z obszarów przebywać mogą jednocześnie dziesiątki graczy, z którymi możemy zjednoczyć siły, by zmierzyć się z potężnymi przeciwnikami oraz wziąć udział w zakrojonych na dużą skalę wydarzeniach i specjalnych zadaniach wymagających wielu uczestników. Użytkownicy będą mogli tworzyć drużyny złożone z maksymalnie czwórki osób. Obok zwykłych grup możemy też stworzyć gildię, aby zawiązać nowe przyjaźnie i uzyskać dostęp do licznych opcji społecznościowych. To jednak nie wszystko – jest jeszcze tak zwana Zachodnia Marchia, czyli taki społeczny hub. Tutaj uzyskamy dostęp do naszej skrytki, możemy też handlować na bazarze, odwiedzać różnych sprzedawców, regulować poziom trudności w grze, rekrutować innych graczy, otwierać Pradawne Szczeliny, a także podejmować się wyzwań, które znajdziemy na tablicach zleceń (Bounty Boards).
Rozwój postaci w Diablo Immortal
Na potrzeby alfa-testów twórcy oddadzą do naszej dyspozycji cztery grywalne klasy postaci, które miłośnicy serii Diablo (i nie tylko) powinni doskonale znać. Jednocześnie starano się rzucić na nie nowe światło, umożliwiając tym sposobem świeże spojrzenie na znane tożsamości klasowe. Każda z klas zapewnia dostęp do dwóch ataków podstawowych oraz specjalnego zestawu zdolności. Czarownica wykorzystuje przerażająco potężną moc magii, by eliminować przeciwników, Barbarzyńca rzuca się prosto w ogień walki i dzięki sile godnej berserkera miażdży czaszki potworów, Mnich powala wrogów dzięki mistycznej wiedzy i perfekcyjnemu opanowaniu sztuk walki, zaś Łowczyni demonów unicestwia wszystkich, którzy staną jej na drodze, wykonując pełen akrobacji taniec śmierci. W artykule znajdziecie przykładowe konfiguracje postaci.
W Diablo Immortal pojawią się również moce mistrzowskie – pod postacią aż dziesięciu drzewek talentów mistrzowskich. Dzięki temu nawet po zdobyciu maksymalnego poziomu doświadczenia możecie wciąż rozwijać swojego bohatera. Każde z drzewek zapewnia niepowtarzalne korzyści – zarówno w formie premii do współczynników, jak i specjalnych wzmocnień. W wersji alfa mamy dostępne cztery drzewka.
Drzewo o nazwie Mistrz przetrwania (Survivor) zapewnia dostęp do talentów, które znacznie zwiększają naszą przeżywalność podczas walki z potworami. Łowca Skarbów (Treasure Hunter) to z kolei talenty zapewniające premie do zdobywanych punktów doświadczenia oraz zwiększających szanse na znalezienie różnych skarbów, złota czy klejnotów. Trzecim drzewkiem jest Niszczyciel (Vanquisher) – tutaj znajdziemy talenty, które zmienią nas w prawdziwe maszyny do zabijania potworów na polu bitwy. I na koniec mamy Gladiatora, czyli drzewko z talentami zwiększającymi naszą skuteczność bojową podczas walki z innymi graczami.
Punkty mistrzostwa zdobywamy oczywiście jako punkty doświadczenia, tyle że po osiągnięciu maksymalnego dostępnego poziomu. Warto zaznaczyć, że każde z drzewek zapewnia stałe atrybuty oraz zdolności specjalizacyjne – pierwszą kategorią są premie do współczynników, druga kategoria to z kolei korzyści, które pojawiają się tylko w momencie aktywowania danego drzewka mistrzowskiego.
System przedmiotów w Diablo Immortal
Na koniec mamy jeszcze przedmioty, które w Diablo Immortal najczęściej dysponują trzema rodzajami właściwości: premią do podstawowych współczynników, atrybutami oraz atrybutami magicznymi. Najpotężniejsze wyposażenie może również posiadać gniazda czy legendarne atrybuty.
Podstawowymi współczynnikami są: zdrowie (life), obrażenia (damage), pancerz (armor), przebicie pancerza (armor penetration), współczynnik ataku (offense rating), współczynnik obrony (defense rating), krzepkość (potency) oraz odporność (resistance). Atrybuty to na przykład siła (strength) czy inteligencja (intelligence). To atrybuty podstawowe, ale są też atrybuty zapewniające dodatkowe korzyści obronne, jak wytrwałość (fortitude) czy siła woli (willpower). Mamy jeszcze atrybuty magiczne, zapewniające przedmiotom określone moce, które umożliwią graczom bardziej szczegółową personalizację postaci.
W Diablo Immortal znajdziemy łącznie 12 miejsca na przedmioty. Jeśli chodzi o ich jakość, podczas zabawy będziemy zdobywać przedmioty od najniższej do najwyższej jakości: normalne, magiczne, rzadkie lub legendarne. Co ciekawe, w grze nie znajdziemy elementów zestawów – twórcy przyznali, że chcą dzięki temu zostawić graczom możliwość tworzenia dowolnych kombinacji mocy legendarnych wedle własnego uznania. Nowością jest natomiast system rang, mający swoje zastosowanie w przypadku przedmiotów rzadkich oraz legendarnych. Gdy rzadkie przedmioty pojawiają się wśród łupów, mają rangę zerową – my natomiast możemy je ulepszyć aż do rangi piątej u odpowiednich rzemieślników przy wykorzystaniu niezbędnych do procesu materiałów. Przedmioty legendarne mogą mieć maksymalną rangę 20.
Kolejną kwestią jest usprawnianie broni – na to pozwolą nam talizmany, runy oraz klejnoty. Wśród tych ostatnich znajdziemy także legendarne klejnoty, które znajdziemy przede wszystkim w Pradawnych Szczelinach, jeśli otworzymy je przy użyciu legendarnych emblematów (Legendary Crests). Takie klejnoty można awansować do kolejnych rang poprzez chociażby łączenie identycznych egzemplarzy w celu uzyskania nowego, potężniejszego klejnotu tego samego typu. Twórcy omówili również tworzenie arsenału ostatecznego, zaznaczając zarazem, że podczas poszukiwań jedynych w swoim rodzaju łupów w Diablo Immortal czeka nas mnóstwo trudnych decyzji. Krótko mówiąc, wielu z nas najprawdopodobniej spędzi w grze sporo czasu.
Free-to-play według Blizzarda
Diablo Immortal będzie grą free-to-play, w której znajdziemy system mikropłatności. Deweloperzy zapewniają, że będą nieustannie wspierać grę darmową zawartością, wliczając w to sprzęt, funkcje, klasy, wątki fabularne i obszary do zbadania. Chcą także, abyśmy mieli poczucie, że zakupy w grze są uczciwe i że doświadczenia wszystkich graczy są dla twórców priorytetem.
W grze znajdziemy więc trzy rodzaje waluty, które będziemy zdobywać w trakcie rozgrywki lub kupować. Mamy złoto, czyli podstawową walutę, upuszczaną przez przeciwników czy też ukrytą w skrzynkach oraz innych elementach świata. Złoto zdobędziemy wyłącznie poprzez grę. Następnie mamy platynę, którą będziemy zdobywać poprzez codzienne aktywności lub zakupy za prawdziwe pieniądze. Platynę możemy jednak zyskać również podczas sprzedaży na bazarze. Ostatnia waluta to Wieczne kule (Eternal Orbs), które można zdobyć wyłącznie za prawdziwe pieniądze. Wieczne kule służą do zakupu platyny oraz przedmiotów.
Na koniec warto także zaznaczyć, że wspomniany Bazar nie jest odpowiednikiem domu aukcyjnego z Diablo III. Jak czytamy w artykule, Bazar połączy anonimowych kupujących i sprzedających, bez możliwości spieniężania transakcji i będzie stanowić potencjalne źródło niektórych materiałów, przedmiotów pomocniczych i legendarnych klejnotów – nie znajdziemy jednak tutaj żadnego sprzętu. Celem deweloperów jest sprawienie, aby w Diablo Immortal gracze mieli możliwość uczestniczenia w uczciwej i zdrowej ekonomii, która nie będzie psuła rozgrywki. I… to w zasadzie chyba tyle. Sporo tego, nie?
Przypomnijmy na koniec, że Diablo Immortal ma zadebiutować w przyszłym roku wyłącznie na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. Jeżeli chcecie być na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi mobilnej odsłony kultowej serii, zapraszamy pod ten adres.